Okunma

Cyborg’lar gerçek mi oluyor?


24 Kasım 2016 Perşembe 05:00
Cyborg’lar gerçek mi oluyor?

Sinema dünyasının klasik filmi Blade Runner’da öyküsünü seyrettiğimiz insansı robotların gerçek olabilmesi için en önemli teknolojilerden biri, yapay kas teknolojisi. 

İnsan vücudunda sayısız ince kas lifi varken insanlar bu kaslar sayesinde bedenini kolayca kontrol ederken, yüzümüzdeki mimiklere kadar pek çok vücut fonksiyonumuz, ince kas lifleri sayesinde çalışıyor.

Bugün üretilen robotlar ise silikon yüzeylerle kaplanıp yapay bir insan görünümü verilse bile, kas hareketlerini insan kadar ince detaylı kontrol edemiyorlar. 

Yapay kaslar insansı robotları gerçek mi yapacak?

Yapay zeka ne kadar gelişirse gelişsin, yapay kas üretmek mümkün olmadığında, tüm robotların yapay görüneceği de biliniyor.

İşte MIT bu büyük probleme şimdi hem pratik hem de çok ekonomik bir çözüm bulmuş olabilir.

Ünlü bilim kurumu, naylondan üretilen, çok düşük maliyetli yapay kaslar geliştirdiğini duyurdu. Bu yapay kaslar sayesinde, insan yüzünün ve diğer uzuvların çok başarılı kopyalarını yaratmak mümkün olacak. 

Bu teknolojinin gelişmesiyle, karşımızda konuşan yapay zeka sahibi bir robotun aynı zamanda mimikleriyle insanı taklit etmesi ve tam bir insan gibi görünmesi mümkün olacak.

Bir diğer deyişle, Blade Runner filminde gördüğümüz, insandan ayırt edilmesi çok zor olan robotlar ve hatta robotik parçalarla kendilerini geliştiren insanlar, yani cyrborg’lar da gerçek olabilecek. 

Yapay kas teknolojisi sayesinde, sakat kalan insanların vücutlarındaki eksik parçaları, yapay kaslarla oluşturulan protezlerle tamamlaması mümkün olabilecek.

MIT’ın, yapay kaslarla ilgili yayınladığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Q3GG4JJQRQA]

:: Sizce robotlar, bir gün insanların arasına karışıp insanlarla ortak yaşam sürebilirler mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Cyborg’lar gerçek mi oluyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İlk başta onları güzelce kullanırız ee sonra bir hacker kontrol hilesi ederek bütün robotları kendi kontrolüne alır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Elizabet buna üzüldü

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bırı westworld dızısıne gaayı yodlamıs bızım orda ona yaw hehe dınır daha pc de 2 yazılım yok be wındowstan baska mobılde androıd ooo sen ugras dur cyborg mus peeehhhh yarı ınsan yarı robot arıyorsan asgarı ucrete bak bız robot koleler olmusuz hwber dıye koymussun turkıyede robotmu yok ınsan kılıgında oooo durusune bereket

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gelsinler basimiza gecsinler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Westworld

 6. SDN Okuru dedi ki:

  asıl mesele maliyet ve sürekli/taşınabilir güç kaynağıdır. Bu ikisi halledilirse demirlerde yürüyebilir, konuşma takliti yapabilir, zekiymiş gibi davranabilir.

" Cyborg’lar gerçek mi oluyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cyborg’lar gerçek mi oluyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cyborg’lar gerçek mi oluyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "