Okunma

Daha İyi Notlar İçin Elektrik Şoku


05 Kasım 2010 Cuma 09:30
Daha İyi Notlar İçin Elektrik Şoku

Matematiğin herkese uygun bir şey olduğunu söylemek zor. Bazı insanlar için matematik bir zevkken, bazıları için ise bir işkenceden başka bir şey değil.

Matematik yeteneği insandan insana değişse de, Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar herkesin yeteneğini artıracak bir yöntem keşfettiklerini iddia ediyorlar. (Elektronik Ürünler Hafızayı Köreltiyor mu?)

 

Matematiksel yetenek azlığına tıp dilinde diskalkuli deniliyor

 

Beyne Doğrudan Müdahale

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacıların buldukları yöntem, farklı bir ders çalışma yöntemi ya da işlemler ve formüller için kısa yollar değil, doğrudan beynin içine müdahale içeriyor.

İki Kat Daha İyi

15 kişilik bir gönüllü denek ekibi ile yapılan deneylerde, beynin duyulardan gelen verileri bir araya getirdiği ve sayılar ve aralarındaki ilişkileri işlediği bölüm olan paryetal loba belli bir miktar elektrik akımı verildiğinde, deneklerin matematik yeteneğinin iki katına çıktığı görülmüş. (Alzheimer’ın Tedavisi Bulındu mu?)

 

Paryetal lob beynin üst kısmında bulunuyor

 

Sadece Tek Bir Yön

Deneylerde, paryetal lobun sadece sağ tarafından sol tarafına doğru gönderilen 1 miliamperlik akımın etkili olduğu ortaya çıkmış. Araştırmacılar aynı akım ters yönden verildiğinde deneklerin yeteneklerinin düştüğünü belirtiyorlar.

Bilim adamları, kimsenin bu yolla matematik yeteneklerini geliştirmeyi düşünmediklerini ve bu yolla kimsenin süper zeki olamayacağını fakat insan beyninin potansiyelini görebilmek açısından bu araştırmanın çok değerli olduğunu belirttiler.

 

:: Matematik yeteneğinizi artırmak için beyninize elektrik verilmesine izin verir miydiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Daha İyi Notlar İçin Elektrik Şoku konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Daha İyi Notlar İçin Elektrik Şoku ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Daha İyi Notlar İçin Elektrik Şoku ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "