Okunma

Dev OLED Televizyonlar Yolda


26 Aralık 2007 Çarşamba 22:00
Dev OLED Televizyonlar Yolda
Yeni yılın ilk günlerindeki Consumer Electronics Show‘da (CES) tanıtılacak ürünler yavaş yavaş olay yerine doğru sevk ediliyorlar. Arada çıkan haberler ise bazı konulardaki çılgınlıkları gayet iyi ifade ediyor. Örneğin bu sene beklenen OLED’lerin saldırısı hareketi için birçok üretici ve ziyaretçi nefesleri tutmuş durumda. Samsung da bu durumdan sanırız en büyük sesi getirecek üreticilerden. Kendileri 32 inçlik bir OLED televizyonu CES’te sergiliyor olacak. Yaklaşık 80 ekrana tekabül eden bu boyut, ilk OLED dev ekranlar için önemli bir adım olacak.

LCD’ye Ne Olacak?

Teknik olarak OLED’in iki sorunu var. Birincisi, kendi verdiği ışıktan ötürü ömrünün kısa olması. İkincisi ise daha geliştirilmeye devam ettiği için maliyetinin yüksek olması. Her iki sorun da zamanla açılacak ve birkaç seneye kalmadan 32 inçin üzerinde de OLED ekranlar görebileceğiz. LCD teknolojisi ise kendisine olan talebin artık panel üreticilerini sıkıştırmaması sebebiyle ucuzlamaya devam edecektir diye bir öngörüde bulunuyoruz. Tabii OLED monitör ve TV’ler bu durumda daha üst seviye bir ürün olacak ve dolayısıyla daha üst fiyat aralıklarına hitap edecektir.

OLED Nasıl Çalışıyor?

LCD’nin arka ışığına karşın OLED ekranlar ışığı ve renkleri kendileri üretir. Dolayısıyla daha ince ve hatta esnek olabilirler. OLED ekranlarda karşıtlık (contrast) değeri teorik olarak sonsuza yakındır. Çünkü en parlak beyaz yerin yaydığı ışık miktarı ne kadar olursa olsun, siyah kısımlar teorik olarak sıfır parlaklığa sahip olacaktır. LCD panellerde siyah yerler arkadan gelen ışığın LCD hücresindeki elemanlar tarafından kesilmesiyle oluşturulurken, OLED teknolojisinde basitçe kapalı durumdadırlar. En büyük farklardan birisi de bu olsa gerek.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Dev OLED Televizyonlar Yolda”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yok abi param olsada lcd veya plazma almayacağım. oledlerin ucuzlamasını bekleyeceğim. zaten iki üç senedir bilgisayar dergilerinden oledin avantajlarını okuyup duruyorum. sonunda dişe dokunur birşey yapmaya başladılar.

  – – – –

  Editör: Maalesef bu tür yeni ürünlerdeki süreç çok uzuyor. Özellikle de yeni gelecek teknolojinin öldüreceği bir başka ürün grubu varsa…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  dahiyaneii

 3. SDN Okuru dedi ki:

  çok aydınlatıcı bi yazı olmuş teşekkürler.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  laptoplarda biran evvel uygulanmaya başlansa hiçte fena olmaz..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  lazer tv ler ne alemde lazer tv ler büyük sükse yapacak deniyordu

 6. SDN Okuru dedi ki:

  oledlerin omrüe uzun yasadık:)

" Dev OLED Televizyonlar Yolda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dev OLED Televizyonlar Yolda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dev OLED Televizyonlar Yolda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "