Corona’nın İstanbul’a etkisi uzaydan görüntülendi!


27 Mart 2020 Cuma 09:10
Corona’nın İstanbul’a etkisi uzaydan görüntülendi!

Corona virüs salgını nedeniyle insanların büyük bir bölümü evlerinden çıkmıyor. İnsanların evlerinden çıkmaması için tüm dünya genelinde yoğun çalışmalar yürütülürken, her gün dolup taşan sokakların, toplu taşıma araçlarının ve hatta uçaklar nedeniyle gökyüzün neredeyse bomboş olması oldukça dikkat çekiyor.

Peki, corona virüsü veya diğer adıyla COVID-19’un İstanbul ve çevresine nasıl bir etkisi oldu? İstanbul Teknik Üniversitesi – Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi (UHUZAM) tarafından yayınlanan görsel bunu gözler önüne seriyor.

Corona virüsün İstanbul’a etkisi! İşte görüntüler

Sentinel-5 Precursor dünya gözlem uydusu kullanılarak 4 – 24 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen gözlemler sonucunda, İstanbul ve çevresindeki azot dioksit yoğunluklarının değişimi gösteriliyor.

Özellikle 19 Mart Perşembe günü oldukça yüksek olan yoğunluğun, 22 Mart Pazar günü neredeyse görünmeyecek seviyeye gelmesi oldukça dikkat çekiyor.

Ekim 2017’de Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan Sentinel-5 Precursor, Sentinel-5 arasındaki gözlemlerin sürekliliğindeki boşluğu kapatmak için ESA tarafından Kopernik programının bir parçası olarak geliştirilen bir dünya gözlem uydusudur.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Corona’nın İstanbul’a etkisi uzaydan görüntülendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Corona’nın İstanbul’a etkisi uzaydan görüntülendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Corona’nın İstanbul’a etkisi uzaydan görüntülendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "