Corona virüs ilacı için kritik gelişme! BBC duyurdu


16 Haziran 2020 Salı 16:00
Corona virüs ilacı için kritik gelişme! BBC duyurdu

İngiliz basın kuruluşu BBC, dünyayı umutlandıran haberi paylaştı. Haberde corona virüs ilacı için hayat kurtardığı belirtildi. Son dakika bilgisi olarak geçen haberde, Dexamethasone isimli ilacın COVID-19 hastalarında kullanıldığı belirtildi.

Uzun zamandır birçok ülkede ilaç ve aşı çalışmaları devam ediyordu. Şu ana dek dünya genelinde 7,82 milyon corona virüs vakası ve 432 bin can kaybı bulunuyor. Eğer gelen haberler doğruysa insanlığı tehdit eden virüse karşı büyük güç kazanılacak.

Corona virüs ilacı için haber

Virüsün dünya genelinde salgın tehlikesi oluşturduğu biliniyor. Salgının yoğun olarak yaşandığı ülkelerden biri olan İngiltere’den virüsün ilacı hakkında sevindiren haber geldi. BBC, Dexamethasone isimli ilacın, virüs nedeniyle ağır hastalık içinde olan kişilere uygulandığını belirtti. Ucuz ve kolay ulaşılabilir olan ilacın hastaların hayata tutunmasına yardım ettiği belirtildi.

İlacın düşük dozla birlikte solunum cihazına bağlı olan hastalarda uygulandığı ve ölüm oranını üçte bir oranında azalttığı belirtildi. Oksijen verilmesiyle de birlikte ölüm oranında azalışın beşte bire kadar indiği kaydedildi.

Corona virüs ilacı, söylenene göre Oxford Üniversitesinde tedavi gören 2 bin hastaya uygulandı. İlaç verilen hastalar ve ilaç verilmeyen 4 bin hastanın sonuçları karşılaştırıldığında, hastalık kaynaklı ölüm riskinin yüzde 40’tan yüzde 28’e düştüğü gözlendi. Solunum cihazına bağlı olan hastalarda ise oran yüzde 25’ten yüzde 20’ye inmeyi başardı.

corona virüs ilacı

Hasta başına 10 günlük Dexamethasone kullanımının 5 pound gibi bir maliyet oluşturduğu belirtilirken, hayatı kurtulan bir hastanın ortalama 35 pound ile bunu gerçekleştirebileceği belirtildi. Ayrıca ilacın küresel olarak da ulaşılabilir olduğu söylendi.

Görevli Prof. Landray, eğer uygun görülürse bütün hastalara gecikmeden bu ilaçla tedavinin yapılacağını belirtti. Bu ilacı kullanan kişilerin de evde kalması ve dışarı çıkmaması gerektiği belirtildi.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Corona virüs ilacı için kritik gelişme! BBC duyurdu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Dexamethasone virus ilacı değil ki, bir steroid. Örneğin Addison hastalığında (adrenal yetmezlikte) kullanılıyor. Bağışıklığı baskıladığı için covid-19’da görülen bir aşırı bağışıklık yanıtı olan sitokin fırtınasına karşı kullanılmış olabilir ancak.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Dexamethasone aynı zamanda ciğerlerdeki M2 receptor fonksiyonlarını enhance etme amaçlı da kullanılabiliyor. Virusten dolayı oluşan hipo-responsiveness ın önüne geçilebiliyor. Aynı zamanda araştırmalarda enfekte olmamış hayvanların dexamethasone ile M2 reseptör fonksiyonlarını arttırdığı görüldü. Amaç Coronavirus sebepli ciğer disfonksiyonlarının önüne geçmek. Bir ilaç, ya da steroid tek amaçlı değil birden çok amaçlı kullanılabilir. Bazı terimlerin türkçe karşılıklarına hakim değilim, kusura bakmayın.

" Corona virüs ilacı için kritik gelişme! BBC duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Corona virüs ilacı için kritik gelişme! BBC duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Corona virüs ilacı için kritik gelişme! BBC duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın! Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!