Hangi COVID-19 aşısı iyi? CoronaVac vs Pfizer-BioNTech


02 Aralık 2020 Çarşamba 22:00
Hangi COVID-19 aşısı iyi? CoronaVac vs Pfizer-BioNTech

Türkiye, koronavirüse karşı 50 milyon doz CoronaVac aşısını almak için Çin ile anlaştı. Sokağa çıkma kısıtlamalarına dönmek zorunda kaldığımız şu günlerde Çin menşeli CoronaVac ile Türkiye’nin gurur kaynağı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci‘nin kurucusu olduğu BioNTech‘in Pfizer ile ortak geliştirdiği COVID-19 aşısı merak ediliyor.  Peki bu iki aşı hakkında neler biliyoruz? Aşılama yöntemi ve yan etkileri neler?

CoronaVac vs Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı

Sinovac Biotec ve biyolojik araştırmalar yapan Brezilyalı  Butantan Enstitüsünün iş birliğiyle geliştirilen CoronaVac, ilk olarak makak maymunlarına uygulandı. İlk sonuçlara göre aşının 10 farklı COVID-19 virüsünde nötralize eden antikorlar ürettiği ortaya çıktı.

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı, biontech aşısı yan etkileri

Sinovac’ın 17 Kasım’da dünyanın en eski tıp dergilerinden ‘Lancet’te yayınlanan ilk denemelerinin ön sonuçlarına göre, aşının güvenli olduğu kaydedildi. Ancak aşının COVID-19’dan kurtulan hastalara kıyasla daha düşük antikor seviyelerine sahip orta düzeyde bir bağışıklık tepkisi ürettiği belirtildi.

Aşıyla ilgili değerlendirmede, 18-59 yaşları arasındaki yetişkinlerde iki farklı dozda CoronaVac aşısı uygulandı ve bu kişilerin orta derecede bağışıklık kazandığı açıklandı.

CoronaVac aşısı ve yan etkileri

Lancet’in yaptığı değerlendirmede aşının ortaya çıkardığı yan etkilerin hafif olduğu belirtiliyor. Aşıyla ilgili en yaygın yan etkinin aşının yapıldığı bölgede oluşan ağrı olduğu belirtiliyor.

Viral vektörlü aşılar, DNA veya RNA gibi diğer COVID-19 aşı adaylarıyla karşılaştırıldığında, CoronaVac ile aşılamadan sonra ateş oluşumunun nispeten düşük olduğu kaydediliyor.

Türkiye’de aşılamanın devam eden aşamalarında her 500 gönüllüde bir, ara değerlendirme raporu hazırlanıyor. 6 Kasım 2020 tarihinde 518 kişi ile hazırlanan rapora göre en sık görülen yan etkiler, yüzde 7,5 ile yorgunluk, yüzde 3,5 ile baş ağrısı, yüzde 3 ile kas ağrısı, yüzde 3 ile ateş ve yüzde 2,5 ile aşı yapılan bölgede ağrı olduğu belirtildi.

Aşılama yöntemi

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre CoronaVac aşılama yöntemi şu şekilde:

“Aşı çalışmasında, gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı, diğer bölümüne ise plasebo veriliyor. Bu yöntem, bilgisayar programı tarafından rastgele olarak belirleniyor ve hangi gönüllüye ne yapıldığını araştırma ekibi bilmiyor. Gönüllü vatandaşlar üzerinde yapılacak denemelerde, her 3 kişiden 2’sine gerçek aşı uygulanacak. Bu sayede gerçek aşı ile aşı olmayanlar arasında etki farkı ortaya konulabilecek. Çalışmanın bitiminde, plasebo kolundaki tüm gönüllüler de tekrar merkezlere davet edilecek ve gerçek aşı uygulaması yapılacak.”

CoronaVac fiyatı

Reuters’in aktardığı bilgiye göre Sinovac Biotech’in geliştirdiği aşının tek dozu 200 yuan (yaklaşık 30 dolar) tutuyor. Ülkelere göre farklılık gösteren bu fiyatların yanı sıra, geçtiğimiz gün kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara uygulanacak aşının ücretsiz olacağını açıklamıştı.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
13 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

ingiltere bu aşiya onay verdi ve 40 milyon doz aldi 11 aralikta aşilamaya başliyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hepsi güvenilmez ve ne oldukkarı belli değil.
Oynanan oyun cidden büyük. Sakın aşı yaptırmayın. Bağışıklık sisteminizi başka şekilde güçlendirmeye çalışın. Aşı yaptırdığınızda iş işten geçmiş olabilir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Aşı teknolojileri bir kenara, biontech aşısının büyük bir avantajı var: 3. Faz deneme verilerini resmi olarak paylaşmış olması. Çin aşısında ise sadece 1. ve 2. faz denemelerinin sonuçları resmi olarak açıklandı, 3. faza dair herhangi bir veri yayınlanmadı, onun için çin aşısı şimdilik sağlam ayakkabı değil gibi.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İşin kötü yanı bizim alacağımız aşının çin aşısı olması

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İncelemesi gelsin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Almanyada yada abd haberlerde türkler aşıyımbuldu demiyor. Şirketin adını söylüyorlar. İsimlerinden bahsedip aşının işlevinden bahaediyorlar. Hatta almanyada aşı ücreti konuşuluyor. Durumu olmayanlar napıcak diye. Haziran ayına kadar aşı olmayanlara almanya sağlık sigortalarında covid olursanız destek kalkar diyor. Mecbur olucaksınız. Bir diğer yandan türkiye tvlerde aşı bedava ve hangi firma yaparsa yapaın devlet parasını öder halk ücretsiz olur diyor. Bu ne demek yada hissettirdiği. Almanyada ki türkler için. İstanbula uçakla atlayıp gelicekler ve ücretsiz olucaklar. Türkler vatandaşına sahip çıkıyor diyorlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

tabiki çin aşısı coronavac… çünkü inaktif bir aşı. yani mRNA aşısına göre 1000 kat daha güvenli…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Sayın Özlem haanim ve Ugur beyi tüm insanliga verdikleri bu güzel hediye için tebrik ediyorum. Dunyayi kurtaracak seyin siyaset degil bilim oldugunu tekrar gosterdikleri icin de ayrica tesekkur ediyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Çin aşısı dandik aşı diyenler, oyun büyük asla aşılanmamalıyız diyenler, aşının yanetkileri çokmuş diyenler… Nasıl cahil insanlarsınız, diğer insanları da korku dünyanıza çekiyorsunuz… Yazan:Sağlıkçı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Sayın Sağlıkçı,
Çin aşısının 3. faz denemelerine ve bu denemelerin başarılı olduğuna dair bir araştırma, bilimsel makale vb. var mıdır acaba? Çin aşısını bu kadar hararetli savunduğunuza göre böyle bir bilgiye sahip olduğunuzu varsayıyorum. Lütfen kaynağınızı bizimle paylaşır mısınız? Mesela bir makale linki yararlı olacaktır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Boşuna uğraşmasınlar. İnsanların çoğu bu aşıyı vurdurmayacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Çin aşısı daha faz 3 aşamasında ruhsatı yok diye biliyorum. Pfizerin aşısı daha komple bir aşı Çin aşısına göre. Umarım Çin aşısının ruhsatı 11 Aralık’a kadar alınır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 gün önce

Alman aşısı 12 kişiyi felç etti 10 kişiyi öldürdü daha şimdiden çin aşısını tercih ederim umarım alman aşısı türkiyeye gelmez..

" Hangi COVID-19 aşısı iyi? CoronaVac vs Pfizer-BioNTech konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangi COVID-19 aşısı iyi? CoronaVac vs Pfizer-BioNTech ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangi COVID-19 aşısı iyi? CoronaVac vs Pfizer-BioNTech ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  2. 2 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  3. 3 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  4. 4 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  5. 5 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  6. 6 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  7. 7 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  8. 8 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  9. 9 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  10. 10 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!