Okunma

Sony Damardan Girdi


09 Şubat 2009 Pazartesi 10:00
Sony Damardan Girdi

Biyometrik güvenlik sistemleri deyince aklınıza ne geliyor? Hiçbir şey diyenler için ön bilgi; parmak izi, iris tabakası, yüz tanıma gibi sistemler bugün dizüstü bilgisayarlar dahil pek çok alanda kullanılıyor. Casus filmlerinde her ne kadar kolayca alt edilseler de güvenlik söz konusu olduğunda ilk akla gelen bu sistemlere artık yeni bir alternatif var.


Parmak izi yetmez diyenlere damar tanıma teknolojisi.

Yeni sistemi geliştiren şirket yakından tanıdığımız Sony. Mofiria adı verilen bu teknoloji, diğer biyometrik güvenlik sistemlerinden farklı olarak damar tanıma sistemini kullanıyor. Parmağınızı sistemin sizi tanıyacağı bölüme yerleştiriyorsunuz, bir tarafta CMOS sensör, diğer tarafta ise kızılötesi LED’ler parmağınızın içindeki damarı tanımlayarak sisteme kaydediyor.

2009 Sonunda Bilgisayarınızda

Sony, bu sistemi öncelikli olarak kişisel bilgisayarlar ve cep telefonları için geliştirdiğini belirtiyor. Yapılan denemelerde, damar tanımanın diğer biyometrik sistemlere göre daha güvenilir olduğu tespit edilmiş. Yapılan denemeler, sadece 10.000’de 1’lik bir yanılma payının olduğunu ortaya çıkarmış. Sony bu sistemi 2009 sonuna kadar hayata geçirmeyi planlıyor. Eğer bu tarihlerde yeni bir Vaio almayı düşünüyorsanız damar iziniz gerekebilir, haberiniz olsun.

:: Sizce sırada bilinçaltı olabilir mi?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sony Damardan Girdi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    gereksiz. eğer adam gerçekten girmek isterse parmağını koparır yine girer 😀

" Sony Damardan Girdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sony Damardan Girdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sony Damardan Girdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "