Wuhan’dan yeni corona virüs uyarısı


14 Eylül 2020 Pazartesi 13:13
Wuhan’dan yeni corona virüs uyarısı

Corona virüsü hakkında artık herkes bir şeyler biliyor, haberleri ve yeni gelişmeleri takip ediyor. Salgının başladığı Çin’İn Wuhan şehrinden yeni bir uyarı geldi. Bu uyarıya göre ilk etapta virüsün evcil hayvanlara bulaşmadığı aktarılmıştı. Yapılan yeni araştırmalara göre, kentte virüs testi yapılan kedilerin yüzde 10 ile 15’inde hastalığa rastlandı. Yani corona virüsü kedilere bulaşıyor.

Corona virüsü kedilere bulaşıyor!

Aşıların bulunması, insanların artan önlemlere ayak uydurmaya çalışması derken aylardır, virüs ile mücadele ediliyor. Bu noktada evcil hayvanlara virüsün bulaşıp bulaşmaması konusu araştırılıyordu.

Wuhan’daki Huazhong Tarım Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmalar gösterdi ki evcil hayvanlar da enfekte olabiliyor. Tahmin edilenden daha yüksek oranda virüse yakalandıkları ortaya çıkan kediler, uzmanların yeniden virüs hakkında uyarı yapmasına neden oldu.

corona-virusu-kedilere-bulasiyor-00

Kentte ocak ve mart ayları arasında 100’den fazla kediden kan örneği alındı ve bu kedilerin insanlardan virüsü kapmış olabileceği ortaya çıktı. Araştırma kapsamında kan örneği alınan kedilerin yaklaşık yüzde 15’inde virüsün antikorları bulunuyorken, bir diğer tarafta da yaklaşık yüzde 10’unda da Sars-CoV-2 nötrleştirici antikorların bulunduğu aktarılıyor.

Kedilerin insanlardan bu virüsü kapabileceğinin en iyi kanıtı ise en çok antikora sahip 3 kedinin sahibinin virüse yakalanmış olması. Yani virüsü geçirmiş birisi evcil hayvanına da bu virüsü taşıyabiliyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, evcil hayvan sahiplerinin dikkatli olması gerekiyor.

Corona virüsünü geçiren kişilerin eğer evcil hayvanları varsa bir süre onlardan uzak ve izole olması gerektiği aktarılıyor. Araştırmada, SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kedilerden hiçbirinin semptom göstermediği ancak virüsün evcil hayvanlar için ölümcül olabileceği düşünüldüğünün altı özellikle çiziliyor.

Virüsün türler arasında yayılıp yayılmadığına yönelik yapılan araştırmalar halen sürüyorken, evcil hayvan sahiplerinin dikkatli olması noktasında uyarılar geliyor. Araştırma kediler üzerinde yapılmış olsa da köpeklerin de bu virüsten etkilenebileceği aktarılıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Ailecek temaslı olduğumuz ama test sonucunun ne hikmetse negatif çıktığı hafta 3 yıldır beslediğimiz ve 6 saat önceye kadar capcanlı olan kuşumuz elimizde nefes alamayarak öldü der susarım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Benim testimde pozitif çıktı bu gün

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Desenize hayvan düşmanı bilmemnelere yeni bir bahane daha çıktı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

O zaman katlet insanoğlu,kendini koruman için kedileri hayvanları katlet,para için rant için doğayı katlet,çıkarın için savaşmaya devam et hatta dünya nüfusu fazla diye belli bir gelir seviyesi altında ki kendi ırkınıda katlet!!!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

WUHANDAKİ LABORATURI KAPATIN DÜNYA KURTULSUN

" Wuhan’dan yeni corona virüs uyarısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wuhan’dan yeni corona virüs uyarısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wuhan’dan yeni corona virüs uyarısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi