Çuvalla Paranız Yoksa Okumayın!


31 Mayıs 2008 Cumartesi 21:00
Çuvalla Paranız Yoksa Okumayın!
Nvidia, çoklu grafik çözümü olan SLI  (Scalable Link Interface, ölçeklenebilir bağlantı arayüzü) teknolojisiyle, kullanıcılara her seviye grafik kartını ikili, üst seviyedeki bazı kartlarla da üçlü olarak tek bir sistemde kullanılmasına imkân veriyor. Tabii, SLI destekli anakartların fiyatları yüksek olduğu ve iki orta düzey kartın performansını rahatça geçen daha ucuz yollu tek bir üst seviye kart her zaman olduğu için, bu çözümler sadece en üst seviyedeki grafik kartlarında tercih ediliyor.

Belki Bir Güncelleme Yolu

Rakip teknoloji olan ATI CrossFire da benzer sebeplerle sadece üst seviyedeki grafik kartlarıyla uygulandığı zaman bir fark yaratabilen bir teknoloji durumunda. Her iki teknolojide de orta seviye çözümler ancak zamanında bu teknolojileri destekleyen üst seviye bir anakart aldıysanız mantıklı bir yükseltme çözümü olabiliyor. Tabii siz güncellemeye karar verene kadar benzer fiyata iki katı performans veren tek bir grafik kartı çıkmadıysa.

Üst Seviyede İşlevsel Olabilir

Ödediğiniz ücrete göre performans değerlendirmesi yaptığımızda çok verimli olmayan çoklu grafik işlemcisi sistemleri, ancak mümkün olan en hızlı sisteme erişmek için kullanıldığında makul hale geliyor. Fiyatları hariç.


790i İle Test Sistemi

Bu testimizde Nvidia’nın en yeni SLI destekli Intel işlemcilere uygun yongası olan 790i yongasını barındıran Zotac nForce 790i Supreme anakartını kullandık. Bu anakartın üzerindeki bileşenleri ve tüm teknik ayrıntıları daha önce yaptığımız incelememizde bulabilirsiniz.

Grafik kartları olarak, Point of View‘un Türkiye dağıtıcısı Denge Bilgisayar tarafından sağlanan PoV GeForce 9800GTX grafik kartlarından üç tanesini kullandık. Tam sistem bileşenlerini aşağıda görebilirsiniz.

Anakart: Zotac nForce 790i SLI Supreme
İşlemci: Intel Core2 Quad Q6400 – 2667 MHz (333×8)
Bellek: 2x Corsair 1 GB DDR3 XMS3
Grafik kartı: Point of View GeForce 9800GTX (1,2 ve 3 tane) Satın al!
Sabit disk: Seagate 7200.10 250 GB SATA 8 MB Önbellek
Güç Kaynağı: Cooler Master  Real Power 1000 Watt


Testler Hakkında

Sekiz farklı test yaptığımız bu konuda, eski ve yeni, DirectX 9 ve 10 destekli oyun motorlarında değişik sonuçlar aldığımızı görebilirsiniz. Her yazılım en son sürümüne güncellenmiştir. Testteki işletim sistemi olan Windows Vista, 32 bit sürüm üzerine Service Pack 1 eklenmiş haldedir. Her bileşen mümkün olan en son sürücüyle donatılmıştır.

Testlerde kullanılan değişkenleri test tabloları içinde görebilirsiniz. Aklınıza takılan bir nokta olduğunda editör kadromuza iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.


3D Mark Vantage


3D Mark 2006


3D Mark 2003


Crysis DX10


Crysis DX9


World in Conflict


Call of Juarez


Company of Heroes


Sonuçlar

Üçlü SLI performansı kesinlikle çok yüksek; yer yer iki kartla ulaşamadığınız performans değerlerine erişmenizi sağlıyor. Fakat verimlilik açısından 9800GTX ile yaptığımız ikili SLI’a göre pek de makul değil. Açık konuşalım, oyunları biraz daha hızlı oynamak için üç tane grafik kartı alıp, bunun için kritik sistem bileşenlerini güncelleyerek daha fazla masraf yapmak mantıklı gözükmüyor. Çift grafik kartı, üçlü grafik çözümünün fiyata karşı performans oranına göre daha makul bir çözüm. Tabii yine SLI destekli (ve tek kartlık çözümlere nazaran pahalı) bir anakarta ihtiyacınız var.


Her Zaman Kazanç Yok

Her ne kadar en yeni sürücüleri, en yeni oyun yamalarını ve kullanmış da olsak, bazı oyunlarda üçüncü kartla kayıplar yaşanabiliyor. Ayrıca üç tane kartın birbirine yapışık şekilde çalışması çok ciddi ısınma sorunları oluşturuyor. Dolayısıyla tek derdiniz aldığınız performans olmayacak. Isınma sorunlarını da çözmeniz gerekiyor.

Kısacası…

Bir teknoloji kâğıt üzerinde bu kadar güzel görünmesine karşın uygulamada bu kadar meşakkatli olabilir. Sözün özü, cüzdanınızı seviyorsanız, iki grafik kartıyla SLI teknolojisinden faydalanmanızı tavsiye ederken, üçlü SLI‘dan mümkün mertebe uzak durmanızı öneriyoruz. Önümüzdeki günlerde iki tane 9800GX2 ile yapacağımız dört grafik çekirdeği barındıran testlere de sizi şimdiden beklediğimizi belirtmek istiyoruz.

Hazırlayan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Çuvalla Paranız Yoksa Okumayın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çuvalla Paranız Yoksa Okumayın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çuvalla Paranız Yoksa Okumayın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  2. 2 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  3. 3 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  4. 4 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  5. 5 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  6. 6 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  7. 7 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  8. 8 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  9. 9 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  10. 10 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!