Deepfake tuzağına bu kez bir politikacı düştü


27 Nisan 2021 Salı 15:57
ABONE OL
Deepfake tuzağına bu kez bir politikacı düştü

Deepfake videoları internet kullanıcıları için büyük bir endişe haline geldi. Bunun nedeni yalnızca videoların halkı yanıltma potansiyeline sahip olması değil, aynı zamanda başka biriymiş gibi davranarak kötü amaçlarla kullanılabilmesinden kaynaklanıyor. Ne yazık ki Hollandalı politikacının başına gelen de tam anlamıyla buydu.

Deepfake teknolojisi şimdiye kadar çoğunlukla eğlence temalı içerikler için kullanıldı. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz ay viral haline gelen Tom Cruise deepfake videosuydu. Ancak yaşanan son olaydan da gördüğümüz üzere, bu yapay zeka teknolojisi her zaman iyi niyetli insanlar tarafından kullanılmıyor.

Deepfake teknolojisi şimdi de siyasete girdi

NL Times’ın haberine göre hükümetin dışişleri komitesini temsil eden Leonid Volkov, kendini Rus muhalefet lideri Alexei Navalny olarak tanıtan bir taklitçiyle video konferans gerçekleştirdi. Fakat işin aslı bir deepfake hilesine dayanıyordu. Volkov yaşadığı bu ilginç olayı şu cümleler ile değerlendirdi:

“Gerçekten yüzüme bakıyordu. Bunu Zoom üzerinden nasıl yaptıklarını bilmiyorum. Deepfake çağına hoş geldiniz…”

Alexei Navalny

Alexei Navalny

Hollandalı politikacı bu sahtekarın ilk kurbanı değildi. Zira ortaya çıkan raporlarda kimliği belirsiz bu şahsın Letonya ve Ukrayna‘dan politikacılarla da sohbet ettiği, aynı zamanda Estonya, Litvanya ve Birleşik Krallık‘taki diğer siyasi figürlerle de görüştüğü iddia ediliyor. Bu görüşmeler sırasında ne tür bir hasarın veya gizli bilgilerin açığa çıkmış olabileceği ise henüz meçhul.

Önce Leonid Volkov, sonrasında birçok ülkeden politikacılarla görüşmeler gerçekleştiren sahtekar endişeleri arttırdı. Deepfake teknolojisi halen daha birçok insan için oldukça güvensiz bulunurken; bu olayların kalıcı bir hasar bırakması halinde gelecekte daha tehlikeli sonuçlar ile karşılaşmamız olası gözüküyor.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Deepfake tuzağına bu kez bir politikacı düştü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Deepfake tuzağına bu kez bir politikacı düştü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Deepfake tuzağına bu kez bir politikacı düştü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!