Okunma

Danıştay, Ucuz Konuşmanın Önünü Açtı


14 Haziran 2012 Perşembe 14:15
Danıştay, Ucuz Konuşmanın Önünü Açtı

Ülkemizde pek çok hizmet, yurt dışındaki emsallerine göre daha pahalı. Hele bahsettiğimiz konu iletişim olduğunda fiyatlar daha da can sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden ülkemizde uygun fiyatlı çözümler ya da faturaları düşürmeye yönelik önemler, kullanıcılar tarafından seviliyor ve hemen benimseniyor.

Telefon faturalarında önemli ölçüde ekonomi yapmayı sağlayan 10XY ile arama, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun, 2009 yılında aldığı bir kararla tehlikeye girmişti. BTK‘nın aldığı kararı, Danıştay durdurdu ve 10XY yöntemi ile aramanın önü tekrar açıldı.

Bilindiği gibi, birkaç sene önce telefon numaralarının başına sadece 10XY numaraları eklenerek ucuza telefon görüşmeleri yapmanın önü açılmış, pek çok abone bu sayede telefon faturalarında ciddi bir düşüşe tanık olmuştu. Bu dönemde bir çok işletmecinin reklamlarını da sıkça görmeye başlamıştık. Ne var ki, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 2009 yılında aldığı bir karar, bu hizmeti veren işletmecilere zorluk yarattı; o kararla Türk Telekom’un, aranacak numaranın önüne 10XY koyarak, bir başka telefon işletmecisi üzerinden ucuza yapılan konuşmaları faturasına eklemesine sınırlama getirilmişti. Böylece Danıştay, BTK’nın getirdiği bu sınırlamayı kaldırarak vatandaşların 10XY ile ucuza konuşma hakkını korudu.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak konuyla ilgili şunları belirtti. “Tüm Avrupa’da yaygın olarak kullanılan ‘Arama Bazında Taşıyıcı Seçimi’ , yani B Tipi Telefon Hizmeti, tüketicilere önemli kolaylıklar ve avantajlar sağlıyor.

Tüketiciler herhangi bir abonelik bağlantısına girmeden, istediği işletmeci üzerinden ve her aramada dahi işletmecisini değiştirebilerek sabit telefonlarını kullanabiliyorlar. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 2009 yılında aldığı Türk Telekom’un bu hizmetleri faturalama yükümlülüğünün sınırlandırılmasına yönelik kararı sonucunda, bu hizmetin yaygın olarak sunulmasında zorluk ortaya çıktı. İşletmecilerin açtığı davalar sonunda bu sınırlama Danıştay tarafından iptal edildi. Sabit telefon abonelerinin yararlandığı bu hizmetten, cep telefonu abonelerinin de yararlanabilmesi için BTK’nın gerekli düzenlemeyi yapması gerekiyor. Bu hizmet için de gerekli talepler, BTK’ya iletilmiş durumda.

:: Sizce BTK, tüketiciyi yeteri kadar koruyan kararlar alabiliyor mu?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Danıştay, Ucuz Konuşmanın Önünü Açtı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Kanunla falan alakalı bir durum yok, Maksat TT’ye nasıl daha çok rant veririz. Bir ülkenin telekominikasyonu bir firmaya peşkeş çekilemez…

 2. davut dedi ki:

  BTK son kullanıcı Aleyhine çalışan bi kurum kayda değer hiçbi icraatı yok benim için…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Gelen Elektrik,Su,Doğalgaz faturalarını öpüpte başımıza koyalım,
  BTK gitsinde EPDK’dan biraz ders alsın,Aklıma geldi BTK’ya aynısını yazayım bakalım tepkileri ne olacak

 4. Altair dedi ki:

  BTK türk telekoma çalışıyor anca

 5. SDN Okuru dedi ki:

  BTK = Bilgi Teknolojisi Kuruluşlarını Koruma Kurumu (BTKKK). Yani iki K harfini eksiltmişler sanki. Birilerini koruyorlar, orası kesin. Fakat korudukları kimseler tüketiciler değil. Hadi korumayı geçtim, bari kazıklanmanın yolunu yapmasınlar. Bu ne yahu???

 6. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  BTK’nın ne işe yaradığını bende pek anlamış değilim. GSM ve sabit operatörler aboneleri kaz gibi yolarken sadece bakı***** />
  Bildiğim kadarı ile, cep telefonu hattına ilk 5 TL yükledikten sonra 6 ay TL yüklemeden aranıyor ve kontörü oldukça ***** />
  Turkcell’den gelen mesajda, "hattınıza TL yükleyeli 75 günü geçmiştir, hattınızın açık kalması için TL yüklemeniz gerekmektedir" yazı***** />
  Bu konuyu BTK’ya sordum, TL yüklemezsem 75 günde hattım kapatılacakmı diye, gelen cevapta, ilgili konuyu GSM operatörünüzle görüşmeniz gerekmektedir manasında bir cevap ***** />
  BTK ne işe yarayacak o zaman, neden sormuyor Turkcell’e, 6 aylık görüşme dönemi varken, 75 günde TL yükleyeceksin diye, siz nasıl mesaj çekersin, demesi gerekmezmiydi?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  16,46 tl türk telekomun aylık ücreti var, kullanım ücreti 4,96 tl, gelen toplam fatura tutarı 29,25 tl. böyle bişey dünyada sadece bizde var galiba.

 8. Pikeas dedi ki:

  btk ne işe yarıyor ben onu anlayabilmiş değilim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bunun anlamı şu oluyor btk vatandaşa kazık atmak için var yani operatörleri koruyor vatandaşı kazıklatıyor demekki menfaatleri var araştırılsın ve tüm btk yetkilileri görevden alınsın

 10. Nemre dedi ki:

  10 yx falan hikaye, sıkıyorsa Sabit Ücreti kaldırsınlar, milletin başka istediği bir şey yok.

" Danıştay, Ucuz Konuşmanın Önünü Açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Danıştay, Ucuz Konuşmanın Önünü Açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Danıştay, Ucuz Konuşmanın Önünü Açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "