Valve patent davasını kaybetti: 4 milyon dolar ceza


05 Şubat 2021 Cuma 09:15
ABONE OL
Valve patent davasını kaybetti: 4 milyon dolar ceza

Piyasada bulunan pek çok şirket, patent davaları sebebiyle karşı karşıya gelebiliyor. 2014 yılında Corsair’e bağlı SCUF tarafından açılan patent davası, nihayet karar bağlandı. Mahkeme tarafından verilen karara göre Valve, Steam kontrolcüsü için açılan patent davası bünyesinde SCUF’a 4 milyon dolar ödeme yapacak.

2015 yılında piyasaya sürülen Steam kontrolcüsü, SCUF’un bazı tasarımlarını taklit etmişti.

Corsair’in açtığı patent davası Valve tarafından kaybedildi

Ironburg Inventions ve SCUF, Corsair’in sahip olduğu üst düzey bir kontrolcü üreticisi. Şirketin bünyesinde oldukça kapsamlı bir patent portföyü bulunurken, Sony ve Microsoft gibi büyük şirketler de SCUF ile işbirliği yapıyor. Ancak Valve, 2015 yılında piyasaya sürdüğü Steam kontrolcüsünde SCUF’un tasarımını taklit etmesine rağmen şirkete patent parası ödemedi.

Steam kontrolcü davası

Xbox Elite kontrolcüsü.

SCUF, Amerikalı oyun üreticisi Valve’i kontrolcülerinde bulunan kanat ve tetik mekanizmasını kopyalamakla suçluyor. Dava 2014 yılında açılmasına rağmen Valve, aldırış etmeden üretime devam etti ve 2015 yılında kontrolcüyü piyasaya sürdü. 1.6 milyon adet üretilen kontrolcünün üretimine 2019 yılında son verildi. Bu hafta yapılan bir duyuruda ise Corsair, dava kararının kendi lehine olduğunu açıkladı.

Jüri oybirliğiyle kasıtlı ihlalden suçlu bulduktan sonra Washington’daki ABD Bölge Mahkemesi tarafından alınan karara göre Valve, patent davası için Corsair’e 4 milyon dolar ödeme yapacak. SCUF avukatları, Valve’yi piyasa hakimiyetini kötüye kullanmakla ve riski bilmesine rağmen kontrolcü üretimine devam etmekle suçladı. 4 milyon dolar, Valve gibi bir şirket için büyük miktarda para olmasa da Amerikalı oyun geliştiricisi, bundan sonraki süreçte benzer hatalardan kaçınacaktır.

Yukarıdaki resimde, Microsoft tarafından üretilen Xbox Elite kontrolcüsünü görebilirsiniz. Bu kontrolcünün tasarımı SCUF’a ait ve Microsoft, bu tasarım için SCUF’a ödeme yapmıştı.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Valve patent davasını kaybetti: 4 milyon dolar ceza konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Valve patent davasını kaybetti: 4 milyon dolar ceza ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Valve patent davasını kaybetti: 4 milyon dolar ceza ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme