Okunma

Daha Fazla Grafik Kartı Lazım!


14 Ekim 2007 Pazar 13:00
Daha Fazla Grafik Kartı Lazım!
Alkol etkisiyle sorulan "Ne olacak bu memleketin hâli?" sorusuyla yakından alakalı bir memleketin evlâtları olarak yakında kendi kendimize "Ne olacak bu çoklu grafik işlemcisi işinin sonu?" diye sormaya başlayabiliriz. Hem de tamamen ayıkken… Çünkü hem AMD hem de Nvidia, ikiden fazla çoklu grafik işlemcili sistemleri yaymak için birbirini ezmeye başlayacak. Ayrıca üzerine daha da efkâr katabileceğimiz bir güç meselesi var ki, sormayın gitsin. 1 kWh güç kaynağı bile yeri geldiğinde yetersiz kalabilir.

Sadece İki mi? Güldürmeyin!


AMD’nin, bize nispeten daha uçuk gelen
Cross Fire + Fizik işleme yaklaşımı

İki tane grafik kartı kullanmanın modası geçmedi mi? Şaka bir yana, modasının geçmesi değil, esas mesele yolda olan oyunların hakikaten yüksek grafik ayrıntıları açıkken doğru düzgün kare/saniye performansı verebilmesi için birden fazla grafik kartının gerekebilmesi durumu. Özellikle de oyunlar gelişmiş yapay zekâ veya fizik işlemleri için işlemciyi zorlayıp oyunu işlemci performansıyla sınırlı hâle getirmiyorsa bile bu ihtiyacın ortaya çıkması mümkün. Ne de olsa, sadece oyun veya sürücü aracılığıyla keskinliği azaltma ve eşyönsüz süzme işine girip, çok daha kaliteli görüntüyü cüzî kare/saniye hızlarında oynama seçeneğiniz hep var. Aynı şekilde birden fazla grafik kartını sisteme takıp, aynı kalitede biraz daha az sürünmek de bir seçenek.

Nvidia 3 – AMD 4

Tabii şimdi bu sayıları gördüğünüzde aklınızda oluşacak en büyük mesele, nasıl olacak da o köprü bağlantıları yapılacak, sorusu olsa gerek. Hakikaten, bizim de aklımıza gelen ilk olay, fantastik biçimde yerleştirilmiş SLI veya Cross Fire köprüleri oldu. Oluşması muhtemel sahneyle ilgili fantezilerimizi kendimize saklıyoruz ve devam ediyoruz.

Nvidia’nın yeni gelecek 780i yongasında bulunması muhtemel üçlü 16x PCI Express veriyoluyla çalışabilecek üç yollu SLI, teknik olarak mümkün; fakat verimliliği konusunda henüz bir yorum yok. AMD tarafının ise dört grafik kartlı (aslında ikiz kartları düşünüp dört grafik işlemcili demeliyiz) daha uzun süredir konuşuluyor. İşin iki boyutu var: Hem ikiz kartlardan iki tanesiyle şimdiki anakartlarla dört çekirdekli kullanıma geçmek, hem de yeni gelecek yonga setleriyle ikiden fazla grafik kartını kullanmak. Her ne kadar ihtimaller ve çıkış tarihleri çok yakın olsa da, işe yaradığını gözle görene kadar birçok kişi için bir o kadar da uzak.

Bir Nevi Çevresel Felâket

Şimdi çevreymiş, doğaymış; nereden çıkarttınız, demeyin. Çünkü bu yoldaki teknolojiler oldukça fazla miktarda enerji tüketecekler. Neyse ki kimsenin dört grafik kartlı otuz beş çekirdekli, iki düzine sabit diskli ve bir elin parmakları kadar monitörlü bir sisteme verecek binlerce lirası yok diyerek sevinebilirsiniz. Diğer taraftan bir akım ve eğilim olarak konuya baktığımızda, 1 kWh gücünde enerji sağlayabilen güç kaynaklarının son kullanıcıya inmesi her geçen gün daha da yakınlaşılan bir hedef.

Bilgi İçin: AMD, Nvidia
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Daha Fazla Grafik Kartı Lazım!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu deli saçmaları oyun düşkünleri tarafından ciddi şekilde destekleniyor. Mantıklı olan teknolojiyi biriktirip senede bir çıkarmaktır. ama 3 ayda bir çıkarıp gelirlerini 3 e 5 e katlıyorlar. Bu iş böyle gider. Yakında bir ekran kartında 4 ve daha fazla çekirdek olacak yaptığınız masrafta boşa gidecek söylemedi demeyin 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bir tane 8800gtx alin cok daha iyi. bende 8800gtx var yetiyor hatta artiyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hala p4 2.8 ile adam gibi oynuyorum. bu kadr provakasyona gerek yokki. almicam işte 10 lu çıkarsınlar. ps3 alıcam en sonunda i,stedikleri kartları çıkarsınlar. saçmalık artık. 10000 doalr verip seneye kullanılamayacak 5 li ekran akrtına para yatırırız. oldu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Peh iyice saçmaladılar hadi yemedik içmedik dedikleri sistemi aldık ondan sonra bi tane hidroelektrik santrali satın almamız lazım enerji için…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  çok abartı daha çok abartı :(:)

" Daha Fazla Grafik Kartı Lazım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Daha Fazla Grafik Kartı Lazım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Daha Fazla Grafik Kartı Lazım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "