Okunma

Daha Rahat Overclock


05 Kasım 2007 Pazartesi 22:00
Daha Rahat Overclock
Şimdi diyeceksiniz ki, ben böyle bir sistemi ne yapayım? Benim ne işime yarar? ESA‘nın açılımı aslında bu teknolojinin kimlere yarayacağını anlatıyor. Enthusiast System Arcitechture, yani heveslisi için sistem mimarisi. Bu mimari yeni bir donanımsal arabirim değil. Yaptığı şey, her türlü sistem bileşeniyle ilgili bilgileri bir çatı altında derlemek ve son kullanıcının bunlara erişimi ve müdahalesini standart hale getirmek. Böylelikle sistem yönetim yazılımları her donanım için ayrı ayrı yazılmak veya eniyilenmek yerine bir standarda göre üretilmiş ve bu standardı destekleyen her sistemde çalışır olacak.

Nasıl Yani?

Şöyle ki; birçok sistem bileşeni zaten kendi arabirimleriyle sisteme bilgi taşıyorlar. Grafik kartı PCI-Express veya AGP üzerinden, işlemci kendi arabirimiylr, FSB veya Hyper Transport veri yolları kendi özel sistem yönetim arabirimlerinden bu verileri sağlıyor. Fakat sistem içinde, sistem için önemli olan ama sisteme kesinlikle veri göndermeyen soğutma sistemleri, güç kaynağı ve benzeri ürünlerin de yönetilmesi, daha iyi bir sistem kararlılığının sağlanması ve daha geniş performans seçeneklerini de beraber getiriyor.

Bu bahsettiğimiz yönetim verilerini iletmeyen ürünlerin sisteme geliştirilmiş USB standardı üzerinden bağlanması ve diğer yerlerden gelen verilerin de bu verilerle beraber bir havuzda toplanmasını öngören ESA ile, yakın gelecekte sistemlerden çok daha fazla verim alabileceğiz ve onları çok daha fazla zorlayabileceğiz.

Bilgi için: Nvidia
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Daha Rahat Overclock”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ya overclock un rahatı nasıl oluyor anlamadım..daha çok parça bozup daha çok para kazanmak istiyoruz deseler ya şuna ..

" Daha Rahat Overclock konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Daha Rahat Overclock ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Daha Rahat Overclock ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "