Demir yağmurları yağan gezegen keşfedildi!


13 Mart 2020 Cuma 21:30
Demir yağmurları yağan gezegen keşfedildi!

Araştırmacılar, Güneş sisteminden uzakta WASP-76b isimli ilginç bir gezegen keşfetti. Cenevre Üniversitesi Profesörü David Ehrenreich, akşamları gezegenin çok yağış aldığını ancak, şaşırtıcı olanın gezegendeki yağmurların demir yağmurları şeklinde olduğunun görülmesi olduğunu belirtti.

Yeni Gezegenin İlginç İklimi

Bilim insanlarının, ESO’nun çok geniş teleskopu (VLT) ile gözlemlediği gezegenin gündüz olan yüzünün ultra sıcak olduğu ve sıcaklığın 2400 dereceye kadar ulaştığı ve bunun metali buharlaştırabileceği belirtildi. Güçlü rüzgarlar, demir buharını soğuk olan gece tarafına taşıdığında ise demir, yağmur damlalarına dönüşüyor.

Geniş Açılı Teleskop

Bu fenomen, gezegenin ısı ve ışık aldığı ana yıldızına sadece gündüz olan yüzünü göstermesi ve diğer yüzünün sürekli olarak karanlıkta kalmasından kaynaklanıyor. Ayrıca, WASP-76b‘nin Dünya’nın Güneş’ten aldığı radyasyonun yaklaşık bin katı daha fazla radyasyona maruz kaldığı açıklandı.

Tarantula Nebula

Yeni bir çalışmaya göre, WASP-76b, sadece farklı gece gündüz sıcaklık derecelerine sahip değil aynı zamanda gece ve gündüzün kimyası da değişiklik gösteriyor. Maria Osorio, Madrid Astrobiyoloji Merkezi astrofizikçisi, demir buharının sıcak olan gündüz yüzünde oldukça yoğun olduğunu gözlemlediklerini belirtti.

Ayrıca, şu anki bulguların, Güneş sisteminden uzaktaki ekstrem gezegenlerin iklimini incelemek için yol göstereceğini belirtildi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Demir yağmurları yağan gezegen keşfedildi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Cehennem i bulmuşlar. Şaka bir yana cehennem ve cennet süper bir gezegende olacak. Gezegenin yarısı cennet öbür yarısı cehennem koşulları hakim olacak.

" Demir yağmurları yağan gezegen keşfedildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Demir yağmurları yağan gezegen keşfedildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Demir yağmurları yağan gezegen keşfedildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar