COVID-19’un ilk örnekleri, Mart 2019’u işaret ediyor


27 Haziran 2020 Cumartesi 10:00
COVID-19’un ilk örnekleri, Mart 2019’u işaret ediyor

Corona virüsü hakkındaki çalışmalar ve araştırmalar tam gaz devam ederken, önemli bir gelişme yaşandı. Corona virüsün ilk örneklerinin ortaya çıktığı tarih olarak da gösterilen Mart 2019, İspanya’daki araştırmacılar sayesinde ortaya çıktı. Atık su araştırmaları yapan bilim insanları, Corona virüsünün ilk örnekleri hakkında bir sonuca ulaşmış olabilir.

Corona virüsünün ilk örnekleri ortaya çıkmış olabilir

Barcelona’da atık suları araştıran uzmanlar geçen yılın mart ayında alınan bir atık su örneğinde Corona virüsünün izine rastladıklarını açıkladı. Bu ise virüsün aslında daha uzun bir süredir dolaşımda olduğuna işaret ediyor olabilir.

İspanya’daki viroloji uzmanları çalışmalarına devam ederken, geçen yılın mart ayından bir atık suda virüsün izlerine rastladı. Uzmanlar ve İspanya Halk Sağlığı ve Sağlık İdaresi Derneği’nden Dr. Joan Ramon Villalbi, bunun tek bir örnek olduğunu ve sonucun doğrulanması için daha fazlasına ihtiyaç duyulacağını söylüyor.

Elbette eldeki az veri ile kesin bir sonuca ulaştıklarını söylemeyen uzmanlar yine de bu tarihin çok önemli olduğunu belirtiyor zira Çin’in Wuhan kentinde duyurulan vaka bu tarihten 6 ay sonraya tekabül ediyor.

Corona-virusunun-ilk-ornekleri-00

Benzer bir araştırma da İtalya’nın Milano atık su örneklerinde yapılmıştı. Aralık ayında İtalya’daki atık su örneklerinde COVID-19 izlerine rastlanmıştı. Yani atık sulardan virüsün tespiti mümkün olabiliyor.

İspanya’daki bilim insanları vaka sayılarının çok yüksek olmasından da kaynaklı olarak aşı çalışmalarını harıl harıl sürdürüyor. Bunun yanında da nisan ayından beri İspanya’da bulanan atık sular inceleniyor. İncelemeyi gerçekleştiren uzman ekibin, İspanya’da ilk vakaların görülmeye başlamasından da öncesinde incelemeler yapmaya devam edecek .
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Adamlar neleri araştırıyorlar. Ya bizimkiler?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

Çinde ne hikmetse ilk örnekler yok oldu dendi. Acaba neden. Yüksek ihtimalle insan yapımı ortaya çıkmaması için yok ettiler. ihtimalle.

İlk örnek olması demek insan yapımımı yoksa değplmi diye ortaya çıkar. Bilmiyenlere yazayım. Virüslerin genetiğini değiştirerek tonlarca ilaç yapılıyorç Örnek insulin virüslerin dna sı değiştirilerek suni yoldan elde ediliyor. Eskiden domuzlardan elde ediliyordu. Ve 1000 lerce virüslerin dna rna değiştirilerek insanlığa faydalı çözümler bulunmuştur.

Doktor olan bilir doktor olmuyan google araştırarak rahatca bulabilir.

Bunun aşısı bulunduğunda katrilyonlarca para kazanılacak unutmayın.

" COVID-19’un ilk örnekleri, Mart 2019’u işaret ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere COVID-19’un ilk örnekleri, Mart 2019’u işaret ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda COVID-19’un ilk örnekleri, Mart 2019’u işaret ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik