Corona virüs tedavi kararını yapay zeka verecek


03 Nisan 2020 Cuma 22:30
Corona virüs tedavi kararını yapay zeka verecek

Corona virüs ile mücadele kapsamında her geçen gün yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Bu süreçte ortaya çıkan solunum cihazı ihtiyacı ve yoğun bakım gereksinimi ile ilgili ise önemli yeni bir gelişme kaydedildi. Buna göre hastaların mevcut durumlarından yola çıkarak tahmin yapması için yapay zeka kullanımı başlandığına ilişkin bilgiler ortaya çıktı.

Yoğun bakım ve solunum cihazı ihtiyacını yapay zeka tahmin edecek

Tüm dünyada devam eden Corona virüs pandemisi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bunun son örneği de Copenhagen Üniversitesi‘nden geldi. Copenhagen Üniversitesi’nin araştırmacılarının geliştirdiği yeni yapay zeka, hangi hastanın ilerleyen dönemlerde solunum cihazı ihtiyacı olacağı ya da yoğun bakım gereksinimi olacağı konusunda tahminlerde bulunacak.

solunum cihazı ihtiyacı

Bilindiği üzere Corona virüs ile mücadelede en büyük ihtiyaç solunum cihazı ve yoğun bakım üniteleri tarafında kendini gösteriyor. Hangi hastanın bu ihtiyaçları olacağını önceden tahmin edebilmek ise sağlık çalışanlarına büyük bir artı sağlayacak. Bununla birlikte hazırlıkların da optimum seviyede yapılması konusunda önemli bir yer tutacağı ifade ediliyor.

Yapay zeka Corona virüs testi pozitif çıkan hastanın mevcut durumlarına göre bu tahminleri yapabilecek. Şu an için hangi durumlarda hastalığın daha olumlu ya da daha riskli devam edebileceği ile ilgili çeşitli algoritmalar mevcut. Ancak birçok farklı bilinmeyen etkenden de söz ediliyor. Nitekim geliştirilen bu yeni yapay zeka, oluşturulan ve üzerine eklenen her yeni veri ile ileriye dönük tahmin yapma konusunda yüksek doğruluklu bir süreci meydana getirebilecek.

Hastanın geriye dönük sağlık sonuçları, mevcut sağlık durumu, yapılan yeni test sonuçları, yaşı ve birçok farklı diğer maddeye göre yapay zeka Corona virüs riskinin oluşturacağı solunum cihazı ve yoğun bakım gereksinimlerini tahmin edebiliyor olacak.

Bunlarla birlikte genel olarak istatistiklerin tahmin edilmesi ve simülasyon çalışmalarında da aktif olarak katkı sağlayabileceğini söylemek mümkün oluyor. İlerleyen dönemlerde aktif olarak kullanılmaya başlayacak olan yapay zeka Corona virüs konusunda sağlık personellerine olumlu katkılar sunmaya devam edecek gibi görünüyor.

Hatırlatmak gerekirse bir süre önce de Çin’de geliştirilen bir yapay zeka, hastaların sonuçlarına göre Corona virüs konusunda tahmin yapabiliyor ve sağlık çalışanlarına çeşitli tavsiyelerde bulunabiliyordu. Bu ve buna benzer yeni gelişmeler de bu süreçte artarak devam edecek gibi görünüyor.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Corona virüs tedavi kararını yapay zeka verecek”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Direkt totaliter rejim. Varacağı nokta buydu

" Corona virüs tedavi kararını yapay zeka verecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Corona virüs tedavi kararını yapay zeka verecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Corona virüs tedavi kararını yapay zeka verecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "