Okunma

Çöpleri toplayan bariyer geliştirildi!


28 Aralık 2017 Perşembe 10:30
Çöpleri toplayan bariyer geliştirildi!

Çöp sorunu tüm hızıyla ekolojik problemler oluşturmaya devam ediyor. Araştırmacılar çöp sorunu ile mücadele için büyük bir bariyer sistemi geliştirildi.

Çöp sorunu için çözüm: Büyük Kabarcık Bariyeri

Nüfusun çoğunluğunun plastik malzeme kullanımı dünyanın geleceğini tehlikeye atıyor. Son 50 yılda, dünya genelinde bu tüketim artmaya devam etti. World Watch Enstitüsü, 2013 yılında 299 milyon tonun üzerinde plastiğin üretildiğini tespit etti. Aslında genel sorun plastik kullanımı değil, bu plastiğin çevreye bilinçsiz bir şekilde bırakılması.

Former Energy and Sustainably Consultant kuruluşundan bir araştırma ekibi plastik atıklar ile mücadele için yeni bir yol geliştirdi. Büyük Kabarcık Bariyeri adı verilen sistem, yüzen balıkları veya gemileri engellemeden plastikleri tutmaya yarıyor.

Çöp sorunu

Sistemdeki delikli borular, çapraz bir şekilde nehir yatağı ve kanal boyunca uzanıyor. İki adet perde oluşturan bu borular, plastiği tuzağa düşürerek yüzeye çıkmasını sağlıyor. Aşağıdaki video ile sistemin çalışmasını ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Büyük Kabarcık Bariyeri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çöpleri toplayan bariyer geliştirildi!”

  1. efkan dedi ki:

    basit ve güzel..

" Çöpleri toplayan bariyer geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çöpleri toplayan bariyer geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çöpleri toplayan bariyer geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "