Cyberpunk 2077’nin kaynak kodları satıldı


12 Şubat 2021 Cuma 10:22
ABONE OL
Cyberpunk 2077’nin kaynak kodları satıldı

Geçtiğimiz günlerde Cyberpunk 2077‘nin oyun stüdyosu CD Projekt Red‘e fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirildi. Oyunun kaynak kodlarına sızan bilgisayar korsanlarının, çaldıkları verileri sattığı iddia ediliyor.

The Verge‘in ifade ettiğine göre, saldırıyı gerçekleştirip kaynak kodlarına sızan bilgisayar korsanları, çaldıkları kodları bir bilgisayar korsanlığı forumunda açık artırmaya çıkardı. Ancak korsanlar daha sonra bir başka yerden gelen teklifi kabul ettiklerini bildirerek açık artırmayı kapattılar.

Kaynak kodları 1 milyon dolardan açık artırmaya çıkarıldı

Forum üzerinde yapılan açık artırma için başlangıç fiyatının 1 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Ayrıca, satışa çıkan verilerin toplam değerinin 7 milyon dolar olduğu da belirtilen diğer detaylar arasında.

Bilgisayar korsanlarının önce açık artırmaya koyup daha sonra başka biri tarafından satın aldığı gerekçesi ile ilandan kaldırdığı verileri, kimin elde ettiği ve bunun için ne kadar ödedikleri veya bu bilgilerle ne yapmayı planladıkları belli değil.

Gerçekleşen saldırıda bilgisayar korsanlarının, The Witcher 3‘ün ve diğer oyunların yayınlanmamış bir versiyonu olan Cyberpunk 2077‘nin kaynak kodunu ve yasal, insan kaynakları ve finansal belgelerini ele geçirdikleri iddia ediliyor.

Geliştirici firma CD Projekt Red, bilgisayar korsanlarının verileri halka açıklayabilecek olsa bile, saldırganlara ödeme yapmayacağını veya onlarla pazarlık yapmayacağını ifade ediyor.

Ayrıca ele geçirilen fidye yazılımı, CDPR’nin ağındaki bazı cihazları kilitlese de, stüdyonun verileri yedeklerinden geri yüklemeye başlayabildiği belirtiliyor.

Son olarak, ortaya çıkan bilgilere göre oyuncuların ve kullanıcıların kişisel verilerini içeren sistemlerin etkilenmediği söyleniyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
teknomekno
teknomekno
20 gün önce

satsan ne olacak, yasal olarak bu kodlar adamlara ait değilmi, adamlay alan firmanın çıkaracağı oyuna dava açsa kazanamaz mı? bu kodların alınması bile yanlış adam o koda bir virüs vb. bişey saklasa yarın onun aracılığı ile sendende bişeyler çalar,

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Bilin bakalım bu gün gündemde kim var

" Cyberpunk 2077’nin kaynak kodları satıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cyberpunk 2077’nin kaynak kodları satıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cyberpunk 2077’nin kaynak kodları satıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  2. 2 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  3. 3 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  4. 4 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  5. 5 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  6. 6 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  7. 7 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  8. 8 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  9. 9 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  10. 10 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık