Okunma

DDR3’e Sert Giriş: OCZ ReaperX HPC


14 Şubat 2008 Perşembe 22:00
DDR3’e Sert Giriş: OCZ ReaperX HPC

Intel’in şu sıralarda etrafta bulunabilen X38 ve yeni gelecek X48 anakartlarıyla DDR3 belleklere daha da ısınıyor olacağız. Tabii bu ısınmanın yakıcı boyutlara ulaşmaması için, özellikle de hız değerleri zorlanacak belleklerde soğutmanın da önemini vurgulamak istiyoruz. Bu vurguyu yapması için ise işin uzmanıyla görüşeceğiz. OCZ‘nin ürettiği ReaperX HPC serisi bellekler, üzerlerinde gelişmiş bir soğutma sistemi barındırıyor. Hayır, bu defa su soğutma için özel hazneler değil, yerleşik bir ısı borusu sistemi mevcut.


OCZ ReaperX HPC PC3-10333

bellekleri 2×1 GB ve 2×2 GB’lık setler halinde satılıyorlar. Bize
ulaşan ürün içinde 2×1 GB modüller bulunan setti. Ürünler varsayılan
olarak 1333 MHz hızda ve 6-5-5-20 gecikme süreleriyle çalışıyorlar. Fabrika çıkışı değerler olan 6-5-5-18 süresi için genellikle elle müdahale etmeniz gerekiyor. Bu değerler için varsayılan gerilim ise 1,85 Volt.

Özel Soğutucu Sistem

HPC, açılım olarak Heat Pipe Conduit, anlamına geliyor. Isı Borusu Kanalı şeklinde bu terimi yerelleştirebiliriz. ReaperX HPC ürünlerinde kullanılan ısı borusu sistemi, her bir bellek modülüne temas ederek bellek parçaları üzerindeki havayı anında belleklerin üzerindeki peteklere iletiyor. Sistem kasa içindeki hava akımından, tercihen işlemcinin üflediği havadan faydalanmak üzere tasarlanmış.

Bir hatırlatma olarak, belleklerin klasik gerilim ve hızlarda çalıştırılması esnasında bir ısınma meydana gelmiyor. Dolayısıyla, eğer zorlamayacaksanız bu soğutucuların pek bir anlamı yok. Belki sistem kararlılığını "six sigma"nın ötesine taşırsınız. 🙂

Gelişmiş Perfromans

Her ne kadar DDR3 kullanan platformlar gayet gelişmiş BIOS’lara sahip olsa da bazı anakartlarda sorun yaşayabiliyorsunuz. Böyle bir anakartta denediğimizde ürünlerin üzerindeki gerilimle biraz oynayarak 1066 MHz hızında 5-5-5-15 olarak hiç zorlanmadan çalıştırabildik. Tabii bu belleklerin esas mahareti, 1,9 V gerilimine geldiğinde 1900 MHz’e doğru, garantiyi devre dışı bırakmadan, yönelmeleri. Bu performans artışı da ürünlerin yüksek fiyatını açıklıyor. Bu noktada üzerlerindeki soğutucuların da önemini anlıyorsunuz.

OCZ ReaperX HPC
Sistem belleği

Türü: DDR3 PC3-10333
Çalışma frekansı: 1333 MHz
Gecikme süreleri: 6-5-5-18
Varsayılan çalışma gerilimi: 1,85 V

Üretici: OCZ Technology / ABD
Ürünü sağlayan: Akortek Bilişim (ürünün sayfası)
Telefon: (212) 210 97 99
Fiyat: 449 dolar + KDV

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “DDR3’e Sert Giriş: OCZ ReaperX HPC”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    agbi kasanin icine koysunlar bir aircondition aleti bütün sistem komple buz gibi nefes alsin…ne o öyle anakarta pervane grafik kartina bi pervane ..bosver hepsini koy iceri bi klima oldu bitti..

" DDR3’e Sert Giriş: OCZ ReaperX HPC konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DDR3’e Sert Giriş: OCZ ReaperX HPC ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DDR3’e Sert Giriş: OCZ ReaperX HPC ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "