Okunma

Daha Fazla Kontrol Elinizde!


09 Aralık 2007 Pazar 22:00
Daha Fazla Kontrol Elinizde!
İlk olarak Sony PlayStation 2‘de kullanılan EyeToy kamera, kullanıcıların yaptığı fiziksel hareketleri oyunun arayüzüne yansıtarak, basit temalarla eğlenceli ürünler ortaya çıkarmayı başarmıştı. Ardından gelen Nintendo Wii’nin hareket algılayıcısının yakaladığı başarıdan etkilenen 3DV Systems firması, oyunculara bu zevki PC’de yaşatabilmek için kolları sıvadı.

Üçüncü Boyuta Merhaba

EyeToy‘un en önemli dezavantajlarından biri, görüntüyü 2 boyutlu olarak yakalamasıydı. Kullanıcının oyun üzerindeki hakimiyetini önemli ölçüde kısıtlayan bu yöntem, ZCam‘de farklı bir boyut kazanmış durumda. Kısa kızılötesi dalgalar yayınlayıp, ardından cisimlerden gelen yansımaları ölçen ZCam, özel bir yazılım algoritması ile farklı cisimlerin uzaklıklarını ve aralarındaki farkları da ölçümleyerek algılamaya derinlik boyutunu da katmış oluyor. Üstelik kameranın kendisinden çıkan ışınların yansımalarına bağlı olduğu için ZCam her ışık koşulunda ve her türlü arka planda kullanılabiliyor.

Oyunlara Daha Yatkın Bir Teknoloji

Askeriye dahil pek çok alandan müşterisi olmasına rağmen 3DVSystems‘in şimdilik neden video oyunlarına odaklanma kararı aldıkları da ilginç bir nokta. ZCam‘i bir son kullanıcı ürünü olarak piyasaya sürmektense, Microsoft, Sony, Nintendo gibi konsol yapımcılarına veya bir PC oyun yapımcısına lisanslama taraftarı olan firma, video oyun piyasasının dünya çapında ne kadar önemli bir yere geldiğini de gözler önüne seriyor bir bakıma.

Henüz geliştirilme aşamasında olan ZCam‘in piyasaya sunulması ile ilgili net tarihler verilmese de, çıkabilecek oyunları düşünecek olursak, sıkı bir kondisyon çalışmasına başlamakta fayda var.

Yazan: Serkan Keskin
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Daha Fazla Kontrol Elinizde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Daha Fazla Kontrol Elinizde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Daha Fazla Kontrol Elinizde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "