Okunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4G Çıkışı


21 Nisan 2015 Salı 21:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4G Çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu akşam Ankara’da düzenlenen Türk Telekom’un 175. kuruluş yıldönümü kutlamasına, Eşi Emine Erdoğan ile beraber katıldı.

Ülkemizdeki son dönemindeki popüler konulardan biri olan 4G ihalesine değinen Recep Tayyip Erdoğan, 4G’ye sıcak bakmadığını, 4G yerine biraz daha bekleyip yatırımı 5G için yapmanın mantıklı olduğunu söyledi.

4G yerine 5G’ye yatırım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buraya gelirken kısa bir brifing aldım. Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. O zaman 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner” diye konuştu.

Tabii buraya bir ekleme yapmak da gerekiyor. 4G’ye uygun cihazlarla yenilenecek olan altyapı, 5G teknolojisi kullanılacağı dönemde tekrardan yenilenecek. Zaten 4G’ye geç kalan Türkiye, doğrudan 5G’ye geçiş yapabilir. 

Erdoğan’dan rekabeti artırın mesajı

Turgut Özal’ın Türkiye’deki telekomünikasyon sektörünün gelişimi için önemli bir isim olduğunu belirten Erdoğan, telefonla iletişimin imtiyaz halinden çıkmasının Özal döneminde olduğunu söyledi.

2023 hedefleri için de Türk Telekom’un önemli bir destekçi olacağını öngördüğünü kaydeden Erdoğan, “Teknoloji geliştirme konusunda Türk Telekom’un çok daha önde olacağına inanıyoruz. Bu ara rekabet halinde olduğu şirketten geri düşme hali var. Rekabeti artırın” dedi.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ne dedi?

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri da, gecenin başında yaptığı kısa konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteklerinden dolayı teşekkür ederken; Türkiye’ye yatırım yapmayı Hariri ailesi olarak önemsediklerini söyledi. Türk Telekom CEO’su Rami Aslan ise bugüne kadar yaptıkları yatırımları anlatarak, “Yatırıma ayrılan kaynakla 6 bin 500 okul inşa edilebilir, 16 bin kilometre yol yapılabilir, 3 Boğaziçi Köprüsü inşa edilebilirdi” dedi.

4G hizmetleri için Türk Telekom’un altyapısının kullanılacağını kaydeden Aslan, “4G hizmetleri için de hazırız. Ülkeye en güçlü en kaliteli 4G’yi getirme sözü veriyoruz. 4G’de ne kadar hazır olduğumuzu konuşuyoruz günlerdir. Buna bir gösterge olarak GSM şirketimiz Avea Türkiye’de hız rekorunu kırdı. Önümüzdeki yıllarda daha da hızlanarak sözümüzü tutacağız. 5G teknolojisi için de şimdiden çalışmaya başladık. Türk Telekom 2023 hedeflerinin en büyük destekçisidir” diye konuştu. Aslan yeni bir kampanyaya da başladıklarını açıklayarak, “Daha önce hiç internet kullanmayanlara, 2 yıl süreyle bedava internet vereceğiz. Amacımız sayısal farklılığı ortadan kaldırmak” dedi.  

Bakalım 4G ihalesinin konuşulduğu günümüzde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu çıkışı, 4G ihalesini etkileyecek mi merak ediyoruz.

 

:: Sizce Recep Tayyip Erdoğan’ın önerisi mantıklı mı? Türkiye 4G yerine doğrudan 5G’ye geçmeli mi?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

262 yorum - “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4G Çıkışı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone red liler 4g ye geçti bile

 2. nominal dedi ki:

  Direk 5G için çalýþma olayý biraz farklý bir olay bence. Teknoloji denilen olay birden atýlýcak bir adým deðildir ki. Bu teknolojide sýnýf atlama olayý merdiven merdiven olur. Misal olarak taþ devrinden çýkan bir medeniyet nasýl kademe kademe sýnýf atlamadan uzay mekiði üretemez ise teknolojidede anýnda sevite atlayamayýz. Ki bu 5G olayý biraz çetrefilli bir olay, ortada sadece tek bir teknoloji yoktur. Bu yeni gelicek teknolojilere sýrasý ile ayak uydurmak zorundayýz.

 3. MasterFather dedi ki:

  kmurat Nickli Üyeden Alýntý

  BirTeknolojinin ülkeye gelebilmesi için önce yatýrým gerekiyor. Bu yatýrýmlar da Milyarlarca Dolar tutarýnda. Bir kaç Milyar dolar yatýrým yaptmýþ bir þirket ise, önce bu yatýrýmýn geri dönüþü + kârý elde edilmeden, yeni bir

  Ne ***** 5g’yi kullanana ***** 6g yi kullanýyor olacaklar. Belkide 7g nin arge çalýþmalarýný yapýyor olacaklar. Adamlar zaten teknolojide en az 2 adým önünde. Özetle kendin üretmediðin sürece. Kendin bilim e teknolojiye yeterince yatýrým yapmadýðýn sürece bunlara mahkumsun…

 4. MasterFather dedi ki:
 5. kmurat dedi ki:

  BirTeknolojinin ülkeye gelebilmesi için önce yatýrým gerekiyor. Bu yatýrýmlar da Milyarlarca Dolar tutarýnda. Bir kaç Milyar dolar yatýrým yaptmýþ bir þirket ise, önce bu yatýrýmýn geri dönüþü + kârý elde edilmeden, yeni bir yatýrýma gidemez. Para gökten inmiyor. Müþterlerden alýnýyor. Türk kullanýcýlarýnýn coðu da telefon için o kadar fazla harcama yapmýyor. Çaðrý atýyor. Bu durumda 4G’nin Türkiyede kullanýlabilir hale gelebilmesi, Ýhale sonuçlarýndan sonra, en az 2 yýl sürer. Bir sene sonra, bir kaç önemli yerde deneme yayýnlaý yapýlýr. Ve Bu yatýrým maliyetlerinin kendisini geri ödemesi de en az 10 yýl sürer. 5 G’ye geçiþimizde 2016 yýlýnda ancak baþlar. Günümüzde 3G’nin halen yaygýnlaþamamýþ olmasý da, yine bu yüksek maliyetli yatýrýmlardan kaynaklanýyor. Kullanýmýn ve aboneliðin düþük olduðu yerlere, Operatörler yatýrým yapmýyorlar, çünkü maliyetten tasarrufa gidiyorlar. Sonuçta, onlar bu iþi hizmet olsun diye deðil, daha çok para kanabilmek için yapýyorlar. Bence, önce 3G yeterince yaygýnlaþsýn, sonra 5G’ ye geçelim. Teknik olarak, elektronikte ilerlemeler o kadar hýzlý geliþiyorki, bu günün teknolojisi, yarýn eskimiþ oluyor. Yeni Teknolojilerin yaygýnlaþmasýna tek engel, Maliyet. Sermayemizi 4G’ye gömersek, 5G’yi en erken 10 sene sonra görebilirriz. 4G ise artýk geliþmiþ ülkelerde eskimiþ. Biz 4G’ye geçtiðimizde, onlarýn eskilerini satýn almýþ olacaðýz ve onlarýn 5G’ye geçiþlerini finanse etmiþ olacaðýz. Sonuçta biz bu cihazlarý satýn alacaðýz. Bu cihazlarda en geç 2 sene sonra piyasaya çýkar. Ülkemizde daha önceleri, 1970 li yýllarad üretimi Fransa’da durdurulmul olan Renault 12 leri, 2000 yýlýna kardar üretmiþ ve kullanmýþ ve Fransýz’lara çöpten para kazandýrmýþýz. Yine Renault 9 lar, 80 yýllarýn ortasýnda, teknolojisi, diðer markalara göre eskimiþ olduðu için ve de Avrupada satýlamadýðý için durdurulduktan sonra, Biz üretmeye baþladýk ve Fransýzlarýn zarar etmesini önleyiverdik. Neden halen baþkalarýna, artýk çöp niteliði taþýyan teknolojilerinden kazandýralým? Parasýný ödüyorsak, karþýlýðýný alalým. Geri kalmýþlýk eðlencelimi oluyor? 2 sene deðil 3 veya dört sene bekleyelim. En azýndan 3G bir kere yaygýnlaþsýn. Türkiyenin her yeri Ýzmir, Ankara veya Ýstanbul deðil. Türkiye coðrafyasý, bildiðinizden daha geniþ, ve halen normal telefon hattýnýn bile çekmediði yerler var.

 6. Samed Tarýk dedi ki:

  bu g ler bitmez biz en iyisi geçmeyelim ne de olsa yenisi çýkýcak

 7. ConfickerBelasi dedi ki:
 8. MasterFather dedi ki:

  Karanlýk enerjiyle çalýþan otomobil mi ü***** />

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  fazla kafa yormayýn. padiþahým.

  teknolojiye bakýþ açýsý (temsili deðil)

 9. MasterFather dedi ki:

  Karanlýk enerjiyle çalýþan otomobil mi ü***** />

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  fazla kafa yormayýn. padiþahým.

 10. MasterFather dedi ki:

  Karanlýk enerjiyle çalýþan otomobil mi ü*****.

 11. ConfickerBelasi dedi ki:
 12. SDN Okuru dedi ki:

  resmen saçmalamış… 5G ile milleti yolacaklar… 4G olmadan 5G manasız…

 13. kosasker dedi ki:

  Aþaðýda linkini verdiðim döküman, 5G teknolojisinin nasýl daðda, bayýrda çekeceðini açýklýyor.

  Buyur http://networld2020.eu/wp-content/up…m-in-5G_v5.pdf

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  Alýntý Toughwolf Nickli Üyeden Alýntý
  Mesajý göster
  @kosasker 5G tamamen baz istasyonu sayisini arttirmayi planlayan bir ag. Nasil dagda bayirda bu baglantiyi saglayacak aciklarmisin.
  5G hala arastirilan bir teknoloji ve bircok yeni sistem kullaniliyor. Bu yuzden bilmedigim bir teknoloji sisteme eklenmis olabilir. Yanlis anlasilmaya sebep olmamak icin soyluyorum.

  Teklif edilen 5G teknolojisi Macro ve micro baz istasyonlarindan olusuyor. Micro baz isyasyonlarinin evlerde, arabalarda, sokak lambalarinda vs. (kisaca internete baglayabilecegin heryerde) bulunmasi planlaniyor. Bu micro baz istasyonlarinin birbirleri ile olusturduklari Ultra Dense Mesh Network ile Macro baz istasyonlari (Su anki sebeke baz istasyonlari) yuksek baglanti hizini sagliyor. Micro baz istasyonlarina 4.5G ile yavastan gecisin baslamasi planlaniyor.

  Aþaðýda linkini verdiðim döküman, 5G teknolojisinin nasýl daðda, bayýrda çekeceðini açýklýyor.

  Buyur http://networld2020.eu/wp-content/uploads/2014/02/SatCom-in-5G_v5.pdf

 14. kosasker dedi ki:

  Aþaðýda linkini verdiðim döküman, 5G teknolojisinin nasýl daðda, bayýrda çekeceðini açýklý***** />

  Buyur

 15. Ozzynight dedi ki:

  5g filan býrakýn 3g bile doðru düzgün çekmiyor alt yapýlar sýfýr boþversene sen 5gyi adýný duyarýz kendisi en az 2020 de gelir ülkemize onu bunu býrakýnda AKKN kaldýrsýnlar bu hýz düþmesi eskiden yoktu baktýlar millet hd film indiriyo oyun indiriyo dediler biz bunada sýnýr koyalým hani kalkýcaktý AKKN türk telekom Bilgi Teknolojileri ve Ýletiþim Kurumu ????

 16. ConfickerBelasi dedi ki:

  5g’yi ancak rüyanýzda görürsünüz tabi güney koreli deðilsen.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  turkiye 4g de hakkaten cok geç kaldı…iyi guzel 5g ye gecelim ama 2 sene beklemek cok değilmi..?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  5g kim biz kim daha 16mb neti zor veriyorlar

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bakın hep aynı zihniyet abi adam bu sefer haklı bir kerede kabul etseniz nereniz eksilecek anlamış değilim. Bence siz ülkenin gelişmesi yerine nerede RTE bir şey söylemiş ona karşı olalım zihniyetindesiniz. Bu böyle gitmez gelin birlik olalım çıkarımıza olan ne ise ondan yana olalım. Bakın çıkar derken ülke açısından millet açısından gençler yoksa herkes kendini düşünürse olmaz. Biri diyo yeni Iphone, Samsung, Htc, Sony aldım 4G gelecek diye boşa para mı verdim şimdi 5G gelince yeniden telefon alacaz of ya. Böyle düşünmeyin sadece sizin için gelmeyecek bu teknoloji herkes için ülke için biraz mantıklı düşünmek bencillikten kurtulmak gerek. Ayrıca 5G teknolojisine geçince 4G li telefonlar 4G standartlarında iletişimi kullanabilecek yeni telefona gerek yok nasıl bugün GPRS yi hala kullananlar varsa o zamanda 1-2-3-4-5G yi kullanabileceksiniz. Önce araştırın 5G nin ne işe yarayacağını sonra mantık süzgecinden geçirin göreceksiniz ki en doğru karar bu olacaktır. Her şeyden önce araştırıp okuyun gençler birilerinin söylemleri ile hareket etmeyin bencil düşüncelerden bi sıyrılıp arının. İşte bunu yapabilirsek bu ülke hergün daha iyiye gidecek. Ülkeyi düşünmeyen bizden değildir bilesiniz…

" Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4G Çıkışı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4G Çıkışı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 4G Çıkışı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "