Creative’in Yeni Müzik Çalarları


05 Ekim 2005 Çarşamba 14:00
Creative’in Yeni Müzik Çalarları

MuVo Vidz

MuVo Vidz, ekranındna video izleyebileceğiniz bir dijital müzik çalar. Tabii ürünün bize sağlanan bu görselindekiekran görüntüsü ürünün gösterdiği gerçek kalite olmayabilir. Sıkıştıtılmış resim ve videolarda bu kalite olması zor.

Ürün gayet ufak tefek: ~32 x 66 x 16 mm ve 33 gram. 512 MB ve 1 GB olarak iki modeli var. Üründe 65 k renk veren OLED ekran bulunuyor ve içinde bir bütünleşik lityum pil barındırıyor. USB’den şarj olan ürünün 10 saat kesintisiz müzik çalabildiği iddia ediliyor. Ürün MPEG-4 video ve JPG resimleri de oynatabiliyor.

WebCam Live! Motion

WebCam Live! Motion basit bir ağ kamerasından daha fazlasını eğlenceli ve işlevsel özelliklerle sunuyor. Öncelikle ürünün ayak ve kamera kısmı arasındaki yer yalnızca dönmeye izin veren bir bağlantı değil, orası motorlu bir aksam barındırıyor ve WebCam Live! Motion’un esas özellikleri için zemin hazırlıyor.

WebCam Live! Motion görüşmeler sırasında yüzünüzü sürekli olarak takip edebiliyor. Tabii kendi çevikliğiniz kadar bir çeviklik beklemeyin; ama bu işi yapabiliyor. Bu iş için ikinci bir yöntem de kullanıyor: Çektiği görüntüden sizin gözünüzü sürekli çerçevede tutuyor; ama hareketinizi takip etme özelliğinin yanında bu özelliğin esamesi okunmaz.

Ürünün önemli bir özelliği de yazılımıyla gelen tek tuşla panoromik fotoğraf çekme yeteneği.

Kameranın hareket hâlinde görüş açıları ise 200 derece yatay, 105 derece dikey.

Kameradaki algılayıcı 640×480 piksellik bir CCD ve bağlantı arabirimi de USB 2.0. Ürünün Mac desteği ise bulunmuyor.

Zen Vision

Taşınabilir müzik ve video çalarlara yeni bir soluk getiren Zen Vision, 3,7″ (Türkçesiyle: ~9,4 cm) köşegene sahip bir ekrana sahip ve renk derinliği olarak da 262144 renk sunuyor. Ekranın çözünürlüğü ise 640×480 (vga) piksel.

Üründeki sığa 30 GB ve ayrıca Compact Flash kartlar için bir yuvaya sahip. 124.2 x 74.4 x 20.1 mm ölçülere sahip olan ürün bir miktar iri; fakat geniş ekran ve yüksek sığa bunu karşılayacaktır. Her şekilde cebinize atıp yürüyüş sırasında müzik ihtiyacınızı karşılaması düşünülmediği için pek sorun olacağını sanmıyoruz.

Üründe bütünleşik FM radyo, müzik çalar, video çalar gibi sayisal ortamla ilgili çalma yeteneklerinin yanı sıra ajanda ve saat özellikleri de bulunuyor. Ajanda MS Outlook ile senkronize edilebiliyor.

Üründe kullanılan pil çıkarılabilir bir Li-ion pil ve 4,5 saat kesintisiz video oynatımı sağlayabiliyor.

SDN Yorumu

Görünen o ki, Creative yine ismiyle müsemma şekilde yaratıcılıktan ilhamını almış göze ve kulağa çok güzel gelecek ürünler üretiyor. WebCam Live! Motion’un tanıtımı özellikle çok güzeldi. Diğer ürünler kadar yine X-Fi’nin marifetleri çok ilgimizi çekti. Zaten bilgisayarda ses dediğimizde aklımıza Creative’in gelmesi boşuna değil. Bu geleneği sürdürüyorlar ve yaptıklarının hakkını veriyorlar.
Fakat, yukarıda bahsettiğimiz müzik çalar ürünlerinin hiç birinin tanıtımında aslında gayet tutulan bir biçim olan OGG Vorbis desteğinden söz edilmiyor. MP3 ve WMA gibi kaliteleri sorgulanabilecek tüm biçimlere tam destek verilirken bit oranına kıyasla çok yüksek ses kaliteleri sağlayan, açık kaynaklı ve özgür bir kodlama biçimi olan OGG Vorbis desteğinin sağlanmaması çok ilginç. Örneğin özellikle de 96 db SNR gibi özelliklerden dem vurulan bir çalarda sıkıştırma sırasında müzikten önemli şeyler götüren dosya biçimleri kullanmak ne kadar verimli, bu da tartışmaya açık bir durum. Ayrıca 20-30 GB sığaya sahip çalarlarda Internet üzerinde sıkça kodlayıcıları bulunan ve ses CD’lerini gerçek kalitelerinde kayıpsız (zip gibi, ama çalınabilir biçimde) sıkıştıran APE veya FLAC gibi dosya biçimleri desteğine de yer verilmiş olması çok iyi olacaktı. Bunları da göremiyoruz. Peki bir müzik çalarda daha fazla sığa neden? Umarım günler geçtikçe bu sorulara da cevap bulacağız.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Creative’in Yeni Müzik Çalarları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Creative’in Yeni Müzik Çalarları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Creative’in Yeni Müzik Çalarları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2