Korsanların yeni hedefi koronavirüs aşısı


15 Kasım 2020 Pazar 20:00
Korsanların yeni hedefi koronavirüs aşısı

Microsoft, Kuzey Kore ve Rusya’dan devlet destekli bilgisayar korsanlarının covid aşısı üzerinde çalışan firmaları hedef aldığını ifade etti. Söz konusu saldırıları düzenleyen grupların ise son zamanlarda bir hayli ön plana çıkan Rus Fancy Bear ile Kuzey Kore’den Zinc ve Cerium olduğu belirtildi.

Covid aşısı üreten firmalar hedef haline geldi

Geliştirdiği siber güvenlik yazılımdan elde ettiği veriler ışığında Microsoft, 7 ilaç şirketinin bilgisayar sistemlerine sızma girişimleri tespit ettiğini açıkladı. Kanada, Fransa, Hindistan, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aşı araştırmacılarıyla ilgilenen kuruluşların hedef alındığını söyleyen firma, söz konusu saldırıların brute force (Kaba Kuvvet) taktiğiyle yapıldığını söyledi. 

Koronavirüs aşısı korsanların yeni hedefi haline geld

Kuzey Koreli gruplardan biri, Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri gibi görünen e-postalar göndererek çalışanları oturum açmaya ve bilgilerini almaya zorladığı belirtilirken Microsoft saldırılardan bazılarının başarısız, bazılarının da başarılı olduğunu belirtti.

Öte yandan teknoloji devi, bir blog gönderisi yayınladı. Yayınladığı gönderide Microsoft, dünya liderlerini uluslararası hukukun sağlık tesislerini koruduğunu teyit etmeye çağırdı. Daha önce Rusya aşı araştırmalarını hedef aldığını reddetmişti. Konuyla ilgili Kuzey Kore’nin birleşmiş milletler temsilcisi ise yorum yapmaktan kaçındı. 

Daha önce Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) Rus bilgisayar korsanlarının aşı araştırmalarını hedefledikleri iddiasını ortaya atmıştı. Moskova hükumeti ise olayların sorumluluğunun kendilerinde olmadığını açıklamıştı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Korsanların yeni hedefi koronavirüs aşısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korsanların yeni hedefi koronavirüs aşısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korsanların yeni hedefi koronavirüs aşısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
  6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
  7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
  8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
  10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?