Okunma

DDR3 Ekran Kartlarında Kullanılacak


20 Mayıs 2009 Çarşamba 05:54
DDR3 Ekran Kartlarında Kullanılacak

DRAM bellekler bundan sonra ekran kartlarında da kullanılacak. Toplam ekran kartı pazarında %4’ünü oluşturan bu değişim’e Micron talip. Böyle olmasının sebebi ise DRAM belleklerde 50 nm mimarisine geçmesi. Bu mimari çok daha az enerji tüketimi ve yüksek performans sağlıyor.

 

Micron şimdilik kararsız. GDDR3 ve GDDR5 bellekleri de üretebileceğini söylüyor.

İlk aşama olarak, DDR3 bellekler ekran kartı üreticilere sunulacak. Bu belleğin özelliği, ekran kartlarda kullanılan GDDR3 belleklere temelde çok benziyor olması. Farkı ise, 1.35 Volt’luk gerilim değeri ile çalışması. Bu oldukça önemli bir fark. Çünkü GDDR3 bellekler 1.8 Volt’luk bir gerilim değeri ile çalışıyorlar. Bu da bu belleklerin çok daha az ısınmasına neden oluyor.

Micron’un bellekleri şimdilik 800 MHz’lik bir saat frekansında çalışacak. Sonraki ürünler bu saat frekansının üstüne çıkacak.

:: Bu değişim ekran kartı fiyatlarını da düşürecek mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “DDR3 Ekran Kartlarında Kullanılacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çok süper.

" DDR3 Ekran Kartlarında Kullanılacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DDR3 Ekran Kartlarında Kullanılacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DDR3 Ekran Kartlarında Kullanılacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "