Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır?


15 Şubat 2021 Pazartesi 04:30
ABONE OL
Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır?

Deep Freeze yazılımı günümüzde popülerliğini yitirmiş olsa da, 4 – 5 yıl öncesine kadar internet kafe ve bilgisayar laboratuvarı gibi alanların vazgeçilmeziydi. Değişiklikleri kaydetmediği için bazen uygulamayı kaldırmak gerekebiliyor. Deep Freeze nedir? Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır? Her iki soruyu da cevapladık.

Deep Freeze nedir?

Faronics’in geliştirdiği Deep Freeze, Windows ve macOS işletim sisteminde çalışan, yapılan değişiklikleri yeniden başlatma sonrasında geri alan bir uygulama. Deep Freeze aktifken, sistem üzerinde bir değişiklik yapıldığında hepsinin geri alınması için tek yapmanız gereken sistemi yeniden başlatmak.

Sistemde yaptığınız değişiklikler geri alınacak, dosyalar silinecek. Peki neden tercih ediliyor? Bir örnek ile açıklamak gerekirse: internet kafedeki bir bilgisayarı her gün onlarca kişi kullanılıyor. Herhangi birisinin ayarları bozması, virüslü bir USB bellek takması veya oyunları silmesi diğer kullanıcıları doğrudan etkiliyor.

Her defasında bilgisayarı düzeltmek oldukça zorlaşacağı için sisteme her şey yüklendikten sonra Deep Freeze kuruluyor ve aktif hale getiriliyor. Bu sayede her yeniden başlatma sonrasında bilgisayar programın aktif edildiği hale dönüyor.

Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır?

Eğer Deep Freeze şifrenizi biliyorsanız, yapmanız gereken oldukça basit. Ancak şifreyi unuttuysanız işler biraz daha zorlaşıyor. Şimdi ilk yöntem ile yani şifreyi bildiğiniz senaryo ile başlayalım.

1 – Ekranın sağ alt köşesinde bulunan sistem tepsisindeki (saatin yanında) Deep Freeze ikonuna SHIFT tuşuna basılı tutarak iki kere tıklayın.

2 – Açılan ekrana şifre girdikten sonra klavyeden Enter‘a basarak giriş yapın.

Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır?

3 – Karşınıza çıkan Tercihler ekranında Boot Thawed seçeneğine tıklayın. Bu Deep Freeze’nin devre dışı kalmasını sağlayacak, ancak bunun için Apply and Reboot‘a tıklayarak sistemi yeniden başlatmanız gerekiyor.

4 – Bilgisayar yeniden başlattıktan sonra sistem tepsinindeki (ekranın sağ alt tarafında) Deep Freeze ikonunda X işaretini görmelisiniz. Bu ikon uygulamanın devre dışı olduğu anlamına geliyor. Eğer X işaretini görmüyorsanız, üstteki adımları tekrar etmeniz gerekiyor.

5 – X işaretini görüyorsanız, uygulamayı kaldırmak için kurulum dosyasına (DFStd.exe) ihtiyacınız var. Buraya tıklayarak dosyayı indirdikten sonra çalıştırmanız ve Uninstall seçeneğine tıklamanız yeterli olacak.

Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır?

Bilgisayarı tekrar yeniden başlattıktan sonra Deep Freeze uygulamasına tamamen veda etmiş olacaksınız.

Deep Freeze şifre kırma – Şifresiz kaldırma

1 – Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS‘a giriş yapın. Bunun için F2, F10 veya Delete‘ye basmanız gerekiyor. Bilgisayar üreticisine göre değişiklik gösterdiği için hangi tuşla gireceğinizi net olarak söylememiz pek mümkün değil.

2 – Deep Freeze’in devre dışı kalmasını sağlamak için sistem tarihini yaklaşık 10 yıl geriye alıyoruz. BIOS ekranında sistem tarihi genellikle ilk bölümde yer alıyor. Üstüne geldikten sonra Enter tuşuna basmanız ve tarihi girmeniz genelde yeterli oluyor.

3 – BIOS ayarlarını kaydedip sistemi yeniden başlattıktan sonra Windows’un gelişmiş başlangıç menüsüne giriş yapmak için açılış sırasında sıkça F8 tuşuna tıklayın. Açılan ekranda Hata Ayıklama Modu’nu seçin.

4 – Windows logosunu gördükten hemen sonra sistem açılmadan CTRL + ALT + DELETE tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi’ni başlat seçeneğine tıklayın.

5 – Görev Yöneticisi açıldığında İşlemler sekmesine geçiş yapın ve FrzState2K.exe işlemini bulun. Ters tıklayarak İşlemi Sonlandır seçeneğine tıklayın.

Deep Freeze şifre kırma - Şifresiz kaldırma

6 – Deep Freeze’den tamamen kurtulmak için yüklü olduğu klasörü silmeniz gerekiyor. 32 Bit işletim sistemi kullanıyorsanız C:\Program Files\Faronics\ klasörünü, 64 Bit işletim sistemi kullanıyorsanız C:\Program Files (x86)\Faronics klasörünü silmeniz gerekiyor.

Not: Program Files klasörünü silmeyi denemeyin, sadece Faronics klasörünü silmelisiniz.

7 – Tabi klasörü silmek yeterli olmuyor. İşletim sistemi üzerindeki tüm kayıtları ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bunun için Başlat > Çalıştır yolunu takip ederek “regedit” yazın. Veya Başlat menüsüne doğrudan Kayıt Defteri yazabilirsiniz.

Deep Freeze şifre kırma - Şifresiz kaldırma

8 – Kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ bölümüne girdikten sonra burada Farconis’e ait olan tüm kayıtları silin.

9 – Tebrikler, bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra bu yazılımdan tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır? ve Deep Freeze nedir? sorularına cevap verdiğimiz bu rehber hakkında görüş ve önerilerinizi, işlemler sırasında takıldığınız noktaları yorumlar bölümünden bizlerle paylaşayabilirsiniz.
yazarAlpatürk Şahin

1995 yılında Trabzon'da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı eğitimi aldı. 2019'dan beri ShiftDelete.Net için içerik üretiyor. Grafik tasarımın yanı sıra, oyunlarla ve müzikle ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Deep Freeze kaldırma nasıl yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  2. 2 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  3. 3 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  4. 4 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  5. 5 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  6. 6 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  7. 7 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  8. 8 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  9. 9 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  10. 10 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!