Ders çalışma alışkanlığını geliştiren uygulamalar


03 Mayıs 2021 Pazartesi 12:23
ABONE OL
Ders çalışma alışkanlığını geliştiren uygulamalar

Özellikle karantinanın iyice tetiklediği moralsiz hissetme durumu, ders çalışma alışkanlığını aşırı miktarda olumsuz etkiliyor. Fakat gelecek açısından eğitim hayatının öyle veya böyle devam etmesi gerekiyor. Her ne kadar moraliniz bozuk olsa da eğitime ve derslerinize odaklanmanızı kolaylaştıracak mobil uygulamaları derledik.

Ders çalışmayı kolaylaştıran mobil uygulamalar

– Quizlet
– Memrise
– Pomodoro
– Evernote
– MyHomework

1– Quizlet

Ders çalışma sürecinin kolaylaşması için evvela önünüzdeki soruları, kitapları gözünüzde büyütmekten vazgeçmeniz gerekiyor. Bunu başarmanın en iyi yöntemlerinden birisi, işi eğlenceli ve pratik hale getirmek. Quizlet, tam bu amaç için geliştirilen bir mobil uygulama.

Basitçe anlatmak gerekirse, Quizlet istediğiniz konuyla ilgili çerezlik diyebileceğimiz bilgi kartları oluşturuyor. Örneğin 1. Dünya Savaşı hakkında kafanıza tam olarak yatmayan bir detay mı var? Quizlet, bununla alakalı küçük test soruları ve bilgi kartları oluşturarak olayı basitçe anlatıyor.

ders çalışma için uygulamalar

Kendinizi geliştirmek ve odaklanmak açısından bilgi kartlarından bolca faydalanın. Birkaç dakika önce hiçbir şey bilmiyorken, artık tam anlamıyla aklınıza sindiğini fark ettiğiniz an motivasyonunuz da yükselecektir.

Kullanılabilirlik: Android, iOS, web sitesi / Türkçe

2- Memrise

Memrise, özünde bir dil öğrenme uygulaması. Ancak olaya sadece bu açıdan bakmamakta fayda var. Zira bu tarz yazılımların amaçları birbirlerinden farklı olsa da, hepsinin ortak yanı: öğrenme alışkanlığını geliştirmesi. Dil öğrenmeyi de işin ödülü gibi düşünebilirsiniz.

İyi bir ders çalışma düzeni için sahip olmanız gereken en önemli beceri olan öğrenme alışkanlığını Memrise ile geliştirebilirsiniz. Bu uygulamanın ağırlık verdiği temel nokta: istikrar. Öğrenmek istediğiniz konu için kendinize günlük hedefler belirlemeniz gerekiyor. Seçtiğiniz saatlerde Memrise size bildirim göndererek öğrenmeye devam etmeniz konusunda uyarıyor.

ders çalışma için uygulamalar

Her gün 4 şey öğrenseniz, aylık ortalama 120 bilgi eder. Damlaya damlaya göl olur, bir bakmışsınız ki o alanda uzman olmuşsunuz.

Kullanılabilirlik: Android, iOS, web sitesi / Türkçe

3- Pomodoro tekniği

Ders çalışma sürecini verimli hale getiren önemli noktalardan bir tanesi de, zaman yönetimi. Kendinizi 1 saat boyunca aralıksız derse vermektense belirli aralıklarla bunu parçalara ayırmak daha verimli olabilir. Bunun terminolojik bir karşılığı var: Pomodoro tekniği.

Pomodoro yönteminde, plananan iş en fazla 25 dakika uzunluğunda olmak suretiyle kısa molalara ayrılıyor. Her bir pomodoro bitişinde psikolojik olarak onu başardığınız hissine kapılıyorsunuz. Bu hissiyat da, yüksek motivasyonun olmazsa olmazlarından.

pomodoro tekniği

Bu tekniği uygulamanın temel adımları:

– Yapılacaklar listesi oluştur,
– Alarmı 25 dakikaya ayarla ve çalana kadar sadece o göreve odaklan,
– Bittikten sonra pomodoro’yu işaretleyerek görevi kaydet,
– 5 dakika mola ver,
– Dört pomodoro’dan sonra 15-30 dakika uzun ara ver.

Pomodoro tekniğini telefonunuzun alarmıyla da uygulayabilirsiniz. Ancak bunun için geliştirilen mobil uygulamalar, süreci daha kolay hale getiriyor. Tavsiye edilen uygulamalar şöyle:

– Android: Focus To-Do
– iOS: Be Focused

4- Evernote

Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Ancak not tutmanın, ders çalışmanın olmazsa olmazları arasında yer aldığı tartışılmaz bir gerçek. Öğrendiğimiz bir bilgiyi o an artık hiç unutmayacakmışız gibi hissederiz; ama bir süre sonra beynimize farklı bilgiler girdiğinde, diğerleri kaybolur. Bu ayrıca insanı demotive eder.

Bıkkınlık hissine kapılmamak için, öğrendiklerinizi bir kenara kaydetmeniz oldukça önemli. Bu amaç için geliştirilen Evernote, çok geniş kapsamlı bir not tutma uygulaması. Evernote sadece metin yazmayı değil, aynı zamanda notlara ses kaydı, video ve web bağlantıları eklemeyi de mümkün kılıyor.

Örneğin o an yazı yazacak vaktiniz yok diyelim, hızlıca notu sesinizle ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca aldığınız notları gruplayıp sonraki bir zamanda tekrar düzenleyebilirsiniz.

Kullanılabilirlik: Android, iOS, Windows, Mac

5- MyHomework

Ders çalışma için gerekli tüm nitelikleri karşılamaya başladınız, bu aşamadan sonra ihtiyacınız olan önemli alışkanlıklardan bir tanesi de; planlama.

Okulunuzun verdiği ödevi belirli zaman aralıklarına ayırıp notlarla destekleyerek yapmaya koyulduğunuzu farz edin. Onu zamanında yetiştirmeniz veya diğer ödevlere de vakit ayırmayı unutmamanız önemli. İşte tam bu amaç için geliştirilen MyHomework, kapsamlı bir planlayıcı görevi görüyor.

MyHomework; ödevler, projeler, sınavlar ve her türlü önemli tarihlerden oluşan günlük çalışma programı oluşturmanızı sağlıyor. Bunları her an takip edebiliyorsunuz. Ayrıca uygulama, planladığınız bir görevin zamanı geldiğinde sizi uyarıyor.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
YASIN
YASIN
13 gün önce

DOMATES SAATE BAYILDIM

" Ders çalışma alışkanlığını geliştiren uygulamalar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ders çalışma alışkanlığını geliştiren uygulamalar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ders çalışma alışkanlığını geliştiren uygulamalar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?