Okunma

Corsair TX750W Güç Kaynağı


02 Nisan 2009 Perşembe 10:59
Corsair TX750W Güç Kaynağı

Corsair tarafından üretilen ve üst seviye kullanıcılara hitap eden ürünlerden olan TX750W güç kaynağı, kullanıcılara 750 Watt seviyesine her türlü sistem ve çoklu ekran kartı kurulumu için imkan veriyor. Tam dört tane 6+2 iğneli PCI Express bağlantı sayesine, bu güç kaynağıyla iki tane çift güç girişine sahip iki ekran kartını kullanabiliyorsunuz.

 

Elbette şu an için bu güç kaynağıyla iki tane GTX 295 kullanamazsınız, zira tam yük altında bu kartlar yaklaşık 400 Watt’a çıkıyor. Dolayısıyla bu tür çift girişli ekran kartı olarak ATI tarafında HD 4870 veya yeni çıkan HD 4890‘ı veya Nvidia için ise iki tane GTX 260 veya (biraz sınırda da olsa) GTX 280 düşünebilirsiniz.  Bu noktada sisteminizde aşırı bir hız aşırtma (overclock) düşünüyorsanız, ekran kartlarının gücü konusunda biraz tasarrufa gitmenizde fayda var. Sonra “yandı gül gibi sistem” diye bize gelmeyin.

 

Bir Alışveriş Bir Fiş

Bu güç kaynağındaki fiş sayısı gayet yeterli. Hatta, daha önce bahsettiğimiz gibi, özellikle istediğinizde dört taneye kadar PCI Express fişi kullanılabilmesi önemli bir ayrıntı. Bunun yanında sistemde 8 tane SATA, 8 tane IDE ve 2 tane disket sürücü bağlantısı var. İşlemci ve anakart için gerekli olan bağlantılar da her türlü ihtimal düşünülerek hazırlanmış.

 

Anakart bağlantısı, her ne kadar artık o kadar eski bir ürün bulamayacak da olsanız, 20+4 şeklinde hazırlanmış. İşlemci güç girişi ise, 4+4 iğne olarak yerleştirilmiş. İsterseniz bu bağlantıları ayırarak “bir kısmını” kullanabiliyorsunuz.

Sesli mi Sessiz mi?

Bir güç kaynağında ses miktarı, soğutmasının ne kadar kullanıcı dostu olduğunu gösterir. Açıkçası, Corsair TX750W çok sesli bir güç kaynağı değil, fakat kendi sundukları tablolarda da 450 Watt‘ın üzerinde ürünün sesi  35-40 dBa seviyesine çıkıyor. Üst seviye bir sistem kullanıyorsanız, bu güç kaynağını belki biraz dinleyebilirsiniz. Ama gürültülü diyemeyiz. Üründeki fanın çapı 140 mm olduğu için düşük yüklerde güç kaynağını hiç duymuyorsunuz.

Verimlilik ve Sertifikalar

Ürünle ilgili olarak %20, %50 ve %100 yükte %80 verimliliği sağladığı belirtilmiş. Corsair TX750W‘da, ürün üzerinde veya kutusunda 80+ sertifikasıyla ilgili herhangi bir şey yazmıyor. Fakat ürünle ilgili internet sitesine baktığımızda, Corsair’in bu sertifikayı aldığını görüyoruz. Ayrıca yine kutu üzerinde olmayan ama yine ürünün sayfasına görebildiğimiz Nvidia SLI-ready sertifikası da bu üründe var.

Bu güç kaynağında tek bir 12 Volt hattı bulunuyor. Dolayısıyla herhangi bir kurulumda, gücü boş yere harcamıyorsunuz ve kullanılmayan hatta ayrılmış güç, (bir anlamda) ziyan olmuyor.

Yorumlar

Bu güç kaynağı etkileyici. Bu seviyedeki her üründe buradaki her özelliği bir arada bulamayabilirsiniz. Corsair TX850W ürününde sevdiğimiz nokta yeterince kablo olması ve çift ekran kartına (ama dört grafik işlemcisi değil) destek vermesi önemli bir artı.

Corsair TX750W
Güç kaynağı

Güç: 750 Watt
Verimlilik: %80+
Hat sayısı: 1
Bağlantılar: 8x SATA, 8x IDE, 2xFDD, 4x 6+2 iğneli PCI Express, 4X4 iğne işlemci
Sertifikalar: 80+, Nvidia SLI-ready
Fan: 140 mm, devir kontrollü
Gürültü seviyesi: 20 dB, düşük yükte

Güncel fiyatı öğrenmek ve ürünü satın almak için tıklayın

:: Bu güç kaynağıyla kaç ekrna kartı çalıştırırsınız?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Corsair TX750W Güç Kaynağı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok ucuzmuş fiyatı

" Corsair TX750W Güç Kaynağı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Corsair TX750W Güç Kaynağı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Corsair TX750W Güç Kaynağı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "