Okunma

Cyanogen, Google’a Kafa Tutuyor


25 Mart 2015 Çarşamba 07:00
Cyanogen, Google’a Kafa Tutuyor

Android cihazlar için geliştirdiği sade ve hızlı ROM Cyanogenmod olarak karşımıza çıkan ekip geçtiğimiz aylarda ticari hayata atılmış ve Cyanogen OS işletim sistemini duyurmuştu. Cyanogen OS’un duyurulmasından sonra firma Qualcomm ve Twitter gibi devlerden 80 milyon dolar yatırım alarak herkesi şaşırtmıştı.

Firmanın başındaki isim Kirt McMaster bu yatırımlardan ve platformunun gelişmesinden sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bildiğiniz gibi ekip bu zamana kadar Android altyapısını kullanarak ROM geliştiriyordu. Cyanogen OS ile yine açık kaynaklı farklı bir işletim sistemi inşa eden ekip Google’a açıkça meydan okuduğunu dile getirdi.

Kirt McMaster, Android platformunu bağımsız yapmayı hedeflediklerini açıklarken Google’ın kafasına sıkacağız şeklinde tabirler ile gündeme damgasını vurdu. Cyanogen OS’lu cihazların yavaş yavaş yaygınlaştığını ancak ileride çok fazla bu sistemi kullanacak cihazların piyasada olacağını belirten K. McMaster, platformunu yeni özellikler ile geliştireceğinin de altını çizdi.

15-03/25/cyanogen.jpg

Kirt McMaster

Açıklamalara göre Cyanogen OS’un yeni sürümlerinde Microsoft’un OneDrive, Skype, Outlook, Cortana ve Bing uygulamaları sisteme entegre edilebilecek. Bu da ileride Cyanogen OS kullanacak cihazların Google uygulamalarını barındırmama anlamına geliyor.

Cyanogen OS’u kullanacak olan firmalar anlaşma doğrultusunda sisteme diledikleri uygulamaları entegre edebilecek. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz ay buna benzer bir durum ile karşılaşmıştık. Yandex, kendi ortaklarının işletim sistemlerinde Google’ın uygulamalarını kullanmamak istemiş ve Google’a Android’in açıklık kavramını hiçe saydığı gerekçesiyle dava açmıştı.

Cyanogen OS’un yaklaşımı da Yandex ile uyuşuyor. Tahminlerimize göre ilerleyen yıllarda Android gerçekten açık kaynaklı bir sistem haline gelecek ve Google’dan bağımsız olarak çalışacak. Bakalım bu açıklık kavramı ilerleyen günlerde şekillenmeye başlayacak mı?

:: Sizce Android gerçekten açık kaynaklı bir sistem mi?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

60 yorum - “Cyanogen, Google’a Kafa Tutuyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  peki zeki müren de bizi görecek mi ???

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Abi gerçekten bu google biraz akillanmali surekli bilgilerimize erisme pesinde tamam ben neyim bilgimi alsan ne olurda ama birak artik insanlari adin ozgurluk yaptigin ne

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Cyanogenmod'a Microsoft'un 70 milyon dolar bağış yaptığınıda bu yazıya eklemeniz lazımdı. Perdenin diğer yüzüde biraz daha net görünebilsin diye. Microsoft ve WP 'nin için görünen kılavuz tabiki Cyanogenmod 'du 🙂 Farklı bir cephede savaşabilecek silahın yoksa , karşı cepheden birilerini ayartır asimilize eder kendi cephene çekersin 🙂 Bunu Google yapıyordu , Microsoft'ta yapıyor bunu 🙂 Modern Savaşlar 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Baştan bi işletim sistemi yapsana ahmak google'dan aldığın kodlarla ne yapıyorsun 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ee bu kullanıcılar için özgürlük olmayacakki firmalar için özgürlük olacak saçma google buna izin vermez direk cyanogen i satın alır kapatır konuyu

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Google'dan kodları alıp Google'a meydan okumak ???

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft olmada Google olacak mıydı?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  En igrenc arauz cyanogen o ne demek ya akillari kacmis 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kirt McMaster gerçekten başarılı bir kişilik olarak görünüyor uzun vadede telefonlara yazılım konusunda gelişmesi içim büyük katkı sağlayacağı ortada.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ee sende,tamam telefonumuzda kullanıyoruz rahat çalışıyor ediyorda googledan bağımsız ne demek bir de google kafa tutuyormuş.Bir yumruk yemeden aklın başına ***** hayaller bunlar cyanogen…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adamı ataştırsak kesin Türk biri çıkar soyunda 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft'a hizmet amaçlı bir oluşum bu. Microsoft'u Windows Phone dışında da var etme çabası. Google Drive, Gmail'i atıp yerlerine OneDrive, Outlook u koyacaklar. Bunu yaparken de Android tipli bir sistemde yapacaklar. Neden? Çünkü bebeto kutucuklu Windows Phonelar satmıyor.. Anlamadım Google ile ne sorununuz var sizin? Google ne yaptı size?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Android Google ürünlerini barındırıyor, bunlarda Microsoft ürünlerini kullanacak. Google'dan ne farkları kaldı? Yine kullanıcı düdüklenecek.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  android şu javadan ne zaman kurtulup kendi uygulamalarını çalıştırmaya başlayacak. birde bunlardan haber gelse ya. android ne kadar sadeleştirsende eşşek yine eşşek.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ne demek google ın kafasına sıkacağız.
  yazılım şirketi misin mahalle serserisi mi?

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Cyanogen os diyolar ne androidin den bahsediyonuz kendi iletim sistemlerini yaptılar

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle olması gerekiyordu zaten google tekel oucaktı yoksa böyle sağlam rakipleri olsunki kendine gelsin rekabet olsun böylesi biz kullanıcılar açınsından çok daha iyi :)(Ancak favorim cyanogen 🙂

 17. grindx dedi ki:

  Fotoðraf Steve Kondik’e ait. Kirt Mcmaster’ deðil.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bu arada yukarıdaki fotoğraf Steve Kondik'e ait. Bi baksaydiniz

 19. SDN Okuru dedi ki:

  google sempatim var her zaman ama tekelleşmesinden çekincelerim var istediği gibi kullanıcaların her türlü verisini topluyor . güvenlik konusunda çekinceleri olan insanların alternatifi olabilir.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  yaw he he demek istediğim proje

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Microsofttan bütün lumiaları cyanogene uyarlamasınıda bekliyoruz o zaman daha özgür olur

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Cyanogenle Android çok farklı çekirdeklere sahip yazılım ve kernel işinden anlamayanlar lütfen yorum yapmayın

 23. TheFame dedi ki:

  80 milyon dolar yatýrým aldý diye milyarlarca dolarlýk koca þirketi devirecek
  Bunu da adamlarýn kendi sunduðu açýk kaynaklý sistemle yapacak
  Her modele güncelleme göndermeye benzemez bu iþler

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Belli modeller haricinde destek vermiyorlar. Sadece isim yapmakla olmuyor.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Buldunuz hazır OS u tutun kafayı. Madem o kadar iyisiniz sıfırdan bi OS çıkarın.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Hızlı koşan atın MOD'u arkasına düşermiş..

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Google olmasa Android 5.0.1 den 5.0.2 ye bile geçemez 🙂

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Ya varya siz önce stabil sürümler verin night verip duruyorsunuz stabil düzgün romunuz yok googla kafa tutuyorsunuz hadi lan derler adama..

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Googledan kurtulmak yerine önce microsoftdan kurtarım bizi adamlar daha wpyi adam edemedi

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Bu OS'a Androidin apk'ları kurulabilecek mi ki ? Bu imkan varsa mağaza o kadar önemli değil stabilliği sağladıktan sonra.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  İşte apple ın Büyüklüğü burada ortaya çıkıyor.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  google dan şu açıklamayı bekliyorum "HOŞT!!" 🙂

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Cyanogen çok havalandı 😀

 34. SDN Okuru dedi ki:

  ne fark edecek, ha google ha microsoft.
  boşa laf, hala oneplus için 5.0 ı vermediler.
  Resmi rom geliştirici olunca neleri ne kadar yapabildiklerini gördük. çok hızlı olmakla övünenler en sona kaldı.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Googleden kurtarıp microsoftun kucağına atmak çok özgürlükçü yaklaşım olmuş! Microsoftun google ile kaçak dövüşünün madurları olacak gibi cyanogen.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Google taraftarı gibi olmasın ama dikkat etsinler de Google onlara sıkmasın. Adamların sahibi olduğu sistem üzerine bir şeyler yaparak bu günlere geldi. Google Android'i sonradan satın bile alsa sonuçta işletim sistemi onun şu an. Hangi uygulama ön yüklü gelecek derse o gelir. hem Google uygulamaları olmayan Android'i ne yapayım? Fazla hırslanıp saçmalamışlar. Böyle konuşmak için yürek yemek gerekir..

 37. SDN Okuru dedi ki:

  ziyanogen akar..

 38. SDN Okuru dedi ki:

  şu yorumlara bakınca çoğu hiç bilmiyor, geri kalan çoğu ise yalan yanlış biliyor.

  1- google androidi açmadı, android linux üstünde çalışan bir uygulamadan ibaret olduğu için ve linux'un açık kaynak kod yapısından dolayı android de açık kaynak kodlu yani google açık kaynak kodu babasının hayrına veya büyüğüm ben demek için yapmadı.
  2- microsoft uygulamaları ve servisleri google servislerinden daha mı kötü? ne kadar kullandın diye sormak lazım insana. google servisleri asla daha iyi değildir sadece zamanında insanlara gigabytelarca alanı olan mail hizmeti sundu ve insanları çekti. insanlar da alışkanlıklarını ve kullanımlarını, özellikle üyelikleri ve yazışmaları için kullandığı mail adreslerinde değiştirmiyorlar.

  insanların bu kadar saçma yorum yapmaları bence iki sebepten kaynaklanıyor
  1- okuduklarına kafa yormamaları
  2- okudukları kafa yoracak kalitede olmaması

  bence 2. durum çok geçerli değil çünkü günümüzde zibilyon tane haber ve makale okunabiliyor tabi okuyabilene.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  google IT dünyasının yüz karasıdır… hırsız, ben merkezli ve kullanıcılara hiç önem vermeyen bir firmadır… en güçlü olduğu yerden vurup topluca bing, yandex veya yahoo arama motorlarına geçmeyi öneriyorum… ben mesela bing kullanıyorum…

 40. SDN Okuru dedi ki:

  gurcistanin rusyaya kafa tutmasina benziyor:)

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar kürt çıktı beyler.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Kısaca boş konuşmuş.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Googlesiz Android yaparsinda Google Play, Google Map. Google Mail ve diger Google uygulamalari olmadan neye yarar. Ayrica Google yerine Microsoft oneriyorlar onlar iyi olsa zaten Windows Phone kullanirdik

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Ya şu cm nin 2 satır saf android kodlarında geliştirme yapmışlar mı varsa yoksa port kendi uygulama mağazası, ekosistemi

 45. ExCeLLeNT dedi ki:

  Yav ne havadý bu ? Biride çýkýp dememiþki kullandýðýnýz açýk kaynaðýn sahibi google. Google onu açmasa geliþtirmese yeniliðe vs açýk hale getirmese hatta androidi çýkarmasa cyanogen diye biþey olacakmýydý ? Ben bunu resmen milliyetçilik gibi görüyorum. Resmen ekmek yediði kaba pislemek. Resmen özerklik ilan etmek.

 46. Mehmet.Yildiz dedi ki:

  Bknz:

 47. mstfanar dedi ki:

  Google uygulamalarý olmayacak demiþ, bu sefer de microsoft uygulamalarý entegre edilecek demiþ. Yahu siz telefonu alan ne istiyorsa onu yüklü olarak verin, ya da telefon açýlýþta sorsun hangisi yüklensin diye, kullanýcýlarýn seçim þansý ***** />

  Not: Root atan kullanýcýlarýn zaten seçim þansý var, onlar ayrý.

 48. ConfickerBelasi dedi ki:

  akþamdan kalma basýna açýklama yapmanýn zararý kim bilir neler içti?

 49. mdemiral dedi ki:

  Google kolay lokma deðilki googlenin kafasýna sýkacaðýz derken fazla iddialý konuþmuþ.

" Cyanogen, Google’a Kafa Tutuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cyanogen, Google’a Kafa Tutuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cyanogen, Google’a Kafa Tutuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "