Cuma coşamadık, her gün cumartesi gibi oldu


10 Haziran 2020 Çarşamba 15:15
Cuma coşamadık, her gün cumartesi gibi oldu

Artık klişe haline gelmiş bir cümlemiz var; “Corona virüs hayatımızı değiştirdi.” Bu değişimi hayatımızın her alanında hissetmeye başladık. Ortaya çıkan istatistiklere göre, müzik alışkanlıklarımız da değişenler arasında. Müzik dinleme eğilimleri ile ilgili bir rapor yayınladı ve değişimi somut bir şekilde karşımıza çıkarmış oldu.

Müzik dinleme eğilimleri ile ilgili sonuçları açıkladı

Corona virüs salgını sırasında müzik dinleme eğilimleri de yükselişe geçti. Hatta Deezer müzik dinleme eğilimleri ile ilgili çalışmasında, Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte müzik dinleme oranının yüzde 18’e yükseldiğini açıkladı.

Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede Şubat- Mayıs aylarındaki müzik dinleme eğilimleri şöyle:

Türkiye’de müziğin en çok dinlendiği saatler sabah 08:00 – 09:00 arasındaydı. Ancak, salgın ile birlikte bu 12:00 13:00’a kaydı. Hafta sonları ise kullanıcılar müziği öğleden sonra dinliyor. Normalde “Cuma günleri” müzik dinleme sürelerinde görülen zirve, sosyal aktivitelerin durması ile yok oldu. En çok müzik dinlenilen saatler ve müzik dinleme yoğunluğu açısından bakıldığında ilk defa her günün birbiriyle aynı görünüme sahip olduğu dikkat çekti.

İçeriklerin tüketiminin sabahtan öğlene kaymasının yanında hafta içi ve hafta sonu arasındaki arasındaki fark da kapandı. Her gün cumartesi gibi görünmeye başladı.

Globalde, karantina ile birlikte kullanıcıların ilk eğilimi daha az müzik dinlemek olsa da bu eğilim ilerleyen zamanda tekrar arttı. Ülkemizde ise kısıtlamalarla birlikte müzik dinleme oranı yüzde 18 arttı.

Mobil cihazda müzik dinlemek hala popüler

Dışarı çıkamamak aslında ev cihazlarının kullanımını artırdı ama mobil cihazlardan mğzik dinleme eğilimi değişmedi.

Müziğin mobilden dinlenme oranı neredeyse yüzde 83. Akıllı TV’ler akıllı hoparlörlerle birlikte en hızlı çıkış yapan cihaz olurken, tablet ve PC’lerde de kayda değer bir artış gözlendi. Akıllı TV’den müzik dinleme oranı yüzde 190 arttı, tablette ise bu artış yüzde 63 seviyesinde. Ayrıca akıllı hoparlörde bu oran yüzde 512.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Cuma coşamadık, her gün cumartesi gibi oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cuma coşamadık, her gün cumartesi gibi oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cuma coşamadık, her gün cumartesi gibi oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!