Depremi uyaran uygulama nasıl çalışıyor?


18 Ekim 2019 Cuma 15:30
Depremi uyaran uygulama nasıl çalışıyor?

Eylül ayının son günlerinde İstanbul’da yaşanan 5.7 büyüklüğündeki deprem, unuttuğumuz bir şeyi bizlere yeniden hatırlattı: Büyük İstanbul depremi. Olması beklenen İstanbul depremine karşı, 5.7’lik depremin ardından yeniden bazı bireysel önlemleri almaya başladık. Türkiye’de durum bu şekildeyken, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde deprem uyaran uygulama faaliyete başladı. Peki deprem uyaran uygulama nasıl çalışıyor?

Deprem uyaran uygulama nasıl çalışıyor?

Bundan yaklaşık 30 yıl önce San Francisco’da 63 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan  Loma Prieta depremi yaşandı. Bu depremin yıldönümü anısına MyShake isimli deprem uyaran uygulama halka sunuldu.

Peki bu uygulama nasıl çalışıyor?

Bir deprem başladığında Dünya‘da dolaşan enerji, birinci ve ikinci dalga olmak üzere iki farklı şekilde serbest kalıyor. Birinci dalga her zaman için daha hızlı hareket ediyor ancak günlük yaşamda hissedilen yalnızca ikinci dalga. Birinci dalgayı algılamak için konumlandırılmış 800 sensör bulunuyor. Bu sensörler depremin nerede olduğu ve ne kadar güçlü olacağı bilgilerini işlem merkezine gönderiyor. Ardından uygulamalar ve acil durum uyarı sistemleri, insanları ikinci dalgadan korumak adına uyarmaya başlıyor. Tabii burda önemli olan kullanıcıların telefonlarındaki konum servislerinin daima açık olması.

Uygulama bulut tabanlı bir mesaj iletim sistemi kullanıyor. Bu da hız için oldukça önemli. Bu sayede insanlar ikinci dalgaya karşı hızlıca uyarılabiliyor.

Telefonunda bu uygulamayı kurmamış olan kişilere ise kablosuz acil durum uyarıları gönderiliyor. Ancak bunun için sarsıntının şiddettinin 4 ya da daha yüksek olması gerekiyor.

Uygulama sarsıntıdan kısa bir süre önce kullanıcının telefonuna alarm göndererek durum hakkında bilgi veriyor. Uygulamanın geliştiricileri, uyarı süresinin hayat kurtarmak ve yaralanmaları önlemek için yeterli olduğunu söyledi. Akıllı telefon kullanmayan ya da farklı dilleri konuşan insanlar için uygulamanın geliştirme çalışmaları da devam ediyor.

Tahminler önümüzdeki 30 yıl içinde Kaliforniya’nın yüzde 99.7 ihtimalle 6.7 ya da daha büyük bir şiddette sallanacağını söylüyor. Tüm bu hazırlıklar da onun için. Konuyla ilgili açıklama yapan Kaliforniya Acil Servis sözcüsü Biran Ferguson, 1989 yılında yapanan Loma Prieta depreminde MyShake isimli uygulama kullanımda olsaydı insanların depremden 15 ila 18 saniye önce gerekli uyarıyı almış olacağına dikkat çekti.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Depremi uyaran uygulama nasıl çalışıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Depremi uyaran uygulama nasıl çalışıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Depremi uyaran uygulama nasıl çalışıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
  3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!