Okunma

Curiosity Mars’taki 2 bininci gününü tamamladı


25 Mart 2018 Pazar 23:00
Curiosity Mars’taki 2 bininci gününü tamamladı

NASA’nın 2011 yılında Dünya’dan yollayarak 6 Ağustos 2012 yılında Mars’ın Gate kraterinde inceleme yapmak üzere Mars’a indirdiği aracı Curiosity, 2 bininci Mars gününü tamamladı ve toplamda 154 km yol almayı başardı.

Curiosity’nin 700 dünya günü çalışacağı tahmin ediliyordu

NASA’nın bu aracının yalnızca 700 dünya günü kadar sağlam çalışacağı tahmin ediyordu fakat bu araç bu değeri 3’e katlamak üzereyken Mars’taki araştırmalarına sağlam bir şekilde halen daha devam ediyor.

Nasa'nın aracı Curiosity Mars'taki 2 bininci gününü tamamladı

Mars’ta 154 km yol almayı başaran bu aracın neredeyse 6 yıldır bu kadar yol alması ufak gibi gözükebilir. Ancak araç çok fazla yavaş hareket ediyor ve bazı yerlerde araştırma yapmak üzere uzun sürelerce bekliyor. Aracın yaptığı bu araştırmaların ise genelde Mars’ın iklimi ve orada yaşam olup olmadığı üzerine olduğu söyleniyor.

2.9 X 2.2 X 2.2 metrelik boyutlara ve 889 kg‘lık ağırlığa sahip olan Curiosity, çektiği fotoğraflarla insanlar tarafından oldukça ilgi görüyor ve beğeniliyor. Ayrıca bu araç, araştırmalarına da bozulup çalışmayana kadar devam edecek.

:: Sizce bu araç daha ne kadar süre araştırma yapmaya devam edebilir?
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve dosya yazılarını insanlara aktarmak için ShiftDelete.Net'te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Curiosity Mars’taki 2 bininci gününü tamamladı”

  1. Kerim dedi ki:

    Tas mi topluyor bu ne yapiyor? Bos yere verilen paralara yazik.

" Curiosity Mars’taki 2 bininci gününü tamamladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Curiosity Mars’taki 2 bininci gününü tamamladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Curiosity Mars’taki 2 bininci gününü tamamladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "