Okunma

Çok Daha Hızlı İnternet Geliyor


06 Mayıs 2008 Pazar 21:00
Çok Daha Hızlı İnternet Geliyor
Türkçe karşılığıyla Şebeke olarak anılabilecek olan The Grid, şu an için fiber optik kablolarla dünyadaki önemli araştırma merkezlerinin birbirlerine bağlanmasını sağlayan bir sistem. Bu sistem sayesinde, birden fazla araştırma merkezindeki hesaplama çiftlikleri birbirlerine hesaplamalarda yardımcı olabiliyorlar ve dağıtık hesaplama yaparak araştırmalarda zaman kazanıyorlar. Şebeke‘nin yapısı itibariyle, belirli merkezler arasında çok yüksek süratli bağlantı sağlayan kablolama ve tamamen yeni routing yapısı sebebiyle çok hızlı şekilde veri iletebiliyor.

Evimizde Görür müyüz?

Bu tür bir bağlantı teknolojisini evlerde görebilmek için daha çok var. Çünkü her makinenin çok çağdaş ekipmanlarla birbirine doğrudan bağlanabilmesini sağlamak için, çok fazla özel kablolama çalışması ve arabağlantı aracına ihtiyaç var. Ayrıca, verimlilik farklarına göre belki kısaca IP olan Internet Protokolü‘nün de değiştirilmesi ve geliştirilmesi gerekebilir. Zira bahsettiğimiz teknoloji şu an CERN‘de kullanılıyor ve bulunduğu ağda binlerce bilgisayarın gücüne eş hesaplama çiftliklerinden başka bir şey yok.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

1 yorum - “Çok Daha Hızlı İnternet Geliyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    *****

    evimizde gorur myz?

    bizm burda aylardr fiber optik kablolar doseniyor temmuzda da hizmete giriyomus……

Geri bildirim