COVID-19 aşı testlerinde sona yaklaşılıyor!


16 Kasım 2020 Pazartesi 21:02
COVID-19 aşı testlerinde sona yaklaşılıyor!

Geçtiğimiz hafta COVID-19 aşısının fiyatı belli olmuştu ve gündemde birinci sıraya yükselmişti. Bugün ise Prof. Dr. Uğur Şahin’in de kurucu ortağı olduğu şirket; BioNTech COVID-19 virüsüne karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşı için Çin’de 2. aşama klinik denemelerine izin verildi.

BioNTech COVID-19 aşısı için 2. aşama denemelere başladı

Çin merkezli Fosun Pharma adı ile bilinen Shanghai Fosun Pharmaceutical ile bilim adamı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması olan BioNTech’in COVID-19’a karşı geliştirilen potansiyel aşı için Çin’de 2. aşama klinik denemelerine ilişkin izin verildiği duyuruldu.

Şirketler tarafından yapılan bu ortak açıklamada, COVID-19’a karşı BNT162b2 adlı aşı kullanımı için Çin Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’nin ülkede 2. aşama klinik denemelerine onay verildiği belirtildi.

İki şirketin de, 13 Mart’ta BioNTech’in mRNA tabanlı ”BNT162b2” aşısının geliştirilmesinde, klinik testlerinin yapılmasında ve pazara sürülmesinde Çin’de ortak çalışacaklarını açıkladıkları hatırlatılan açıklamada; Çin’de şimdi söz konusu aşı adayı için 2. aşama klinik denemelerine başlanacağı üzerinde duruldu.

Açıklama, BNT162b2 adlı aşı adayının ABD, Almanya, Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Türkiye ve diğer ülkelerde ise ticari olarak ruhsatlandırmadan önceki son aşama olan 3. aşama denemelerinde olduğu da söylendi.

BioNTech COVID-19

Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech ortaklarından olan Prof. Dr. Uğur Şahin, büyümeyi COVID-19 aşısına yönelik ileriye doğru atılan bir başka ehemmiyetli adım olarak niteleyerek, “Bu çabada zaman çok önemli ve Çinli düzenleyicilerin desteğinden ve Çinli ortağımız Fosun Pharma ile iş birliğimizden çok memnunuz.” ifadesini kullandı.

Ayrıca, geçen hafta Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve BioNTech, Kovid-19’e karşı geliştirmekte oldukları BNT162b2 adlı potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90’dan fazla tesirli olduğunu açıklamıştı. Ayrıca bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekmektedir.

Aşı denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü daha sağlıklı denek üstünde aşının güvenli olup olmadığı ve muhtemel yan etkileri araştırılıyor. İkinci evrede, güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla denek üstünde test ediliyor. Son olarak tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar bile sürebiliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “COVID-19 aşı testlerinde sona yaklaşılıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  moderna firması da %94 başarıya ulaştı. kafamı karıştıran bir şey var sadece. Biontech (pfizer) ve moderna mRNA formülasyonlu aşı kullanıyorlar. Yani tamamen moleküler biyoloji ve genetik ile alakalı. Acaba bunun ilerleyen zamanlarda bizde farklı sonuçları olacak mı?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Elinize sağlık sdn ekibi 💋♥️

" COVID-19 aşı testlerinde sona yaklaşılıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere COVID-19 aşı testlerinde sona yaklaşılıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda COVID-19 aşı testlerinde sona yaklaşılıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 2. 2 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 3. 3 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 4. 4 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 5. 5 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 6. 6 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 7. 7 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 8. 8 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 9. 9 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 10. 10 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!