DENEYAP Kart tanıtıldı! İşte sahip olduğu özellikler


26 Eylül 2020 Cumartesi 14:45
DENEYAP Kart tanıtıldı! İşte sahip olduğu özellikler

Bu yıl Gaziantep’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Teknofest etkinliği, geçtiğimiz yıl İstanbul’da 1.7 milyon kişiye ev sahipliği yapmıştı. Ancak salgın nedeniyle Teknofest 2020’ye sadece yarışmacılar katıldı ve projelerini sergilemeye devam ediyor. Etkinliğe damgasını vuran duyulardan birisi de, DENEYAP Kart oldu.

DENEYAP Kart özellikleri ile neler sunuyor?

Haluk Bayraktar’ın tanıttığı DENEYAP Kart gücünü ESP32 işlemciden alıyor. Geliştirme kartları arasında oldukça popüler olan 32 bitlik ESP32, çift çekirdekli. -40 ve +125 derece sıcaklıklarda çalışabilmesi sayesinde birbirinden farklı projelere imkan tanıyan bu işlemci, mobil ve giyilebilir cihazların yanı sıra IoT tabanlı projelere uygun. Bu sayede ultra düşük bir güç tüketimine sahip.

Elektronik cihazlarda yaygın bir şekilde kullanılan I2C veri yolunu temel alan kart, Wi-Fi ve Bluetooth desteğine sahip. Bu sayede kablo bağımlılığı büyük oranda ortadan kaldırılırken, 6 eksen ivmeölçer ve dönü ölçerin yanı sıra sıcaklık sensörü bulunuyor.

Otonom araçlar, giyilebilir teknolojiler, akıllı tarım uygulamaları, veri kıymetlendirme analizi, lojistik, sanayi, enerji yönetimi gibi alanlarda kullanılabilecek kartın fiyatı henüz açıklanmadı. Ancak Ardunio gibi rakiplerine kıyasla daha uygun fiyatlı olabileceğini belirten Bayraktar, 10 bin kartın Dene-Yap atölyelerinde yarışma için hazırlanan öğrencilere ücretsiz dağıtılacağını söyledi.

“Bu kart Wi-Fi ve Bluetooth teknolojisi ile diğer cihazlarla haberleşebilecek. Bunu yaparken şunu gözettik, TEKNOFEST’te birçok takım kendi kartını geliştiriyor veya yurtdışından ithal ediliyor. Vakıf yöneticileri elde edilen tecrübeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda kart geliştirildi. Özellikle akıllı koruma, bataryaları şarj edebilme, mikrofon ve kamerası olması gibi özellikler diğer muadillere göre ayıran en temel etken. Biz şunu istedik ki kendi araçlarını geliştiren gençlerimiz kendi kartımızla kodlasınlar, milli donanımımızla robotlarını ilerletsinler ve daha güçlü bir şekilde dereceye ilerleyelim. Maliyet ve satış konusunda bir çalışma yapıldı ve yurtdışındaki muadillerine göre daha ucuza getirmeyi hedefledik”
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “DENEYAP Kart tanıtıldı! İşte sahip olduğu özellikler”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Malesef butun sensorler blutooth, wifi modulleri, hatta diyod ve kapasitorler dahi hepsi cinden toptan satin alinip yine cinde montajlanip uzerine turk mali diye basilip ulkemize gonderiliyor. Malesef.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Teşekkürler aliexpress sende olmasan yerli ve milli olamazdık.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ama saman ithal ediyoruz 😀

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Cok guzel bir karta benziyor. STM32 gibi 24 bit ADC baganabiliyor mu? 32 bit e cikartmak mumkunmu?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Hala şu kadarı yerli şu parça Çinden diyen kafasızları anlamıyorum! Bizim imzamız varsa bizimdir. Teknolojiden anlamıyorsanız gidin

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Hala şu kadarı yerli şu parça Çinden diyen kafasızları anlamıyorum! Bizim imzamız varsa bizimdir. Teknolojiden alamıyorsanız gidin

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Mesele o boardu tasarlamak makyajlamak değil onu o şekilde herkez yapabilir mesele o boardu oluşturan elektronik elemanları üretmek mesela esp32 ivme sensörü yada sıcaklık sensörü gibi bunları üretmediğimiz sürece daha çok dışarıya döviz akar bunlarla ilgili çalışma varmı bilmiyorum ama durum böyle

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  fiyat 20 tl olsa satar

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberi iyi okuyun söylenen milli parçalar değil. Milli devre kartı. Total bir tasarım olarak kodlamanin ülkede üretilmiş bir kart yapısında kalması doğal olarak avantajlı.
  Zaten rare earth materials I biraz araştırın ne yaparsak yapalım tamamen milli parçalar yapamayız. Bir kondansatör işlemci yapmak her şeyden öte Çin’deki kotalardan dolayı kolay değil.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Nodemcu nun adını dene yap olarak değiştirip piyasaya sürdüyseniz kötü.Ama kendiniz bişeyler yapıp ortaya çıkardıysanız iyi. İşi bitiren Esp32 zaten.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Yuzde 1 yerli yuzde 99 Çin. O yüzde 1 de sadece ismi heralde..

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu zaten var diye biliyorum

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Nedir bu hiçbir şeyi beğenmeme kafası. Bayraktar akıncı yaptı… Cezeri yapıyor…
  Hala gelip laf söylüyor buna da

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkberry 😀

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyat ?

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  sözde milli parçalar çinden hatta aliexpressten gelmiş, sadece gülüyorum böyle boş konulara

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   100000 ogrenciye bedava verilwcek diyoe birileri de kucumseme derdinde hala allah islah etsin sizi

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Evet haklısın ama bazı parçalar ucuz üretim parçalar var, ve ek olarak düşüncen yanlış önemli olan çıkan üründür, nerden ne yaptığın önemi yok, millilik denek her parçasını yapmak değildir, savunma sanayide önemli tabi, örnek olarakapple çinde üretiyor kim kazanıyor katma değeri, lütfen bu düşünceyi aklından çıkar

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Parçaların milli olması pek tabii istenen bir gerçek. Lakin kendi kendine sipariş geçen buzdolabının bile arka tarafında çalışan bir yazılımı var.
   Diyeceğim şu ki, yazılıma hükmeden tüm cihazların arka kapılarını bulabilir ve maniple edebilir.

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   Boş boş gül sen.

  5. Ziyaretçi dedi ki:

   Elektronik komponent konusunda en uygun çözüm çin üretimidir. Napalım direnç fabrikası mı açalım kardeşim.

  6. Ziyaretçi dedi ki:

   Elektronik parçayı ikitelli sanayide üretirsin. İşlemci gel yerli üret desen bi kaç milyon dolar. Çinde 2 dolara almak var. Mesele onun içine türk gençleri hangi yazılımla ne yapacağı. Eee ona bakarsan programlama dilide yabancılar. Neyani milli değil diye kod mu yazmayalım. Sizin gibiler yüzünden ülke bi yere gelmiyor hep köstek.

  7. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen gülmeye devam et

  8. Ziyaretçi dedi ki:

   devre üzerindeki hangi parçaların çinden geldiğini isimleriyle yazar mısın acaba?

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Siyasi bir amaç gütmeden yazıyorum. Milli diye bir şeyin artık kaldığını sanmıyorum. Hangi araba milli? hangi tv milli? hangi telefon milli? uzmanlık alanım değil ama bildiğim kadarıyla illa bir şeyi bir yerden almak zorundasınız ki ucuza mal edilebilsin. Yazılım konusunda ise 8-9 yıldır yazılımcıyım ve gerçekten iyi olan abilerim, arkadaşlarım avrupa ve amerika’da, geri getirebilir misin? gelmez, sorduğumda siyaset ve ekonomi diyorlar. Anladığım kadarıyla bir kaç senedir amaç parti düzeyinde yazılım ve bilişime yatırım yapmak ki bu da bana doğru gelmiyor açıkçası.

    1. Ziyaretçi dedi ki:

     Türkiye’de bilişim alanına hiçbir saygı diye birşey yok, her ipini koparan o bu mezunu 3-6 ay kursa gitmiş şahıs kendini ‘uzman’ ve ‘mühendis’ ilan ettiği bir daldan ve bunun firmalarda kabül görülebildiği ve 30 yaş üstünün neredeyse ’emekli’ olarak görülebildiği bir ortamda ve uzmanların minimum ücretle çalıştırıldığı bir ülkeden bahsediyoruz… hani kendin birşey yapmaya kalksan devlet senin cebinden hiç çıkmıyor ki zaten adamlar mafya gibi o vergisi bu vergisi yok bilmemnesi derken yarattığın firma ve proje borçlu ve ölü doğuyor gibi oluyor ki bundan ve buradan ne medet umulabilir ki? Allahtan burada inatçı olup birşeyler yapmaya çalışanlar halen var ki Bayraktar ve ekibi burada alıkışı hakkediyor. 20+ yıl tecrübeli büyük hem donanım hem yazılım şirketlerinde çalışmış ve dönen uzmanlardanım ama lakin fiziki olarak burada olmama rağmen halen yurt dışında çalışıyorum.

" DENEYAP Kart tanıtıldı! İşte sahip olduğu özellikler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DENEYAP Kart tanıtıldı! İşte sahip olduğu özellikler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DENEYAP Kart tanıtıldı! İşte sahip olduğu özellikler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
 3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!