Okunma

Devlet İstedi ama Google Direndi!


04 Şubat 2014 Salı 13:54
Devlet İstedi ama Google Direndi!

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda devlet kurumu ve mahkemeden, içeriklerin kaldırılması için düzenli olarak talepler alan Google, bu bilgileri ve sonuçları, resmi sayfasında yayınladı.

Altı aylık dönemde alınan içerik kaldırma talep sayısının, bir önceki raporlama dönemine göre %966 oranında artığı ise vurgulanıyor. 

Türkiye’nin Google’dan istedikleri neler?

Türkiye‘yi kapsayan bölümde, aşağıdaki bilgiler yer alıyor:

– Bir politikacı ve seks skandalları hakkında bilgilere bağlantı veren tüm arama sonuçlarının kaldırılmasına yönelik bir mahkeme emri aldık. Söz konusu arama sonuçlarını kaldırmadık.

– Bir devlet kurumundan, Kürt partisi ve Kürt eylemcileri hakkında bilgi içeren bir blog’un yanı sıra Kürdistan haritasını gösteren bir Google+ profil resminin kaldırılmasına yönelik iki talep aldık. Söz konusu blog‘u veya profil resmini kaldırmadık.

– Bir devlet savcısının işlerinin kalitesini eleştirerek iftirada bulunduğu iddia edilen bir blog‘un kaldırılmasına yönelik olarak üçüncü bir tarafa yönlendirilen bir mahkeme emri aldık. Söz konusu blog‘u kaldırmadık.

– Pek çok devlet görevlisinin özel e-postaları, telefon numaraları, banka hesabı bilgileri ve resmi kimlik numaralarını içeren çok sayıda blog yayınının kaldırılmasına yönelik olarak üçüncü taraflara yönlendirilen üç mahkeme emri aldık. Ürün politikalarımızı ihlal ettikleri için blog yayınlarının büyük çoğunluğunu kaldırdık.

– Devlet kurumlarından, 5651 numaralı yasayı ihlal ettiği iddia edilen Blogger, Google+ ve Web Araması‘na ilişkin toplam 1345 öğenin kaldırılmasına yönelik 1126 talep aldık. Ürün politikalarımızı ihlal eden 188 öğeyi kaldırdık.

– Devlet kurumlarından, Atatürk‘e yönelik eleştiriler içeren toplam 17 YouTube videosunu ve 109 blog yayınını kaldırmaya yönelik 37 talep aldık. Topluluk Kurallarımızı ihlal eden 10 videoyu kaldırdık.

Google bu bilgileri neden yayınlıyor?

Firma, bu sorunun cevabını kısaca şöyle özetliyor;

Resmi makamların, şirketlerden içerik kaldırma veya içeriklerin incelenmesi talebinde bulunmasının birçok farklı nedeni vardır. Örneğin, bazı içerik kaldırma talepleri, iftira iddialarına dayanmakta, başka taleplere ise içeriğin nefret dolu konuşma veya yetişkinlere yönelik içeriği yasaklayan yerel yasaları ihlal ettiği yönündeki iddialar yol açmaktadır. Bu konularla ilgili yasalar ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir ve talepler, belirli bir yargı alanının hukuki bağlamını yansıtmaktadır. Bu aracın, resmi makamların taleplerinin uygun kapsam ve yetkisine ilişkin tartışmalar konusunda yararlı olacağını umuyoruz.

:: Google’a giden talepleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “Devlet İstedi ama Google Direndi!”

 1. LittleMonster dedi ki:

  Bizim bazı devlet yöneticilerinin keyfi isteklerini tabiki yapmayacak ilk önce istediklerini bizimkiler mantık ve evrensel hukuk çerçevesinde düşünüp mevcut bilgiyi talep edecek fakat şu da varki Google ABD ve İngiltereye bu tür bilgi taleplerinde ayrıcalıklı davranıyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  “Burada yorum yazıp “google’ı bırakıyorum” diyenlerin bir çoğu android telefona sahipse biraz ZOR bırakırsınız google’ı :)”
  Haklısın sadece Android telefonla internete bağlanıyoruz. Tövbeee

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex candır gerisi heyecandır

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Burada yorum yazıp “google’ı bırakıyorum” diyenlerin bir çoğu android telefona sahipse biraz ZOR bırakırsınız google’ı 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yahoo kullanmalısınız bence Google şimdiye kadar kazanacağını kazandı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  abd de böyle istediler yapmadık desinler bakalım

  tüm kayıtlarına abd hükümetinin yada gizli servislerinin erişebildiği de ortada duruyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Maksat rezil etmekten başka şey değil keşke google yasaklansa

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye gibi ülkelerin isteklerine karşı söyledikleri iddiadır, iftiradır, hukuk farklılıkları gibi söylemlerle ancak çocukları kandırırlar, gerçek şu ki google kontrolüne abd nin cia, fbi v.b. kurumlarının direk erişimi olduğundan hiç şüphemiz yok.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Google güven mi inşa ediyor? Bunu ciddi olarak söylüyor musunuz yoksa iğneleme miydi? ABD’nin uluslararası yapılanmasında ve singularity teknolojisinde yaptıkları açıkça ortadayken neyin güveni?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler google, bende yendex’e atlıyorum. 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  “Amerika İngiltere isteyecek de yapmayacaklar, o zaman görürdüm o ürün politikalarımız laflarını.”

  99999999
  aynen oyle. artist google. mahkeme karari elimize ulasti ama yapmadik ne demek. bu ne hadsizlik. bu ulkeyi nasil boylesine kucumsersiniz?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar show google siaenin 1 numaralı istihparat servisidir obama niye google li cihazlar kullanmıyor? Blekbery kullanıyor

 13. SDN Okuru dedi ki:

  kaldırma google millet uyanmaya başlasın iyiki güçleri sana yetmiyor

 14. SDN Okuru dedi ki:

  zaten tekel durumundalar ve lazım olan bilgilerimiz ellerinde, kendilerine verirler, sözüm ona vermezler, bizimkiler de vermemiş der sevinir, 7 kız kardeşlerin babaları bizim gibi ülkeleri gelişmemesi için her dalavereyi çevirir, bugün sana yarın bana iyi görünür ama istediği zaten elinde olduğu için değişik varyasyonlara bize geri satarlar, bir yerde kargaşa varsa gelişimde olmaz olmadığı içinde üretenden alır, üretenler de belli olduğuna göre .verseniz de vermesenizde ….. yazıyı yazdığımız biligisayar, ağ, cep telefonu, yazılımı vs. onların varın gerisini siz düşünün.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye’yi zerre dikkate almayan Google yerine yatırım yapan Yandex kullanılmalı.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye yine sınıfta kaldı

 17. SDN Okuru dedi ki:

  hükümetin içerik kaldırma talepleri uzun zamandır sürüyor. herkes googleı suçluyorda hükümetin bizden neleri gizlemek istediğini sorgulamıyorsunuz. hükümet geçmiş olaylara ait sorgulama yapılmasını kendi alehindeki haberlerin arama sonuçlarından ulaşılmasını engelleyerek bir unutturma ve yoketme stratejisi uyguluyor.

 18. kehfest dedi ki:

  Tüm gmail,outlook,yahoo hesaplarına ABD hükümeti istediği gibi ulaşabiliyor. Tüm dünya liderlerinin cep telefonlarını dinliyor. Yetmiyor ülke işlerine doğrudan ve dolaylı olarak müdahale ***** />

  Sırf bu sebepler başlı başına savaş sebebiyken kıçımız ona değil de buna ait olsun söylemleri şerefsizlere aittir

 19. SDN Okuru dedi ki:

  abd isteyince tüm bilgileri dosya dosya akıt sonra türkiye ye onu yapmadık bunu yapmadık diye açıkla var mı böyle dünya

 20. SDN Okuru dedi ki:

  google’a güvenmekle alakası yok her firma bilgi vermek zorundadır eğer yasal kağıtla gidilirse. google nin suçu yok. akıllı olun biraz tepkinizi firmalara aynı zamanda yasalara ve bu yasaları çıkaranlara gösterin. firmalara da diyorum çünkü siz onları zorladıkça onlarda bu bilgileri isteyenleri zorlayacaktır. sizin yapacağınız şey daha çok özgür yazılımları tercih etmek ve internet-gizlilik yasalarına tepkinizi farklı yollardan göstermektir.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  googlenin bütün servislerini kullanmayı kademeli olarak kesiyorum agalar hemen firefox indiriyom ve yaaaaandexlemeye başlıyom

 22. SDN Okuru dedi ki:

  iki yüzlü…

 23. SDN Okuru dedi ki:

  #direngoogle

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Basın özgürlüğü falan hikaye oldu artık. İktidar ne isterse o yayınlanıyor tv’de. Hiç olmazsa interneti özgür kılsınlar derdim de onuda ele geçirmeye çalışıyorlar

 25. SDN Okuru dedi ki:

  AMARİKA istese hemen ama.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Gün gelecek sende batacaksın gogılcığım. Fazla kasma 🙂

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Google mide bulandırıyor.

 28. stttntnzn dedi ki:

  türk güdümündeki bi şirket olaydı hükümetle alakalı hiçbişey yayınlayamazdı. abd firması olması daha iyi. müdahele edemiyolar işte

 29. SDN Okuru dedi ki:

  kisacasi turkiye devletini takmadik diyorlar. arkadasin da dedigi gibi ABD ve Ingiltere gibi ulkeler istesin, vermesinlerde gorelim:) Daha bi kac ay once kanitlandi butun google aramalari, profiller filan direk nsa serverlerine gidiyor diye. Adam olup bu tur sirketlere laf geciremiyoruz ya ona yaniyorum ben.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  seni seviyoruz google, bulduğumuz yerde..

 31. blackdown dedi ki:

  ABD’nin güdümünde bir şirketten ne bekliyorsunuz ki

 32. SDN Okuru dedi ki:

  ***** bu linke girip hangi ulkeler ne kadar talepte bulunmus ve kaci yerine getirilmis gorebilirsiniz.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Neden hala türk arama motorumuz mail servisler vb. yok mecburmuyuz abd meşei kullanmaya

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun!

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Amerika İngiltere isteyecek de yapmayacaklar, o zaman görürdüm o ürün politikalarımız laflarını.

 36. enable dedi ki:

  Tabi olması gerekende bu zaten ancak sözkonusu ülke ABD olunca nasıl bir tavır takınıyor acaba ona da bakmak lazım NSA ile çalışmalarına da bakmak lazım. Ahh Google ahh

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Aferin Google a gerçekten iyi bir güven inşa ediyor.

" Devlet İstedi ama Google Direndi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Devlet İstedi ama Google Direndi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Devlet İstedi ama Google Direndi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "