Okunma

DARPA Alpha Dog’un Testleri Başlatıldı


10 Şubat 2012 Cuma 12:00
DARPA Alpha Dog’un Testleri Başlatıldı

DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency) yeni destek robotu “Legged Squad Support System (LS3)” nin testlerine başladı ve doğada kaydedilen görüntülerden oluşan bir video yayımladı.

LS3 adlı bu robotun temel amacı savaş sırasında ordunın erzak, cephane gibi isteklerini karşılamak. En önemli özelliği ise dengesini bozmanın neredeyse imkansız olması.

Testlerde de görülebileceği gibi akıl almaz bir denge kabiliyetine sahip olan Alpha Dog‘un geliştirilmesi gereken en önemli yönü ise hızı olarak göze çarpıyor.

Oldukça yavaş ve biraz gürültülü hareket eden LS3‘ün üzerinde çalışmalar tüm hızıyla DARPA tarafından sürdürülüyor. Hız ve ses probleminin de ortadan kalkması durumunda savaşın şartları iyice değişecek demek yanlış olmaz.

Çünkü Alpha Dog sayesinde Amerikan askerlerinin savaşa giderken taşıdığı ve yaklaşık 45 Kg ağırlıktaki ekipmanları taşıma işi tarih olacak.

Tabii erzak ve cephane taşımak iyimser bir tahmin. Bir de aklımıza LS3‘lerin savaş sırasında binilebilir araçlar olarak kullanılabileceği fikri geliyor ki, böyle bir durum karşısında işler oldukça karışacaktır diye düşünüyoruz.

http://www.youtube.com/v/xY42w1w0TWk?version=3&hl=en_US

:: Alpha Dog sizce hangi amaçlarla kullanılabilir? Tıklayın, forumumuzda tartışalım.

yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “DARPA Alpha Dog’un Testleri Başlatıldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  modern beygir:)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  *****

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ses yakıtlı motor kullanılmasından kaynaklanıyor. Elektrikli motor kullanılırsa hiç ses kalmaz. Ama elektrikli motorların daha epeyce geliştirilmesi gerekiyorki böyle bir sistemde kullanılabilsin.
  Bu arada DARPA ismi bana Lost dizisindeki gizli deneylerin yapıldığı firmanın ismini hatırlattı. DARPA ve Lost, Pentagon ve gizli üsler-çalışmalar…

 4. xdexterx dedi ki:

  Bence askeri amaçla kullanılmadan önce şu sese bir çözüm bulmaları gerek.Büyük ihtimal onlarda düşünmüştür bunu ancak bu sesle askeri amaçla kullanılması sadece askerlerin yerini ele verir yada taşınan mühimmatı düşmana kaptırır

 5. SDN Okuru dedi ki:

  mammooth’lar geliyor

" DARPA Alpha Dog’un Testleri Başlatıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DARPA Alpha Dog’un Testleri Başlatıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DARPA Alpha Dog’un Testleri Başlatıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "