Okunma

Computex’ten Manzaralar – 2


06 Haziran 2014 Cuma 15:00
Computex’ten Manzaralar – 2

Bu galerimizde suya dayanıklı SSD, media akışı yöneticilerinin nereye doğru kullanılabileceği ve su soğutmanın güzel bir uygulamasını göreceksiniz. Elbette bir de fuarın ne fuarı olduğunu bize düşündüren şeyler var ki, o konuyu şimdilik yorumsuz geçebiliriz.

Media streaming, yani akıcı görüntünün bir noktadan diğer noktaya iletilmesinde inanılmaz mesafeler aldık. Hem ekipmanlar hem de bu ekipmanların kullandığı codec alanlarında ilerlemeler inanılmaz. Tabii media streaming dediğimzide akla gelen tek şey televizyon yayını iletilmesi değil. Hayatımızın her yerinde her noktada hepimizi gözetleyen (ve gerekli zamanlar “tüh o bozukmuş” denilen) güvenlik kameraları da bu teknolojiden faydalanıyor. Aynı stantta bu teknolojinin iki parçasını yan yana görmek değişik bir deneyim.

Sonraki sayfa: Su geçirmezlik mi dediniz? ->

Telefonlar akıllı saatler derken bilgisayarlar ve bilgisayar bileşenleri de suya dayanıklıa hale gelme eğiliminde. Bunlardan bir tanesi de A-Data standında ratladığımız, suya rahatça girip balıklara nefes aldıran 2,5 inçlik SSD‘ydi. Gerçi balıkların sudan çıkmasına gerek yoktu ama olsun.

Veri depolama sistemlerinin tek başına suya dayanıklı olması da elbette önemli. Mekanik disklerde, filtrelerden geçerek de olsa kendisini dış basınca eşitleyen sistemlerde bu pek mümkün değildi ama SSD ile bu mümkün. Sistemin dayanıklılığını üst seviyeye çıkartıyor ve belki ileride tamamen su veya yağ içinde çalıştırılarak soğutulacak sistemler için önemli bir adım haline geliyor.

Sonraki sayfa: Sessiz bir NAS ->

Sessiz sedasız salonunuzda çalışan bir NAS hayaliyle yaşıyorsanız öncelikle daha eğlenceli hayallere kapılmanızı öner… Öhm, yani Tayvan’ın hayatımıza kattığı önemli markalardan birisi olan Qnap tamamen sessiz çalışan çift diskli bir NAS üretmiş. Üzerinde bir de HDMI var. Dolayısıyla stream etmek yeriine doğrudan görüntü aktarabiliyorsunuz. Bu ürünün bir ön incelemesi yakında bu ShiftDelete.Net’te bulabilirsiniz.

Sonraki sayfa: Silahlar çekiliyor ->

Teknolojinin gösterilmesi için birçok farklı yöntem var. Elbette hareket takip sistemleri gibi şeyleri bir biçimde göstermek gerekiyor fakat silahların oyuncak halleri bile bir noktadan sonra rahateıs edici hale gelmeye başlıyor. Paintball oynayıp acı çekmek isteyenlere bir şey demiyoruz tabii ki. Onlara müstahak.

Sonraki sayfa: Ürün nerede? ->

Tanıtanla tanıtılanı karşıtırmak konusunda fuarlardan daha güzel bir yer bulamazsınız. Konumuz sağdaki hanım efendinin elindeki bellek modülleri aslında ama onları fark edebilmek için hem bu fotoğrafta hem de fuar alanındaki stantta gayet zor olabiliyor. Etrafa toplananlar da “belleklerinizin de maşallahı var” diyordu zaten. Gerçi Çince bilseydik ne dediklerini nasıl bir yarışma yaptıklarını anlayacaktık ama mümkün olmadı.

Evet, bellekler.

Sonraki sayfa: Arabadaki teknoloji? ->

Kendi uzmanlık alanlarının dışına çıkan firmalar arasında güç kaynaklarıyla iyi tanıdığımız Antec de var (galiba). Gerçi kasa, soğutucu ve güç kaynağı üreten firmanın arabanın içine ne koyacağını biz de merak ettik ve araştırdık (arabanın içine sığabilsem daha güzel olacaktı). Kulaklık ve hoparlör gibi taşınabilir ürünler ve taşınabilir ürünlerle kullanılabilen ürünlere girmiş aslında. Amplifilatör sanmıştım ilk başta.

Sonraki sayfa: Derli toplu su soğutma ->

Bu su soğutma sisteminin farkı çok derli toplu olması. Sert ve dikine yerleştirilmiş borular sayesinde, su soğutma sistemlerinde de ihtiyaç duyulduğu gerçeği ara sıra atlanan doğru hava akışı sağlanabiliyor. Ayrıca içerisi de daha güzel görünüyor ve daha erişilebilir halde kalıyor. Bu tür sistemler arttıkça su soğutmaya talep de artacaktır. Daha evvel tanıttığımız Asus Ares III bile tek slota inmiş olduğundan sadece su soğutma seçeneğiyle geliyor, varın gerisini siz düşünün.

:: Teknoloji hayatımıza daha ne kadar renk katabilir?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Computex’ten Manzaralar – 2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Computex’ten Manzaralar – 2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Computex’ten Manzaralar – 2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "