Okunma

Çöplükten Enerji Üretimine


30 Ekim 2007 Salı 14:00
Çöplükten Enerji Üretimine
Teknoloji konusunda patentlerinin sayısı ortalama bir kasabanın nüfusunu geçen IBM, en son geliştirdiği yöntemle işlemci plakaları atıklarından güneş paneli yapılmasını sağlıyor. Tabii elinde işlemci plakası atığı afzla olan IBM bu işi simya veya sihirle yapmıyor. Bu dönüşüm işleminin temelinde iki farklı doğal denge korunması durumu var. Birincisi, olağan şartlarda eritilip tekrar satılan plakalar daha verimli şekilde işlenerek bu işlem sırasında harcanan enerji miktarı azalıyor.
İkincisi durum ise, bu ürünlerin tekrar kullanımlarında ömürlerini tamamladıktan sonra güneş paneli üretiminde hammadde olarak kullanılabilmesi. Güneş enerjisi gelişime ihtiyaç duyan bir iş kolu durumunda ve açıkçası (biraz düz mantık gibi görünecek ama doğru) silikon üreticileri işlemci ve yarıiletkenden mamul devreler üretenlere silikon yetiştirmekten bu sektöre istediği miktarda ve kalitede ürün sağlayamıyor.

Bilgi İçin: IBM
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çöplükten Enerji Üretimine konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çöplükten Enerji Üretimine ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çöplükten Enerji Üretimine ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "