Okunma

Coşmaya Hazır Bellekler


21 Ekim 2007 Pazar 13:00
Coşmaya Hazır Bellekler
A-Data, bellek konusunda fazla ismi duyulmamış gibi bir izlenim uyandıran; fakat üretim miktarı düşünüldüğünde en çok ürün satan üreticilerden bir tanesi. Kendisi, A-Data ve V-Data markalı sistem belleklerini ve şu sıralarda hâlen birçok benzer ürünü sollayan PD7 ve diğer flash bellek ürünleri ile bellek kartlarını üreten firma. Tayvan merkezli üretici aynı zamanda şimdi tanıtacağımız A-Data Vitesta markalı ürünlerle yüksek performans arayan kullanıcılara, hız aşırtması yapma veya olağan hızlarda çok düşük gecikme süreli olarak çalıştırma seçenekleri sunuluyor.

Çifti Bir Arada!

Öncelikle ürünün paketinden bahsedelim. 2 GB’lık bellek, size 2x 1 GB bellek parçası olarak tek pakette sunuluyor. Dolayısıyla bunlar fabrika çıkışı olarak eşlenmiş durumdalar. Birinin zorlandığı çalışma aralığına diğerinin de uyum göstereceğini söyleyebiliriz. Bellekler metal soğutucuyla kaplı ve üzerlerinde alışılageldik A-Data logosu ve kırmızısını görebiliyoruz.

A-Data Vitesta 800+ ürünü, olağanüstü DDR2 voltajına dayanıklı bir ürün. Olağan DDR2 gerilimi olan 1,8 Volt’ta alışılageldik gecikme sürelerinde çalışabildiği gibi, özellikle Nvidia EPP (Enhanced Performance Profiles) desteğiyle 2,0 Volt’a kadar kendiliğinden çıkıp daha düşük gecikme sürelerine terfi edebiliyor. Ürünün tanıtımlarında kendisini 2,1 Volt seviyesinde de çalıştırabileceğiniz belirtmiş.

Gecikme Süreleri: SPD Konuşsun

Ürünün SPD (Serial Presence Detect) bilgilerine baktığımızda JEDEC standardı bilgilerini ve iki tane EPP bilgisini görebiliyoruz. Bunlar şu şekilde:
Görüldüğü üzere DDR2 800 MHz hızı için 1,8 Volt olağan gerilimde 5-5-5-18 olan gecikme süreleri, EPP etkin olduğunda 2,0 Volt seviyesinde 4-4-4-12 seviyesine çekiliyor. Her ne kadar doğrudan bu sayıları oranlayarak performans kazanımı hesabı yapmak doğru olmasa da getiri özellikle yüksek miktarda, bellek erişimi yapan uygulamalarda getirisini belli edecektir. 667 MHz DDR2 için de 4-4-4-12, BIOS’tan elle ayarlandığında mümkün.

EPP ve Gelişmiş Performans Seçenekleri

EPP nedir nasıl kullanılır diyecek olursanız kısaca açıklayalım. EPP, bellek zamanlamalarının kolayca daha yüksek ama standart olmayan değerlere çıkartılması için Nvidia tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Nvidia’nın nispeten yeni olan yongalarında bulunan bu sistem, SPD üzerindeki EPP verilerini okuyarak bellekleri daha yüksek gerilim ve gecikme sürelerinde çalışmaya yönlendirir.  Dolayısıyla burada yazılı olan standart dışı ama yüksek performans vaat eden değerleri siz elle bulmazsınız; sistem kendisi uygulamaya koyar. Birkaç defa BIOS sıfırlamadan daha yüksek performans elde etmek için makul bir yöntem.

Bilgisayarınızda bir Nvidia yongası yoksa veya bir başka sebepten olayı EPP desteğinden yoksunsanız, dert değil: Belleğin SPD bilgilerinde yazan değerleri elle uygulayabilirsiniz. Sonuçta bunlar mümkün değerler olarak fabrika çıkışında belleğin içine yazıldıklarına göre, kaliteli ve detaylı BIOS ayarlarına sahip bir sistemde çalışmaya devam edeceklerdir.

A-Data Vitesta DDR2 800+ Extreme
Bellek

Bellek Türü: DDR2, 240 iğne
Paket: 1 GB’lık iki bellek parçası, tek pakette fabrika çıkışı olarak eşlenmiş.

Fiyat: 125 dolar + KDV (yaklaşık değer)

Üretici: A-Data / Tayvan
Dağıtıcı: Endeks Bilişim
Telefon: (216) 313 68 68
Satın Al: Weblebi.com (~180 YTL KDV Dahil)

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Coşmaya Hazır Bellekler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    yahu 100 ytlye 3 tane 2 gb lık bellek alırım ***** yeterde artar.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    İkisinin fiatımı?

  3. SDN Okuru dedi ki:

    1 gblik iki bellek parçası fiyatı derken birer GB’lık 2 adet demek isteniyor herhalde değilmi? yani 2 gb rammi?

" Coşmaya Hazır Bellekler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Coşmaya Hazır Bellekler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Coşmaya Hazır Bellekler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "