Okunma

Continental ve Vodafone birlikteliği ilk meyvelerini verdi


05 Temmuz 2019 Cuma 15:37
Continental ve Vodafone birlikteliği ilk meyvelerini verdi

Yol güvenliğini artırmak için geçen yıl birlikte çalışacağını açıklayan Continental ve Vodafone, bu birlikteliğin ilk meyvelerini paylaştı. İkili 5G, (C-V2X) teknolojisi ve Mobile Edge Computing (mobil sınır bilişim) gibi en gelişmiş iletişim teknolojileriyle trafikteki herkesin daha iyi korunmasına yardımcı olacak.

Continental ve Vodafone savunmasız kişileri koruyacak

İki şirketin ortaklığı özellikle trafikteki savunmasız kişilere odaklanıyor. 2017 yılına ait Alman Federal İstatistik Bürosu verilerine göre, trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin dörtte biri bisikletliler ve yayalardan oluşuyor. Yani, otomobillerdeki güvenlik ve destek sistemleri araç içindeki can kaybını azaltsa da araç dışında işler beklendiği gibi olmuyor.

Continental ve Vodafone arasında iş birliğinin neredeyse temelinde 5G teknolojisi yer alıyor. 10 gigabite kadar bant genişliği sunan 5G, anlık video yayınına olanak sağlıyor. C-V2X mobil iletişim teknolojisi, araçlar, altyapı ve trafikte savunmasız kişiler arasındaki doğrudan ve ağ tabanlı iletişimi bir araya getirerek, bağlı ve akıllı mobilitenin tüm potansiyelinden faydalanıyor.

Dijital güvenlik kalkanı da iş birliğinin bir diğer meyvesi. Trafiğe çıkan bisikletli ve yayalar akıllı telefon; otomobiller ise özel bir V2X modülü ile bir iletişim modülüne sahip oluyor. Böylece herkes mobil ağ üzerinden birbiriyle konumunu ve seyir yönünü paylaşabiliyor. Bu sayede birbirinin önüne çıkma tehlikesi azalıyor.

Araçlara yerleştirilen kameralar ve ağ tarafındaki yapay zeka Mobile Edge Computing, yayaların ve bisikletlilerin davranışlarını tanıyor. Bu sayede araç, savunmasız kişileri korumaya alıyor diyebiliriz. Mobile Edge Computing (mobil sınır bilişim) ayrıca, aracın ve üst seviye veri merkezlerinin hesaplama yükünü de hafifletiyor.

İş birliğinin bir diğer meyvesi ise sollama yapacak araçların güvenliğini sağlıyor. Kırsal yollarda sollama yapmadan önce arkadaki araçları karşıdan gelen trafiğe karşı uyarmak için öndeki araçlardan birinin kamera görüntülerini kullanıyor.

Trafik sıkışıklığı uyarı sistemi ise sıkışık trafiğin sonuna yaklaşan araçları, oraya ulaşmadan çok daha önce engellerden haberdar ediyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Continental ve Vodafone birlikteliği ilk meyvelerini verdi”

  1. ylmztncy9 dedi ki:

    umarım en yakın zamanda hayata geçer ve kazaların azalmasını sağlar

" Continental ve Vodafone birlikteliği ilk meyvelerini verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Continental ve Vodafone birlikteliği ilk meyvelerini verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Continental ve Vodafone birlikteliği ilk meyvelerini verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "