COVID-19 Brezilya varyantı 2 kat fazla bulaşıcı


20 Nisan 2021 Salı 01:00
ABONE OL
COVID-19 Brezilya varyantı 2 kat fazla bulaşıcı

COVID-19 Brezilya varyantı, diğerlerinden çok daha fazla bulaşıcı olabilir. P.1 koronavirüs suşu olarak adlandırılan mutant, ilk olarak Brezilya’nın Amazonas eyaletinin başkenti Manaus’ta görülmüştü. Varyantın şu ana kadar 37 ülkeye bulaştığı biliniyor.

Uluslararası bir araştırma ekibi, Brezilya’nın bazı bölgelerinde ilk kez görülen P.1 koronavirüs varyantının önceki varyantlara göre iki kat daha fazla bulaşıcı olabileceğini gösteren kanıtlar buldu. Bilim insanları, Science dergisinde yayımladıkları makalede, varyantın incelemesini ve kanıtları anlatıyor.

Antikorlar Brezilya varyantını engelleyemiyor

İlk araştırmalar, Brezilya kaynaklı mutantın geçen yılın sonlarında ortaya çıktığını ve Kasım ayında yayılmaya başladığını ileri sürdü. Hızla baskın tür haline gelen varyant, ülkedeki birçok kişiyi enfekte etti. İlk enfeksiyon döneminde, şehirdeki insanların yaklaşık yüzde 70’inin enfekte olduğuna inanılıyordu. Manaus’ta varyant enfeksiyonların artmasının ardından, P.1 varyantı kısa süre sonra Brezilya’ya ve ardından diğer ülkelere yayıldı.

covid-19

Araştırmacılar, moleküler saat analizi yoluyla, virüsün tanımlanabilir 17 mutasyona sahip olduğunu ve üç dikenli protein mutasyonunun (N501Y, E484K ve K417T), virüsün insan hücrelerine daha sıkı bir şekilde bağlanmasını sağladığını keşfetti. Üstelik, antikorlardan kaçtığına dair kanıtlar bulunan bu varyant bulaşıcılık konusunda endişe verici olarak görülüyor.

COVID-19 Brezilya varyantı önceki suşlardan 2 kat fazla bulaşıyor

COVID-19 Brezilya varyantı

Diğer çalışmalarda bilim insanları, virüsün mutasyona uğramasından bu yana yeteneklerinin nasıl değiştiğini belirlemek için simülasyon yaptı. Simülasyonlar, varyantın, virüsün önceki hallerinden 1,7 ila 2,4 kat daha fazla bulaşıcı olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, artışın virüsün vücutta daha uzun süre kalmasından mı yoksa viral yükteki artıştan mı kaynaklandığını henüz belirleyemedi.

Bununla birlikte araştırmacılar, yeni varyantın insanları hasta edip etmediğini veya daha ölümcül olup olmadığı hakkında veriye ulaşamadı. Araştırma ekibi, Manaus’taki enfekteler arasında P.1 enfeksiyonundan ölme olasılığının önceki varyantlara göre 1,2 ila 1,9 kat daha fazla olduğunu ileri sürüyor. Araştırmacılar bu noktada bir şeye dikkat çekiyor; bu durumun, şehrin kaldırabileceğinden daha fazla hasta olduğundan mı veya sağlık sistemindeki değişikliklerden mi kaynaklandığı belli değil.

Bilim insanları, P.1 mutantının, önceki suşlardan enfekte olmuş veya aşılanmış kişileri gerçekten enfekte edip etmediğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyuyor.
Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
hakan
hakan
27 gün önce

iyice sıkmaya başladınız. geçin bu işleri artık. 2013 14 15 yıllarında yılda her yıl ortalama 55 000 kişi grip ve ust solunumdan oluyordu ozaman niye sayılmıyordu. hepiniz bir oyunun içinde olduğunuzu anlamadan kimseye rahat yok. uyanın artık.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce
Yanıtla  hakan

Amerika’nın oyunu bunlar değil mi reis?
Bu yaz babaannemi covidden kaybettik Amerika öldürdü yani 70 yaşındaki kadını

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce
Yanıtla  hakan

Bir yürü git kardeşim ya babam şuanda yoğun bakımda grip 50 yaşında adamı yoğun bakıma sokar mı yıllardır grip soğuk algınlığı geçiriyoruz yoğun bakım şuanda 30-50 yaş arası insanlarla dolu bir kapatın çenenizi olun aşımızı ailenizede götürmeyin bu lanet hastalığı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce
Yanıtla  hakan

bi bitmedi sizin oyunlarınız

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Hastaneye yatmadan o saçma hapları içmeden ölen bir kişi gösterin bana bırakın artık insanlarla uğraşmayı bu oyuna inanmayı herkes korkutmuş kendisini ve çevresini maske takmadığım zaman insanların bakışlarından da anlayabiliyorum ki bu aptalca büyük yalana ne kadar çok inanmışsınız yazık size

" COVID-19 Brezilya varyantı 2 kat fazla bulaşıcı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere COVID-19 Brezilya varyantı 2 kat fazla bulaşıcı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda COVID-19 Brezilya varyantı 2 kat fazla bulaşıcı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!