Deli Hollandalı, Kafayı Porsche’a Taktı!


19 Haziran 2010 Cumartesi 07:30
Deli Hollandalı, Kafayı Porsche’a Taktı!

Bazı otomobil markaları vardır: Ferrari, Porsche, Lamborghini, Aston Martin, Bugatti ve niceleri. Bu otomobiller herkesin sahip olmak için yanıp tutuştuğu araçlardır. Bazıları ise çok daha az bilinir, seçkinlerdir ve tahmin edilemeyecek kadar hızlı ve kalitelidirler: Morgan Aero, Lotus Evora ve elbette “Uçan Hollandalı” olarak da bilinen Spyker C8 Aileron.


Spyker C8 Aileron’a takılan pek çok lakap var: Üretildiği yere ve hızına bağlı olarak Uçan Hollandalı, yüksek hızlarda viraj alma isteği uyandırması ve fiyatı nedeniyle Deli Hollandalı, nispeten düşük beygir gücüne rağmen hafifliği ve çevikliğiyle Porsche sahiplerini deli etme faktörüyle Porsche Avcısı. En azından İngiltere sokaklarında.

 

 

0-100 kilometre ivmelenmesini 4.0 saniyede tamamlayan Spyker C8 Aileron, elektronik olarak 250 kilometre/saat son süratle sınırlandırılmasına rağmen, sipariş sırasında belirtilmesi şartı ile sınırlandırıcıdan kurtulup 300 kilometreye ulaşmak pekala mümkün. 8 silindirli 400 beygirlik motoru pek çok rakibinden zayıf.

 

Cevap Basit: Kilo tasarrufu. Alüminyum ve titanyum gibi hafif metallerden yaratılmış gövdesi, ortalama 1.4 ton olarak rakiplerine karşı ona 500 kiloluk avantaj sağlayarak, çıtayı 900 kiloya düşürüyor (ki genelde, çatı yükseltilir). El yapımı otomobil, bu kadar tasarrufa rağmen ABS, 6 Hava Yastığı gibi güvenlik kalemlerinden ödün vermiyor. Lotus’un güzide modellerinden aldığı şasi ve altyapı da büyük artı. Zira C8 Aileron, İngiliz Lotus’un desteğiyle üretiliyor.

 

 

 

Görünüşe bakılırsa, üreticiler ellerine ne kadar alüminyum ve krom geçtiyse kullanma zorunluluğu hissetmişler. Kokpitin tamamı alüminyum ve kromdan oluşmuş ve ortaya bazılarına göre çok şık, bazılarına göre tuhaf bir görüntü çımış. Bizce ise ortaya lüks deri ve ahşap serpiştirselermiş, hiç de fena olmazmış. El yapımı işçilik ise 10 üstünden 10’u hak ediyor ve LCD ekranla, albeni kazanıyor.

 

 

Hız ve kalite açısından zirvelerde dolaşan otomobil, fiyat açısından da, malesef aşağıya inmiyor; Spyker C8 Aileron, İngiltere’de 200.000 Sterlinlik (Yaklaşık 500.000 TL) fiyat etiketine sahip. Ne diyelim, Allah sahibine bağışlasın ama hayallerimizi kimse elimizden alamaz. Sürekli katlanan vergiler bile!

 

 

:: Çok zengin olsanız ve kendinize 500.000 TL bütçe ayırsanız, hangi otomobili alırdınız?

 

 

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Deli Hollandalı, Kafayı Porsche’a Taktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Deli Hollandalı, Kafayı Porsche’a Taktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Deli Hollandalı, Kafayı Porsche’a Taktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!