Okunma

Com Uzantısı 27 Yaşında


16 Mart 2012 Cuma 12:00
Com Uzantısı 27 Yaşında

Her gün ziyaret ettiğimiz onlarca hatta yüzlerce web sitesinin sonundaki .com uzantısının ilk olarak hangi tarihte kullanıldığını hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı 15 Mart 1985. Kaydedilen 100. .com uzantılı web sitesi ise ilkinden tam 990 gün sonra kaydedilmişti.

15 Mart 1985’te kaydedilen symbolics.com’dan sonra günümüze kadar 101 milyondan fazla .com uzantılı alan adı kaydedildiği belirtiliyor. Bir diğer deyişle .com uzantılı site sayısı, .de .net .uk .org .info .nl .eu .cn ve .biz uzantılı sitelerin toplamından bile daha fazla.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre en pahalı 5 adet domain adı ise şu şekilde sıralanıyor:

insure.com – 16 milyon dolar
sex.com – 13 milyon dolar
fund.com – 9.9 milyon dolar
porn.com – 9.5 milyon dolar
business.com – 7.5 milyon dolar

:: Fırsatınız olsa almak isteyeceğiniz domain hangisi olurdu?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Com Uzantısı 27 Yaşında”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    shiftdelete.net benim değil, halada benim değil:)

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ***** eskiden dedeminmiş, İstanbul’a taşınınca satmış.

" Com Uzantısı 27 Yaşında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Com Uzantısı 27 Yaşında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Com Uzantısı 27 Yaşında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "