Okunma

Devler 3D Yazıcılardan Korkuyor


09 Mayıs 2014 Cuma 12:30
Devler 3D Yazıcılardan Korkuyor

Kickstarter üzerinde başlatılan ve 200 dolardan satılan The Micro adlı 3D yazıcının kısa bir sürede milyonlarca dolar yatırım aldığını size duyurmuştuk. Şubat 2015’te 600 dolardan piyasaya sürülmesi planlanan bu cihaz, şüphesiz oldukça geniş bir kitleden ilgi görüyor.

Bir oyun konsolu fiyatına 3D yazıcı alabilecek olan teknoloji meraklılarının sayısı hiç de az değil. Bu da aklınıza gelebilecek neredeyse her türlü fikri mülkiyetin risk altında olması demek.

IP Sahipleri Şimdilik Çaresiz

Zira ticari amaçla yapılan taklit ürünler bir ölçüde yasalara takılabilse de, “evinde Mickey Mouse figürü yapıp çocuğuna hediye eden baba” için Disney’in eli kolu bağlı durumda. Öyle ki, Gartner öngörülerine göre 3D baskı teknoloji fikri mülkiyet sahiplerine toplamda her yıl 100 milyar doları bulan zararlara sebep olabilir.

Bu tablo nedeniyle 3D yazıcılar biraz yaygınlaştığında, büyük bir telif hakkı sorunu yüzeye çıkacak gibi görünüyor. Elbette 3D yazıcıların baskı malzemelerinin, mağazada 10 TL’ye alınabilen bir oyuncak ile ekonomik açıdan boy ölçüşebileceği zamana daha çok var, ancak fikri mülkiyet (IP) sahiplerinin şimdiden o günler için önlemlerini almaları gerekiyor.

:: Sizce 3D yazıcılar günün birinde seri üretime rakip olacak mı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Devler 3D Yazıcılardan Korkuyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlari ozel olarak mi toplayacaklar diyen arkadas sanki ulkede çöplerimizi plastik cam gida diye ayiriyoruzda bunu mu halledemedik.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence en çok mimarların işine yarayacak. Artık tasarladığı evin maketini 3D yazıcılardan rahatlıkla çıkartacak ve maket yapma belasından kurtulacak. Şahsen o günleri iple çekiyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  O değil de arkadaşlar Dünyamız Çöplüğe dönüşecek bu gidişle. 3D yapılan herşey çöpe mi atılacak yoksa bunları özel olarak mı toplayacaklar belli değil.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  600USD’lik yazıcı al, bu yazıcıyı kullanmak için zaman ve emek harca 25USD’lik flament ile git Mickey Mouse figürü bas çocuğuna hediye et. 🙂 Bence Mickey Mouse figüründen değil başka şeylerden korkuyorlar.

  1. Kimse çocuğuna Mickey Mouse figürü basıp hediye etmez, çocuk bu ağzına filan sokmaya kalkar ayrıca renklii baskı filan aha pahalı ve mağazadakilerle hem fiyat hemde kalite olarak yarışamaz bile.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  😀 yorumlar beni bitiriyor… herkes 3 d tasarım yapamaz diyorsun herkes herşeyi yapabilse sence bu halde olurmu memeleket ….. yapabilen parayı basıp alacak adam evde süs niyetine koymuyacak herhalde

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Büyük firmalar bunu kendi parçanı kendin yap diyerek yedek parçayla uğraşmaktan kurtulurlar 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Robotumun plastik parçalarını yeniden üretebilirim. Tekerlerinin birinin motorundaki çarklarda sorun var. Fırsatımı bulduğumda alıcam direk

 8. SDN Okuru dedi ki:

  “o halde 10 liralık malzeme kullanıp 100 liraya hiçbir özelliği olmayan kaskatı micky fare oyuncağı satandan hakkımızı alma vakti gelmiştir. illa ki hukukunu korumak istiyorsa onu satan da 3d yazıcı ile 10-15 liraya yapıp 20 liraya satsın herkes mutlu olsun” diye yazan zihniyet çalmaya eğilimlidir. Üreten ürününe fiyat belirlemede serbesttir. Sen fiyatı çok yüksek diye çalma hakkına sahip değilsin. Zamanında yazdığım bir kitabı, numune olarak öğretmenin biri istemişti. Kitabı alınca beni aradı “Hocam buradaki fotokopici 2 liraya bunu basıyormuş, siz de 2 liradan yollarsanız sizden 40 tane alalım.” dedi. BUNU DİYEN ÖĞRETMEN. Ben de öğretmenim. “Hocam ben o kitabı 8 ay çalışarak gece gündüz demeden yazdım.” dedim. Umrunda olmadı. Haram ettim gitti….

 9. neskalii dedi ki:

  Korksunlar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kimsenin 3D yazılımları bilmesine gerek yok. Internetten download edip çıktı almak zor değil. Kaldı ki daha basit hale getirmek için yazılım yapılabilir.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ya herseyi nasıl üreteceksin sacmalamayın malzemeleri nereden bulacaksın cok cok pahalıya gelir o üretim..ayrıca pc de tasarım yapabilmen lazım herkez grafik tasarım yapabilir mi 3d

 12. SDN Okuru dedi ki:

  seri üretimi rakip olabilir çünkü iyi kötü kendi ihtiyacını tasarlayabilen teknoloji kullanıcılarınının sayısı her geçen gün gittikçe artıyor. Bu da şu demek oluyor: bir kişinin bir parçaya ihtiyacı olduğu zaman satın almak yerine doğrudan kendisi tasarlayıp üretebilcek. Seri üretim çok çok zor günler görecek

 13. SDN Okuru dedi ki:

  o halde 10 liralık malzeme kullanıp 100 liraya hiçbir özelliği olmayan kaskatı micky fare oyuncağı satandan hakkımızı alma vakti gelmiştir. illa ki hukukunu korumak istiyorsa onu satan da 3d yazıcı ile 10-15 liraya yapıp 20 liraya satsın herkes mutlu olsun

 14. Dogukan_gti dedi ki:

  Fikri Mülkiyetin sonu gelmiyor, sadece biçim değiştiriyor. Sonuçta, 3D yazıcılar da "tasarım" ile çalışıyor. Artık bilgisayar, CAD, CAM yazılımı bilen herkes kendi tasarımlarını sunabilecek. Ücretli veya ücretsiz. Umarım, dünyada birkaç dev firmanın yarattığı TEKEL son bulur. Gerçekten 2. sanayi devrimi olacak bu..

 15. SDN Okuru dedi ki:

  3d yazıcılar 2. sanayi devrimi gibi olacak.

" Devler 3D Yazıcılardan Korkuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Devler 3D Yazıcılardan Korkuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Devler 3D Yazıcılardan Korkuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "