Okunma

Dans Eden Su Damlaları


19 Ekim 2010 Salı 07:15
Dans Eden Su Damlaları

Bilim dünyasının son zamanlarda en çok üzerinde araştırma yapılan konularından biri karbon nanotüpler. Keşfedilen ve keşfedilmeyi bekleyen birçok özelliği bulunan bu yapılar çok farklı alanlarda, çok farklı amaçlar için kullanılabiliyor. (Karbon Nanotüplerin İnanılmaz Özellikleri)

California Institute of Technology’de karbon nanotüpler üzerine araştırma yapan Adrianus Aria ve Morteza Gharib adlı bilim adamları yüksek hızlı bir kamera kullanarak çok ilginç bir deney yaptılar.

Su Geçirmez Karbon Nanotüpler

Süperhidrofobik, yani yüksek derecede su geçirmez karbon nanotüplerden oluşturan bir yüzey üzerine su damlaları bırakan bilim adamları, damlaların tepkisini saniyede binlerce kare kayıt yapabilen bir kamera ile görüntülediler.

Su damlalarının karbon nanotüp yüzey üzerinde ilerleyişinin inanılmaz görüntülerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

#y3/4970444455c023e38594c9159d24481e.flv#

:: Su damlalarının böyle hareket edebileceğini biliyor muydunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dans Eden Su Damlaları”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    2050 fps değeri veriyor bizde günümüz oyunlarında 50 fps alsak ağzımız kulaklarımıza varıyor

" Dans Eden Su Damlaları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dans Eden Su Damlaları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dans Eden Su Damlaları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "