İşte yeni Corona haritası: 16 ilin rengi değişti


16 Mart 2021 Salı 19:37
ABONE OL
İşte yeni Corona haritası: 16 ilin rengi değişti

Tüm dünyada Covid-19 ile olan mücadele son hız devam ediyor. Aşılama çalışmalarının devam ettiği Türkiye’de pandemi (salgın) ile mücadelede tedbirlerin gevşetilmesinin ardından Corona haritası gündem olmaya devam ediyor. 20-26 Şubat tarihleri arasındaki verilerle elde edilen yeni Corona haritasına (koronavirüs haritası) göre normalleşme adımı salgını yeniden alevlendirdi.

Dün yapılan kabine toplantısının ardından da “Türkiye Corona haritası”, “Koronavirüs risk haritası” aramaları patladı. Vatandaşlar illerin kırmızı, turuncu, sarı, mavi olarak sınıflandırdığı haritada değişiklik olup olmadığını merak etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tedbirlerde bir değişiklik olmadığını açıklamasıa rağmen Corona risk haritası vatandaşlar tarafından merak edildi.

Koronavirüs risk haritası nedir?

Normalleşme adımları ile beraber koronavirüs risk haritası da açıklanmış, iller, mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört farklı kategoriye ayrılmıştı. İllerde uygulanan tedbirler bu renklere göre gevşetiliyor ya da arttırılıyor.

korona harita

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona risk haritasının iki haftada bir güncelleneceğini açıklamıştı. İlk haritada son durum böyle şekillenmişti.

Koronavirüs risk haritasında düşük riskli iller mavi, orta riskli iller, sarı, yüksek riskli iller turuncu ve çok yüksek riskli illerin kırmızı rengi temsil ediyor. Bu arada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca haritanın iki haftada bir güncelleneceğini açıklanmıştı. Buna göre korona haritasında 100 binde 10’un altındaki iller ”düşük”, 11-35 arası ”orta” , 36-100 arası ”yüksek” 100’ün üstündeki iller ise ”çok yüksek” kabul ediliyor.

İlk haritaya göre illerdeki durum şöyle: 

Corona haritası: Düşük riskli iller

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır düşük riskli (mavi) iller kategorisinde.

Corona haritası: Orta riskli iller

Ankara, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars orta riskli (sarı) iller kategorisinde.

Corona haritası: Yüksek riskli iller

İstanbul ve İzmir’in yanı sıra, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan yüksek riskli (turuncu) iller kategorisinde.

Corona haritası: Çok yüksek riskli iller

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman ise çok yüksek riskli (kırmızı) iller kategorisinde.

100 bin nüfusta vaka görünme oranları 

Yukarıdaki bilgilere ek olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçen haftaya göre illerdeki 100 bin nüfusta vaka görünme sayılarını paylaştı. Buna göre Samsun, Kilis, Balıkesir, İstanbul, YalovaIğdır, Konya, Kastamonu, Kayseri ve Çanakkale‘nin yükselişe geçtiği kaydedildi.

Corona haritası

Geçen haftaya göre 100 binde vaka sayısı en çok artan iller

Aynı nüfus oranında vaka sayıları azalan iller ise Sakarya, Ordu, Amasya, RizeBurdur, Gümüşhane, Bitlis, Bartın, Siirt ve Artvin olarak açıklandı. Bakan Koca vatandaşlara, “Birlikte tedbirlere uyarak kontrollü normalleşmeye destek olalım,” mesajı verdi.

Corona haritası

Geçen haftaya göre 100 binde vaka sayısı en çok azalan iller

Risk kategorilerine göre kısıtlama tedbirleri

korona harita

Risk kategorisine göre kısıtlama tedbirleri.

Corona haritası son durum

Normalleşme adımlarının ardından dün yapılan ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda sonra yapılan açıklamaya göre tedbirler konusunda bir değişiklik olmayacak. Ancak artan vaka sayıları Corona haritası için alarma neden oldu. Habertürk’ün son veriler ışığında yaptığı yeni corona haritasında mavi il kalmadı.

Corona haritası

Corona haritası (Kaynak: Habertürk)

Yeni Corona haritası: 16 ilin rengi değişti

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayısı ile hazırlanan yeni koronavirüs risk haritasının rengi değişti. 20-26 Şubat tarihleri için hazırlanan haritaya göre, haritanın batısındaki tek mavi il olan Uşak sarıya döndü. Doğu ve Güneydoğu’da sadece Siirt, Şırnak ve Hakkari mavi kaldı.

Marmara’nın tamamına yakını kırmızı. Karadeniz, Kastamonu’dan Artvin’e kadar yüksek riskli yani kırmızı renkte.

Batıdaki tek mavi il olan Uşak ise yeniden sarıya döndü. Vaka sayıları üç büyükşehirde de yükselişte. Geçen haftaki Corona haritası verilerine göre (111,57) kırmızıya dönen İstanbul, bu hafta da yükselişini (178,25) sürdürdü. Turuncu kategorideki Ankara ve İzmir artışın kaydedildiği büyükşehirler arasında.

Corona haritasında 16 ilin rengi değişti. Ancak sadece 4 il önceki haftaya göre daha iyi bir konuma geldi. Artvin, Burdur ve Sakarya kırmızıdan turuncuya döndü. Siirt de sarıdan en düşük riski ifade eden maviye dönerek bu kategorideki üç ilden bir oldu.

Koronavirüs ile ilgili güncel verileri Sağlık Bakanlığı’nın sitesinden takip edebilirsiniz.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Beceriksiz hükümet

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Bize bir şey olmaz bak Ukraynalı turistler gelmeye başladı kötü bir şey olsa gelirlermiydi.

" İşte yeni Corona haritası: 16 ilin rengi değişti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte yeni Corona haritası: 16 ilin rengi değişti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte yeni Corona haritası: 16 ilin rengi değişti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!