Okunma

Centrino 2 ve Nvidia El Ele


15 Eylül 2008 Pazartesi 07:52
Centrino 2 ve Nvidia El Ele

Nvidia, Intel’in Centrino 2 platformundaki değiştirilebilir ekran kartı uygulamasına dahil olan ilk üretici durumunda. Üreticilere AMD-ATI tarafını sorduğumuzda ise genellikle “henüz hazır değil” cevabını alıyoruz. İlk defa, Sony Z serisinde kendisini gösteren değiştirilebilir ekran kartı teknolojisi, dizüstü bilgisayarların gerektiğinde daha fazla grafik performansı sunmasını gerektiğinde ise içindeki gelişmiş ekran kartını performansı yüksek olmayan ama çok az enerji harcayan yerleşik ekran kartına geçiş yaparak pil ömrünün önemli miktarda artmasını sağlıyor.

Hangi Üreticilerden Ürünler Var?

Sony Vaio’nun yeni Z serisi (SZ serisinin yerine geliyor) dizüstü bilgisayarları haricinde üzerinde Intel’in tümleşik grafik işlemcisi haricinde bir de Nvidia üretimi ekran kartı bulunan ürünlerden Acer, Fujitsu Siemens ve BenQ da envanterine eklemiş durumda. Tabii burada ortaya çıkan ürünün büyüklüğü de önemli; zira Centrino 2’de yapılan en büyük vurgu kesinlikle daha hafif ve taşınabilir hale gelen bir performans durumunda.

Sony’den Hafifi Yok

Şimdiye kadar değiştirilebilir grafik konusunda gördüğümüz en küçük ve hafif ürün Sony’nin Z serisiydi (1,5 KG civarında). Bakalım üreticilerde BenQ S42 veya Fujitsu Siemens Amilo XI 3650 gibi ürünlerden başka daha ince ve hafif ürünler gelecek mi?

Bilgi için: Intel
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Centrino 2 ve Nvidia El Ele konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Centrino 2 ve Nvidia El Ele ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Centrino 2 ve Nvidia El Ele ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "