Creative’den X-Fi


03 Ekim 2005 Pazartesi 14:00
Creative’den X-Fi

tanıtıldı. Bu tanıtımda öne çıkan ürün ve gelişmeleri bu iki bölüme ayrıdığımız haberimizde bulabilirsiniz.

Creative, bilişim teknolojileri pazarından son kullanıcıya yönelik ürünler olan tüketici elektroniği pazarına doğru bir geçiş yapan bir firma. Singapur’lu firmanın temsilcileri, bu hareketi yaparak büyük bir risk aldıklarını ama sonuçta bu için üstesinden geldiklerini ve bilgisayar bileşenleri ve tüketici elektroniği işlerini beraber yürüten bir firma hâline geldiklerini belirttiler. Diyorsanız ki “hikâye dinlemek istemiyoruz, bize ürünlerden bahsedin”; eh, öyleyse toplantı notlarımızda altını çizdiğimiz ürünlere bir bakın:

X-Fi – Extreme Fidelity
Creative’in ses teknolojisinde attığı adımları bilirseniz, her defasında bir önceki ürün gamını katlayarak yola gitme eğiliminden haberdarsınızdır. Zaten yine aynısını yaptılar…

Creative’in en son ses işlemcisi üzerine kurulmuş olan X-Fi serisi ses kartları, şu an son kullanıcıya satılan en üst düzey ürünler olarak karşımıza çıkıyor. EAX 5.0 çevresel ses desteği, 109 db ses/gürültü oranı ve benzeri özelliklerle donatılmış ses kartlarının kalplerinde 51 milyon transistöre sahip bir işlemci bulunuyor. Masaüstlerimizde kullandığımız bilgisayar işlemcilerinden fazla…

X-Fi serisi ses kartları dört farklı seçenekle geliyor. X-Fi XtremeMusic bilgisayarda müzik dinlemek isteyen kişiler için üretilmiş bir kart ve serinin en ekonomik kartı. Yalnızca tek bir PCI kart; fakat fiyatının ülkemizde 100$+KDV’nin bir miktar üzerinde olacağını tahmin ediyoruz (içimize doğdu diyelim).

X-Fi Platinum ise ekonomik paketin birden bire genişletilmesiyle oluşan bir sürüm. Bu sürümde ön CD paneli yuvasına takılan bir G/Ç birimi ve uzaktan kumanda pakete dahil edilmiş. X-Fi Elite Pro kartı ise bir kasa paneli değil, dış birimle geliyor. Ayrıca üzerinde X-Ram olarak anılan bellek modülüyle ses işlemcisine yüklenen uygulamalarda performans artışı hedefleniyor. Elite Pro, ses işleyen ve bunun üzerine çalışan tüketiciler için düşünülmüş bir ürün.


Ürünler Sırasıyla XtremeMusic, Platinum, Elite Pro ve Fatal1ty
En son olarak da Jonathan “Fatal1ty” Wendel’in takma adıyla sunulan X-Fi Fatal1ty ürünü, seriyi tamamlıyor. Ürün oyuncuların artık grafik olduğu kadar ses konusunda da sınırları zorlayan işlem yükleri altından kalkabilecek şekilde üretilmiş ve yine kart üzerinde 64 MB X-Ram barındırıyor.

Ürünlerin hepsi PCI olarak üretilmiş. PCI Express’e henüz geçiş yapılmadığını görmek aslında güzel; yeni ses kartları ve gelişmiş müzik keyfi için sistemin önemli bir miktarını yenilemek zorunda kalmamak iyi bir durum.

Yazımızın ikinci bölümünde yeni taşınabilir müzik çalarlardan bahsedeceğiz.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Anakartlarda daha fazla PCI slot ve daha fazla EAX destekli oyun isteriz!

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

Tabii biraz da para lazım. En düşük model 150-200 lira olacak tahminimizce, en yükseği ise 500-600’ü görür. Basın mensuplarına dağıtılan broşürlerde Amerikan Doları biçiminde tahmini fiyatlar vardı. Onlara istinaden konuşuyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
15 yıl önce

En düşüğü bile yetiyor. Hatta ben tercihimi onboard Live ve EAX’dan yana kullanacağım. :grin

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Güzel ama aptalca bir şeye benziyor.

" Creative’den X-Fi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Creative’den X-Fi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Creative’den X-Fi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi