Koronavirüsü ölümcül yapan muhtemel sebep


15 Eylül 2020 Salı 17:45
Koronavirüsü ölümcül yapan muhtemel sebep

Yeni yapılan araştırmalara göre corona virüsünü ölümcül hale getiren sebeplerden birisi de hava kirliliği. ProPublica ve State University of New York tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada, COVID-19’un tehlikeli hava kirleticileri olarak adlandırılan belirli bir endüstriyel emisyon türü tarafından daha ciddi ve bazı durumlarda daha ölümcül hale geldiğini ortaya koyuyor.

Daha araştırılması gerekiyorsa da Corona virüsünü ölümcül yapan sebep ortaya çıktı!

Bir başka araştırma ise IOPscience dergisinde yayımlanmıştı. Burada ise yine ABD’deki corona virüsüne bağlı ölümlerin hava kirliliği ile ilişkisinin sonuçlarına yer veriliyor. ABD ve eyaletlerinde yapılan incelemeler kapsamında ortaya çıkan bu araştırma sonuçlarına göre, 3 bin 100 ABD eyaletinde ve bölgesinde COVID-19’a bağlı ölümler incelendi. Hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde ölümlerin daha yüksek olduğuna ulaşan araştırmacılar, konu hakkında makale yayımladı.

Tehlikeli Hava Kirleticileri kısaca HAP olarak adlandırılan bu kirleticiler, kanser ve diğer ciddi sağlık sorunlarına kadar pek çok şeye sebep oluyor. Bu kirleticiler daha çok endüstriyel tesislerin yoğun olduğu bölgelerdeki insanları ve canlıları etkiliyor.

West Baton Rouge Parish bölgesinde ise  7 Eylül itibarıyla 39 ölüm gerçekleşti ve bu 23 binlik nüfusu olan bölgede diğer eyaletlere kıyasla ilk sıralarda yer almasına neden oluyor. Louisiana’da bulunan sanayi bölgesindeki ölümler de benzer şekilde seyrediyor.

Corona-virusunu-olumcul-yapan-sebep-01

Virüs solunum sistemini etkilediği için, araştırmacılar ölüm oranları ile hava kirliliği arasındaki potansiyel ilişkiyi bulmak için derinlemesine inceleme yaptılar. West Baton Rouge Parish, ülke çapındaki eyalet ve bölgelerin yüzde 99’undan daha fazla solunum sistemini etkileyen hava kirleticilerine sahip. Bu nedenle kesinleşmemekle birlikte hava kirliliğinin corona virüsünü daha ölümcül yaptığı tezi kısmen de olsa kanıtlanıyor.

British Columbia Üniversitesi‘nde profesör olan Dr. Michael Brauer, hava kirliliği ile solunum yolu enfeksiyonları arasında önemli bir bağlantı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Viral bir enfeksiyona veya bakteriyel enfeksiyona maruz kalırsanız ve aynı zamanda hava kirliliğine maruz kalırsanız, bu enfeksiyonun şiddetli hale gelme olasılığı daha yükseltiyor.”

Hava kirliliği corona virüsünü ölümcül yapan sebep olabilir deniyor ve aynı zamanda COVID-19 semptomlarını daha şiddetli ve kalıcı hale getiriyor. Konu hakkında detaylı incelemeler halen devam ediyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Koronavirüsü ölümcül yapan muhtemel sebep konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Koronavirüsü ölümcül yapan muhtemel sebep ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Koronavirüsü ölümcül yapan muhtemel sebep ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!